Egy balatoni benzinkút alkalmazottja ismerte fel a bántalmazásra utaló kézjelet, amit a benzinkúton vásároló pár női tagja mutatott. Az alkalmazott értesítette a rendőrséget, akik letartóztatták a férfit és egy hónapig ott is tartják a „bűnismétlés és a bizonyítás megnehezítésének elkerülése miatt", vagyis hogy ne állhasson bosszút volt párján. A Tények beszámolója szerint a nőt már egy éve rendszeresen bántamazta az alkoholista férfi.
Folyamatosan kontroll alatt tartotta, még a mosdóba is ki kellett kéredzkednie a nőnek, így segítséget sem tudott kérni más formában.
A nemzetközileg ismert kézjel már több hasonló esetben segített kiszabadulni a bántalmazottaknak szorult helyzetükből, gyakran előfordul ugyanis, hogy a bántalmazó ügyel rá, hogy az áldozatának ne legyen alkalma segítséget kérni. A kézjel használata és felismerése egyaránt életmentő lehet.
A környezet, család, barátok és a munkatársak számára más árulkodó jelek is lehetnek. A bántalmazó kapcsolatokról szóló regények segíthetnek felismerni a jeleket.
Természetesen a fiktív történeteket mindig kritikával kell kezelni, ha a valódi életünkre vonatkozó következtetéseket szeretnénk belőlük levonni, akadnak azonban érzékletes ábrázolások.
Ebben a cikkünkben ajánlottunk magyar és non-fiction könyveket is a bántalmazás témakörében.
Liane Moriarty: Hatalmas kis hazugságok
2014-ben jelent meg Liane Moriarty, ausztrál író Hatalmas kis hazugságok című regénye, ami árnyalt és részletes formában dolgozza fel a bántalmazás témáját. A regényből sztárokkal tűzdelt sorozat készült, ami hasonló nemzetközi sikereket ért el. A mi szempontunkból fontos történetszál Celeste (Nicole Kidman) házasságának sztorija. Egy kívülről tökéletesnek tűnő család, akiket mindenki irigyel. Celeste és férje (Alexander Skarsgård) évek óta házasok, tüzes a szexuális életük, mellette csodás gyerekeik vannak és meglehetős gazdagságban élnek. A férfi látszólag ajnározza az asszonyt, de a háttérben egy igen toxikus kapcsolatot tart fenn a nővel.
Az asszony korábban jogász volt, azonban otthagyta a munkáját, hogy a családjával legyen. Hiába hiányzik neki, a férje nem engedi, hogy ismét dolgozzon. Fontos sztereotípiát rombol le, hogy Kidman karaktere szép, okos, gazdag, ahogy a férje is.
Megmutatja, hogy a bántalmazás nemcsak a szegényebb, alacsonyabb iskolázottságú társadalmi csoportokban fordul elő.
Az is kiderül, hogy bár a nőnek vannak barátai, a szégyen miatt nekik sem árul el semmit arról, mi történik az otthonában, hogy a férje fizikailag, szexuálisan és mentálisan is bántalmazza. Nemcsak a benne élőknek, hanem a környezet számára is fontos, hogy lássa, milyen egy bántalmazó kapcsolat külvilág felé mutatott és a zárt ajtók mögötti arca.
Celeste – bár okos, iskolázott nő – maga sem képes meglátni ennek a helyzetnek a komolyságát, amíg egy pszichológus nem mutat rá.
A sorozat megmutatja, milyen nehéz kilépni egy ilyen helyzetből, de azt is hogy továbblépni is majdnem ilyen embert próbáló.
Celeste nehezen találja magát miután a férje kikerül a képből. Azt sem hallgatja el a sorozat, hogy a bántalmazás a gyerekekre is hatással van. A házaspár fiai közül az egyik az iskolában egy kislányt fojtogat és harap meg.
Fotó: police.hu