4 izgalmas könyv az afférokról és a hűtlenségről

Nemrég írtam Esther Perel Affér, avagy gondoljuk újra a hűtlenséget című könyvéről, amiben az amerikai pár- és pszichoterapeuta szakmai szemmel és a praxisából hozott példákkal szemléltetve járta körül a félrelépések és titkos viszonyok kérdéseit. Irodalomterapeutaként szorosan a munkámhoz kapcsolódóan folyton azt keresem, hogy bizonyos emberi kérdések, problémák hogyan jelennek meg az irodalomban, és milyen nézőpontokkal, megoldásmódokkal szolgálhatnak számunkra a könyvek. Most ehhez kapcsolódóan összegyűjtöttem néhány olyan szépirodalmi könyvet, amiben megjelenik a hűtlenség, a féltékenység, és még számos olyan dolog, ami egy affér velejárója. 

Jakobovits Kitti | 2020. május 21. |

Sally Rooney: Baráti beszélgetések

Sally Rooney
Baráti beszélgetések
Ford.: Dudik Annamária Éva, 21. Század Kiadó, 2020, 301 oldal

Sally Rooney egyszerűen és tisztán ír minden olyan helyzetről, amellyel bármely olvasó maga is találkozhat az élete során. A Baráti beszélgetések (olvass bele ITT) középpontjában a fiatal főszereplő, Frances és egy házas színész, Nick (kezdetben) titkos viszonya áll. Habár a történetet elsősorban Frances nézőpontjából ismerjük meg, ahogy halad a könyv, fokozatosan kirajzolódik Nick története, valamint Melissáé, a feleségé is. 

Számomra kiemelkedő rész volt a könyvben a levél, amit Melissa ír Francesnek, miután fény derül az afférra. Ebből megismerhetünk egy olyan narratívát, ami erőteljesen szemben áll a fiatal, önmagát és szeretetet, megértést kereső, talán kicsit naiv, de mindenképp sebzett lány narratívájával. Ez a nézőpont egy régóta házasságban élő, már racionálisan gondolkodó, önmagát, a párját és a világot jól ismerő nő nézőpontja. 

Sally Rooney az y-generáció félelmeinek mélyére fúrt - Könyves magazin

Hogy lehet, hogy sokszor még a tehetséges, okos, szorgalmas fiatalok sem találják az életcéljukat? Mi okozza a huszonévesek elveszettségét, magányát, intimitástól való félelmét? Ezekre a kérdésekre kereste a választ Sally Rooney debütáló regénye, a Baráti beszélgetések, amely a Normális emberek sikere után végre magyarul is megjelent, és amely - ahhoz hasonlóan - a szerelem témáján keresztül boncolgatja az y-generáció félelmeit, életérzését.

Szakmai szemmel azt hangsúlyoznám,hogy milyen eltérő reakciók érkezhetnek az emberektől egy affér hallatán. A kialakulásában, a titkolásában, az évődésben, habár könnyű azonosulási pontokat találni, sok újdonság vagy különlegesség nincsen. Ami a megszokottól eltérő, ezáltal új gondolatokat ébreszthet bennünk, az, hogy mi van az affér után.

Szabó Magda: Az őz

Szabó Magda
Az őz
Jaffa Kiadó, 2016, 250 oldal

Encsy Eszter története sokkal több, mint egy szerelmi háromszög története. A 250 oldalas belső monológ egy olyan önpusztító életstratégiáról szól, ami a gyermekkorban szerzett sérelmekből és szeretethiányból táplálkozik. Összekeveredik benne a felnőtt viselkedés és a gyermeki gondolkodás, aminek a szerelmi és más érzelmi kapcsolatok látják kárát. 

A könyv egyik fő kérdése a viszonyunk a párunk korábbi kapcsolataihoz. Érett személyiségről tanúskodik, ha el tudjuk fogadni, hogy korábban mást is szeretett, ugyanakkor ez ritkán működik a legkisebb megingás nélkül. A történetben nagyon hangsúlyosan megjelenik, de bizonyos formában biztosan sokan találkoztunk a múltra féltékeny emberekkel.

