10 kedvenc karácsonyi filmadaptációnk

A karácsonyi filmekkel már előre is elkezdhetjük magunkat ráhangolni az ünnepekre - míg napközben az év végi hajrában próbálunk helytállni. De eltehetjük őket akkorra is, amikor már a két ünnep között pizsamában majszoljuk a maradék süteményt a kanapén ülve. Összegyűjtöttünk tíz népszerű karácsonyi klasszikust, amikkel érdemes tenni egy próbát a bevált kedvenceink mellett - ha még nincsenek köztük.  

Saroküzlet (The Shop Around the Corner) (1940)  

Nemcsak hogy egy színdarabon/ könyvön alapul a történet, de ráadásul egy magyar szerzőjén. László Miklós Illatszertár című 1937-es művéből mindössze három évvel később már a kor filmvígjátékanak legnagyobb mestere, Ernst Lubitsch forgatott filmet Margaret Sullavan, James Stewart és Frank Morgan főszereplésével. Az elméletileg Budapesten játszódó történetben a magyar nézők különösen jól szórakozhatnak a magyar feliratokon és neveken.

Alfred Kralik (James Stewart), a bőrdíszmű-kereskedés üzletvezetője titokban levelezik egy lánnyal, akivel személyesen még sosem találkozott, de már a lánykérést tervezi. Egyelőre azonban az üzletben akadnak gondjai, először is egy bosszantó új alkalmazott, Klári Novák személyében, akivel valahogy mindig összetűzésbe keveredik. Ezen kívül egy félreértés miatt a bolt tulajdonosa azt hiszi, hogy vele csalja meg a felesége és emiatt egyre gorombább a fiatalemberrel. 

A szerelem hálójában (1998)

Tom Hanks és Meg Ryan emailes-chates románca azért került az évszám ellenére épp ide, mivel valójában a The Shop Around the Corner modern feldolgozása. A szemfülesebbek fel is fedezhtették a nyitóképekben felbukkanó stáblistán Miklós László nevét. Igaz, a budapesti helyszínt New Yorkra cserélték és az egy üzletből kettő lett, az is könyves, de a titkos levelezés és a románc megmaradt. Az apró gyerekkönyvesboltot vezető Kathleen Kelly (Meg Ryan) és a Fox könyváruház tulajdonosa, Joe Fox (Tom Hanks) a való életben ádáz riválisok. Azonban meghitt és mély online levelezésbe bonyolódnak anélkül, hogy bármit is tudnának egymás kilétéről. A sztori annyira az internet hajnalán játszódik, hogy Ryan emiatt a film miatt kapott egy számítógépet és tanulta meg használni. 

Hanks és Ryan mellett a New York-i utcák és évszakok is főszerepet játszanak a filmben. Több később ismert színészt láthatunk mellékszerepben. A filmet magyar szinkronnal ajánljuk a csodásan megírt szövegkönyv miatt. (Sajnos az előzetes csak angol nyelven található meg, a teljes film azonban magyarul is elérhető a neten.)

Az élet csodaszép (1946)

George Bailey (James Stewart) szenteste végő elkeseredésében öngyilkosságot követ el, mert úgy érzi, semmi értelme az életének. Ekkor azonban közbeavatkozik az őrangyala, aki megmutatja neki, milyen is lett volna a szerettei és a kisváros élete a férfi nélkül. A sztori egyszerre idézi Dickens Karácsonyi énekét és adott inspirációt számos – néhol valószínűtlen – filmes feldolgozáshoz, mint a Dallasnak az a része, ahol Jockey megnézheti, milyen lett volna a Ewingok élete nélküle.

Az amerikaiak legnagyobb karácsonyi klasszikusának sikertörténete meglehetősen rendhagyó. Bár a filmet öt Oscar-díjra jelölték és Frank Capra elnyerte a legjobb rendezőnek járó Golden Globe-díjat, nem aratott igazi közönségsikert, megbukott a mozikban. Amikor azonban a szerzői jogai lejártak a televíziók elkezdték sugározni és az 1976-os karácsonyi szezon egyik meglepetés sikere lett. A mű a szunnyadó siker iskolapéldája: az Amerikai Filmintézet beválasztotta a produkciót minden idők 100 legjobb amerikai filmje közé. 

