Háy János legyőzné az apátiát: nem az országban, az egyénben

Háy János legyőzné az apátiát: nem az országban, az egyénben

Kik vagyunk mi? Mit szeretnénk a saját életünktől? Vannak céljaink, vízióink? Akarjuk érteni a másikat? Ezek egyszerre személyes és közéleti kérdések, sőt egyszerre területe Háy János Boldog boldogtalan című új regényének, valamint az elmúlt félév turbulens közéleti vitáinak. Mivel egyszerre olvastam a könyvet és követtem a körülöttem folyó eseményeket, ezek egymásra íródtak, és egy közös pontja biztosan van a kettőnek: mindig próbálunk egy jobb életet elképzelni, és ehhez le kell győznünk az iszonyatos kiábrándultságunkat, apátiánkat. Háy Jánosé a hét könyve.

Valuska László | 2024. június 10. |

A másik közös pontot, vagyis azt, ahogy a körülöttünk lévő világot olvassuk, Háy János irodalmi kontextusba helyezi: „Hogy a hetvenes évek végének új magyar prózája, amely próza a nyelv centrumba emelésével, ezzel párhuzamosan az érzelmek felszámolásával, vagy legalábbis fel nem vállalásával, az érzelmi azonosulás elutasításával, azzal, hogy a nyelv által mindent ironikus akutsztikába emelt, próbált a világ közelébe férkőzni, ezért is tetszett annyira a kritikának. (...) mert az irónia épp a határvédelemben érdekelt, abban, hogy megakadályozza a világgal való azonosság megélését, holott, gondolt magára az elbeszélő, csak a határsértéseknek van értelme (...)”

Háy János
Boldog boldogtalan
Európa Könyvkiadó, 2024, 458 oldal
-

Az irónia évtizedeken át megvédte a területeinket (ld. diktatúra és Esterházy Péter szövegvilágának viszonya), de ebből épült fel egy új, elsősorban az online sajtóra jellemző nyelvhasználat is. Viszont az irónia ma már tényleg akadály is lehet a továbblépésben (erről beszélt a könyvbemutatón is), nemcsak az irodalomban, hanem az ún. hétköznapi életünkben is. Hétköznapnak tekinthetünk mindent a családi élettől a munkán át a közéletig (olvass bele a regénybe itt!).

A Boldog boldogtalan a Háy-univerzum új, erős, nehéz és szórakoztató szövege, ami úgy működik 458 oldalon keresztül, mint amikor pár napon keresztül nem tud valaki kiszállni a TikTokból. 

Vagyis: nagy mennyiségben ömlik az információ, nagy harc folyik a figyelmünkért, egymást váltogatják a vicces, szomorú és szánalmas szereplők, a budai hipszterromantika, miközben felépül egy világ, amiben jógázással, kutyamentéssel, biopiacozással és mások folyamatos minősítésével a saját életünket tehetjük jobbá. 

Budai középosztály, szevasztok!

A kiváltságosok a történet főszereplői, ahogy Háy írja: „Ebben a könyvben általában olyanok szerepelnek, akik egyetemre jártak, tehát felsőfokú végzettségük van, aminek, pontosabban ennek és nagyban a származásuk következtében a társadalom olyan kivételezettjei, akik a legjobb lakóövezetekben élnek, Budán az első, a második, a tizenkettedik kerületben…” 

A privilegizáltak a Boldog boldogtalan szereplői, akiknek nagy általánosságban minden lehetőségük meglenne arra, hogy a lehető legtöbb jót hozzák ki az életükből, hiszen a család és a szocializáció erre a kivételezettségre készíti fel őket. Minket, engem is, akik azt is megtehetik, hogy friss könyvekről írnak vagy olvasnak. 

Akik itthon élnek, alakítják a közéletet, a kis közösségeket, akik vásárolnak, elégedetlenkednek, de a valódi erejüket soha nem élhették meg. 

Akik látszólag a saját életükben mindenhatók, de nézőpontjuk saját magukon túlra ritkán téved.

Akik megtehetik, hogy külföldre költöznek, vagy ha ők nem is, de legalább a gyerekeik. 

Akik azt is megengedhetik maguknak, hogy úgy tegyenek, mintha mintha mindenféle szempontot értenének, miközben csak a saját buborékjuk számít, azt terjesztenék ki az egész országra. 

Akik egyáltalán létre tudták hozni a saját buborékjukat kedvenc színházukkal, elektromos autókkal, kertkapcsolatos házakkal, Netflix-előfizetéssel, Bukta Imrével, aki közel hozza számukra a vidék problémáját és persze médiával, amit támogatásokkal segítenek. 

Akik reflektáltan gondolkodnak, még akár pszichológushoz is eljárnak: bár nem hisznek benne, csak a pénzért megvásárolható szolgáltatásban.   