Fontos megérteni, hogy Eszter nem direkt femme fatale, nem tudatosan mozgatja maga körül a szálakat, csak hiányoznak olyan kompetenciái, amik az egészséges kötődéshez szükségesek. Pszichológus szemmel ez az egyik különlegessége a könyvnek, hogy a sebzettség további sebeket ejt maga körül, és a korai rossz élmények mennyire rá tudják nyomni a bélyegüket a saját boldogságunkra a további felnőtt életünkben is. Megmutatja, hogy hogyan kerülhetünk a saját önsorsrontó spirálunkba, és hogy milyen nehéz kilépni abból.

Bíró-Balogh Tamás: Ha nem volnátok ti - Kosztolányi Dezső utolsó szerelmei

Bíró-Balogh Tamás
Ha nem volnátok ti - Kosztolányi utolsó szerelme
Jaffa Kiadó, 2019, 292 oldal
Bíró-Balogh Tamás: Ha nem volnátok ti

Kosztolányi életéről és szerelmi kapcsolatairól sokat tudtunk, azonban Bíró-Balogh Tamás irodalomtörténész a könyv elkészítéséhez végzett kutatásai során fedezte fel, hogy majdnem 20 évig egy harmadik nőnek is helye volt a híres író szívében. Ez új fordulatot adott az amúgy is szövevényes történetben.

Ha a Baráti beszélgetésekben az afférhoz vezető összes utat ismerhetjük meg, akkor ebben a könyvben egy komplett autóstérképet találunk. Már a könyv fejezetei is úgy tagolódnak, mint “a Dezső-változat”, “a Mária-változat”, “az Anna-változat”. 

Az igazi Édes Anna 20 évig nagyon fontos szerepet játszott Kosztolányi életében - Könyves magazin

Harmos Ilona és Kosztolányi Dezső Kosztolányi Dezső utolsó szerelmei alcímmel november közepén jelenik meg az a kötet, amelyben Bíró-Balogh Tamás irodalomtörténész nemcsak a nagybeteg író-költő utolsó, eddig ismert szerelmének portréját vázolja fel, de a kutatásai során felmerült új szempont alapján további adalékkal bővítette a már ismert Kosztolányi-életrajzot.

A könyv egyik különlegessége, hogy megláthatjuk, hogyan hatottak ezek a viszonyok Kosztolányi munkásságára, hogyan jelentek meg azokban a művekben, amelyeket szinte mindannyian ismerünk. A másik pedig a végén található levelezés az eredeti kézírásokkal, jeligékkel, vallomássokkal és fenyegetésekkel.

Szakmailag azt emelném ki, ami Esther Perel egyik fontos állítása is, hogy az affér soha nem csak két emberről szól, hanem sok-sok ember szövevényes hálózatáról, és a két félen kívül az őket körülvevő legkülönbözőbb emberek történetére is hatással van. Ez a könyv feltárja a Kosztolányit körülvevő személyek életét is, és igyekszik megmutatni, hogy ki mit és hogyan észlelt az ő kapcsolataiból.

Háy János: Házasságon innen és túl

Háy János
Házasságon innen és túl
Európa Könyvkiadó, 2019, 416 oldal
Háy János: Házasságon innen és túl

Háy János novellái a nagy kedvenceim személyesen és szakemberként is. A történetei hihetetlenül “életszagúak”. Sokszor érzem azt, hogy egyszerre váltanak ki örömöt és szomorúságot, de nem a sírva röhögés, inkább a könnyezve mosolygás értelmében. Könnyű magunkra találni bennük, és könnyű magunkba építeni az üzenetüket.

A Házasságon innen és túl című kötete budapesti és a főváros környéki hétköznapi történeteket tartalmaz. A fókuszában férfiak és nők, fiatalok és idősek vanank, valamint az őket összekötő összes fajta kapcsolat. Természetesen afférok és viszonyok is szép számmal.

Háy János: Ez még szerető, az már feleség, ez még feleség, az már szerető - Könyves magazin

Új novellákkal és egy drámával egészült ki Háy János Házasságon innen és túl című kötete, amely a tavasszal megjelent Hozott lélek párdarabja. A decemberre várható elbeszéléskötetben valós történeteket mesél el a szerző: házasságokat, szétesett kapcsolatokat, megalázott feleségeket és szeretetlenségben élő férjeket. A szűkszavú novellák kerülik a felesleges magyarázkodást, a felesleges írói futamokat.