Árad a szöveg

Mivel a regényben nincsenek fejezetek, ezért az egész szövegfolyam (stream) csak ömlik ránk, az elbeszélő jó ritmusérzékkel váltogatja a témákat, így a figyelmünk folyamatosan le van kötve. Ha belegondolunk, ez az új formája a tartalomfogyasztásnak: a bindzselés. Addig nézzük a sorozatot, amíg el nem fogy, addig görgetünk, amíg ki nem sül az agyunk, addig keresünk matchet a Tinderen, amíg elő nem kell fizetni valami csomagra, hogy újabb alanyokat ismerhessünk meg.

A könyv szereplői ismerős, de névtelen alakok, akik történetet kapnak, ezzel is biztosítva azt a nyomasztó érzést, hogy csak az én életemnek vagyok a főhőse, nem az egész világ forog körülöttem.

„Érdekes, hogy egy mondat magában hordozza a lehetetlenségét, gondolta valaki a könyvben, amit épp írok. Lehet, hogy én, vagy az írója, aki lehetek épp én, ha épp tisztában volna bárki is azzal, hogy kicsoda, hogy ki vagyok én. Akárcsak én is tudatában volnék annak, hogy ki vagyok, de senki nincs a tudatában annak, hogy kicsoda, és meglepődik, amikor olyan dolgok történnek vele, amely dolgokkal, hát nem is tud elszámolni, mert azt gondolja, én olyat biztos nem csinálnék, ha megcsináltam, akkor végülis milyen ember vagyok. Nem, az én csak egy kommunikációs fordulat.”

Általánosságban a bindzselés nem jó, mert rengeteg dolgot elvesz az életünkből, például kevésbé figyelünk a részletekre. Háy esetében viszont szándékos elbeszélői eszköz, hogy az olvasó ne tudjon kiszállni a történetből – ahogy a saját életünkből se tudunk kiszállni. 

Ki a legboldogtalanabb boldog?

Ráadásul a Boldog boldogtalanban az elbeszélés azért is kiemelten fontos, mert ennek a regénynek a valódi főszereplője az író/elbeszélő, aki nemcsak beleírja magát a fikció világába, hanem hősévé is teszi: az ő kérdései, kommentárjai, értékválasztásai és konfliktusai is egyre felhangosodnak. Ő az, aki nem megy el a magyartanárja temetésére, aki a kreatív elakadásait megosztja, aki jelzi, ha valamiről sokat írt (vagy keveset), vagyis végig jelen van olvasás közben. És aki minden bizonnyal a legboldogtalanabb szereplője a regénynek, hiszen az ő feladata mindazt elbeszélni, ami átszűrődik rajta. 

„Milyen ember vagy te, hogy el akarod hitetni mindenkivel, hogy a sorsa menthetetlenül szerencsétlen? Mert szerencsétlen, mondja vagy írja, és én másolom. Nem értem, miért vagyok másoló, hogy az, amit másolok, amit kiírok mások fejéből, vajon az nem másolat-e? Másolata a világnak, vagy másolata azoknak a tapasztalatoknak, amiket az a másik ember megszerzett, és az emlékezet valójában lemásol, átrendezve az eseményeket az épp megírni kívánt könyv elvárásai szerint.”

Megtudjuk, hogyan lehetne népszerű könyvet írni, de miért nincs valódi tétje annak a technikának, ami nem akar elég mélyre menni. Olvasunk a regényidőről, a jogdíjakról, az ötven oldalt olvasó kritikusokról, a skandináv krimi működéséről, a könyvtárosnőről, aki belenyúl a szövegbe, és hogy miért jó ma női szerzőnek lenni. Persze ezek mind zárójelben vagy duplazárójelben vannak, mert az elbeszélő író is egy kitalált fiktív karakter, aki talán a legboldogtalanabb az egész regényben, és aki minden szereplő közül ebben az esetben a legjobb helyzetben van: ő hozza létre és alakítja ezt a világot. 

A boldogság mint narratív keret

A Boldog boldogtalan lett a budai Feszty-körkép: óriási tablókép rengeteg szereplővel, akik főleg Budán keresik a saját boldogságukat, ami egy velünk született narratív keret. Gyerekkorunktól kezdve olyan történeteket hallunk vagy olvasunk, amiknek a középpontjában a boldogságkeresés áll, és rohadt csalódottak leszünk, amikor kiderül, hogy a boldogságmátrix egy fikció, amit nemcsak történetek, vallások, de a hétköznapjainkat meghatározó kapitalista és technológiai praktikák is építenek. A regény első mondata ezzel teljesen ellentétes irányt jelöl ki: „Ettől a naptól, ez épp május huszadika volt, boldogtalan leszek. Gondolta, meghatároz egy napot, amikortól, holott már évek óta boldogtalan volt.” Már boldogtalannak is rohadt nehéz lenni.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Nagy hazugság, hogy boldognak kellene lennünk ‒ Háy János a Margón

Miért határozza el valaki, hogy boldogtalan lesz? Miért licitálunk egymásra a közösségi média felületein? Háy János új könyvéről beszélgettek a Margón.

...

Háy János új regényének 8 milliárd ember a szereplője – Olvass bele!

Háy János új regényének szereplői közt találsz két töritanárt, három színésznőt, három magyartanárnőt, két pszichológust, egy sátoraljaújhelyi könyvtárost és magát az elbeszélőt is, meg persze egy csomó aranyos kis háziállatot. Olvass bele! 

...

Háy János: A Petőfi-film olyan, mint a Szentek élete

„Ha betartanánk a 12 pontot és a tízparancsolatot, akkor rendben lenne ez az ország” – mondta a telexnek Háy János. Szó esett továbbá Petőfi roppant életművéről és a forradalmi költő szerepeiről is. Összegyűjtöttük a beszélgetés legérdekesebb állításait.

Tavaszi Margó Irodalmi Fesztivál
...

Németh Gábor: Van egy ösztönös együttműködés, ha kínozni kell

Zsidó vagy? nagy siker volt a magyar kortárs irodalomban két évtizeddel ezelőtt, és azóta sem vesztett szinte semmit a relevanciájából. Németh Gábor a Margón. 

...

Esterházy Péter megmutatja, hogyan ad interjút egy kiegyensúlyozott magyar úr

Esterházy Péter idén lenne 75 éves. A Magvető ez alkalomból különleges interjúkötettel jelentkezett, amit a Margón mutattak be.

...

Nádas Péter: A Párhuzamos történetek nem tud véget érni

Nádas Péter a Tavaszi Margón sok kételyt eloszlatott a regénnyel kapcsolatban: megtudtuk, milyen volt megírni Kristóf és Gyöngyvér maratoni szexjelenetét, milyen volt a szerkesztés, sőt azt is, miért gondolta az egykori gépírója, hogy az író megőrült.

...

Milyen ma magyarnak lenni külföldön? – Nádasdy Ádám a Margón

Anglia szemmagasságból és Magyarország a szigetországból nézve Nádasdy Ádám új kötetében, a Londoni levelekben.

...

Szaniszló Judit: Annyira jelentéktelenek vagyunk, mégis mindannyiunk története roppant izgalmas

A másik ember egy bérház lakóinak életét mutatja be a covid alatt, miközben árnyaltan beszél magányról, egyedüllétről és társadalmi kérdésekről. Kötetbemutató a Margón. 

...

Spiró György: A Fogság megírása maratonfutás volt, nem ajánlanám mindenkinek

Az idén 20 éves Fogságról Valuska László kérdezte Spiró Györgyöt a Tavaszi Margó Fesztiválon.

A hét könyve
Kritika
A pokol nem egy fekete vizű tó alján, hanem az emberi lélek legmélyén rejtőzik
Hogyan lett a magyar történelemből Trónok Harca?

Hogyan lett a magyar történelemből Trónok Harca?

Mi lehet Bán Mór Hunyadi könyvsorozatának titka, amiből minden idők legdrágább magyar produkciója készült? 

Listák&könyvek
...

10 dolog, amit csak az igazi könyvmolyok értenek

...

Tudtad, hogy A szolgálólány meséje képregényként is olvasható?

...

Megvan a 2025-ös Nemzetközi Booker-díj rövidlistája

5 József Attila-verset ajánlunk 5 új nézőpontból – Ünnepeld velünk a magyar költészet napját!

5 József Attila-verset ajánlunk 5 új nézőpontból – Ünnepeld velünk a magyar költészet napját!

120 éve született József Attila. Neked melyik a kedvenc versed tőle?

Szerzőink

sza
sza

„Bocsássatok meg, hogyha jó a versem / és szeressetek érte” – Programajánló a magyar költészet napjára!

Szabolcsi Alexander
Szabolcsi Alexander

Hogyan lett a magyar történelemből Trónok Harca?

SZÓRAKOZÁS
...

Magyarországon forgathatják A háromtest-probléma Netflix-sorozat új évadjait

A rendező már elvileg keresi a helyszíneket Budapesten és vidéken.

...

Fonogram-díjas az Elefánt zenekar – 4 könyv, amit olvass el Szendrői Csaba frontembertől

Szendrői Csaba verseket is ír.

...

Robert de Niro életműdíjat kap: 3 könyv a hollywoodi csillogás-villogásról

Robert de Nirót életműdíjjal jutalmazza a cannes-i filmfesztivál.