Terápiás értelemben is nagy érdeme a kötetnek a sokszínűség és az elfogadó nézőpont. A szerző nem igazán ítélkezik a szereplők felett, tegyenek azok bármit. Csak megmutatja őket minden hibájukkal, esendőségükkel és sebezhetőségükkel. Ez pedig fontos szempont annak érdekében, hogy az olvasásban teret adhassunk a saját véleményünknek és saját értékrendszerünknek.

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

A megcsalás mindenkinek mást jelent

A pár- és pszichoterapeuta Esther Perel Affér című könyvében hűtelnségről, monogámiáról és a politikailag inkorrekt féltékenységről írt. Ebben a pillanatban is megcsalnak valakit.

...
Kritika

Sally Rooney az y-generáció félelmeinek mélyére fúrt

A Baráti beszélgetések titka a jól felépített, sajátos testi-lelki sérüléseket cipelő karakterekben rejlik, és az izgalmasan megrajzolt kapcsolati dinamikákban, amelyek egy szerelmi négyszög hátterében húzódnak meg.

...
Beleolvasó

Sally Rooney szerint a nők közötti barátság komoly bonyodalmakhoz vezethet

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket. 

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Kitakarja a politikus a szépírót? Elővettük Csurka István drámáit [Csurka 90]

Csurka István ma lenne 90 éves, így arra voltunk kíváncsiak, mit lehet tudni a drámáiról. Mik a fő témái, és milyenek a hősei? Felfedezhető-e bennük a későbbi politikus? Milyen út vezetett a bemutatásukig? És vajon aktuálisak-e még? 

...
Kritika

Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt

Tahir Hamut Izgil ujgur költő és filmes a családjával együtt 2017-ben sikeresen elmenekült Kínából a tömeges letartóztatások elől. Memoárjában bemutatja, hogyan számol fel a totalitárius állam egy kultúrát és egy népet. A Ha értem jönnek éjjel a hét könyve.

...
Nagy

„halálomat türelmesen begombolom” – ma lenne 70 éves Sziveri János

Kifejezetten rövid élet jutott neki, ma ünnepelné hetvenedik születésnapját, de már 34 éve halott. Sziveri János vajdasági születésű költőre emlékezünk.

...
Kritika

Hogyan lesz egy anyából kiapadt, halálszagú folyó?

Az Anyám, a folyó című olasz regény lírai hangon előadott, töredékekből építkező történetének egy anya-lánya kapcsolat az alapja: a negyvenes éveiben járó lány az emlékezetét, így identitását is egyre inkább elveszítő anyjának meséli el – mintegy a felejtés ellen dolgozva – családjuk szerteágazó históriáját.

...
Nagy

Márquez regénye a végakarata ellenére jelent meg – Kafka, Nabokov is hasonlóan járt

Gabriel García Márquez posztumusz kisregényének megjelenése hatalmas irodalmi szenzáció, de van egy kis üröm az örömben, hiszen nem titok, az író meg akarta semmisíteni utolsó írását. 

...
Kritika

Jon Fosse a banalitáson át talál utat a természetfelettihez

A Nobel-díjas norvég szerző egymásba írja a hófödte tájat és a koromsötét éjszakát, egymásba játszatja hősét és annak környezetét. A Fehérség az egzakttól a transzcendens felé vezet, így egyszerre szolgál a kivonulás és a bevezetés könyveként.

Olvass!
...
Beleolvasó

Karin Smirnoff noirjában egy temetéssel válnak csak igazán sötétté a dolgok – Olvass bele!

Titkok, erőszak és szektákhoz hasonló légkör: Karin Smirnoff könyvében egy gyászoló testvérpár küzd a szeretetért és az elfogadásért. Most elolvashatsz belőle egy részletet.

...
Beleolvasó

A Petri-díjas Rékai Anett kötete egy párkapcsolat függő játszmáit mutatja be

A kamaszkor lezárásáról és az önálló élet indulásának fázisairól szólnak a Petri-díjas Rékai Anett első kötetének szövegei. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Otthonosság és idegenség Görcsi Péter debütáló regényében – Olvass bele!

Görcsi Péter első regénye Magyarországon, Angliában és Norvégiában játszódó autofikciós fejlődésregény, tele generációs tapasztalatokkal, közéleti és személyes sorsfordulókkal. Olvass bele a regénybe!