A történet Philip Van Doren Stern 1939-es novelláján alapul, amelyet miután nem tudott kiadatni, karácsonyi üdvözlőlapot készített belőle. 200 példányban elküldte a családtagjainak és barátainak 1943 decemberében. A történet felkeltette az RKO Pictures egyik producerének figyelmét, aki megmutatta Cary Grant hollywoodi ügynökének, majd 1944 áprilisában az RKO stúdió megvette Van Doren Sterntől a jogokat tízezer dollárért, remélve, hogy a történet Cary Grant érdeklődését is elnyeri. A stúdió három forgatókönyvet is készített, mígnem Grant egy másik karácsonyi mozit kezdett el forgatni, A püspök felesége címmel. 

A püspök felesége (1947)

És akkor itt van az a mozi, ami miatt Cary Grant otthagyta Az élet csodaszépet. A romantikus vígjáték Robert Nathan 1928-as, azonos című regényéből készült. Cary Grant egy angyalt alakít a filmben, aki a püspök, Henry (David Niven) imáira válaszul jelenik meg. A férfi egy új székesegyház építésének finanszírozásával bajlódik, és isteni útmutatásért imádkozik, mert az építéshez szükséges pénz összeszedése megoldhatatlannak tűnik számára. Könyörgésére egy Dudley (Cary Grant) nevű angyal jelenik meg a szobájában, aki csak a püspöknek tárja fel igazi kilétét.

Az angyal küldetése azonban nem az, hogy felépítse a katedrálist, hanem a püspök és a körülötte lévő emberek lelki vezetése. Henry annyira megszállottjává vált a pénz megszerzésének, hogy azt már a családja is megszenvedi. Elhanyagolta feleségét, Juliát (Loretta Young) és kislányukat, Debby-t. Dudley a kételkedő Henry kivételével mindenkit elbűvöl és a legváltozatosabb módokon billenti helyre a dolgaikat.

Azonban az együtt töltött idő hatására az angyal kezd beleszeretni a püspök feleségébe, akár maradni is hajlandó lenne miatta. A nő azonban hűséges a férjéhez és távozásra szólítja fel. A féltékeny püspök is ezt kéri az angyaltól, aki mielőtt elmegy még elmondja a püspöknek, ritka, hogy egy angyal irigykedjen egy halandóra. A filmből 1996-ban A prédikátor felesége címmel készült moderni változat Denzel Washington, Whitney Houston és Courtney B. Vance főszereplésével.

Karácsonyi történet (1983)

A film Jean Shepperd humorista részben önéletrajzi ihletésű, In God We Trust: All Others Pay Cash című, 1966-ban megjelent regénye alapján készült. A történet 1940-ben játszódik, főszereplője a 9 éves Ralphie Parker (Peter Billingsley), egy hétköznapi fiú, aki egy amerikai kisvárosban él szüleivel (Darren McGavin és Melinda Dillon), valamint öccsével, a 6 éves Randyvel (Ian Petrella). Ralphie egy nap, az egyik bolt kirakatában meglát egy Red Ryder Carbine 200- as lövetű Range Model típusú légpuskát. Ezt szeretné megkapni karácsonyra.

A történet báját a korabeli amerikai kisvárosi élet furcsaságainak bemutatása szolgáltatja. Az eseményeket a felnőtt Ralphie Parker narrálja (az eredeti angol verzióban az ő hangját maga a szerző adja). A filmet a TNT csatorna 1997 óta, a TBS pedig 2004 óta minden évben 24 órán keresztül vetíti egy maraton keretében. Karácsony estétől karácsony napjáig egymás után 12szer adják le a filmet.

Kisasszonyok (1994) (2019)

Louisa May Alcott részben saját és testvérei életén alapuló regénye eredetileg két részletben jelent meg 1868-ban és 1869-ban (és hogy miért működik még ma is a történet, arról itt írtunk). A négy March nővér — Meg, Jo, Beth, Amy — és szomszédjuk, Laurie felnövéstörténetét követhetjük nyomon. A lányok és édesanyjuk tisztes szegénységben élnek és próbálnak boldogulni, amíg édesapjuk az amerikai polgárháborúban szolgál. Nekik maguknak sincs sok, tanításból és egyéb munkákból szereznek némi pénzt,  azonban a jótékonyság így is magátólértetődő számukra. Készek a saját karácsonyi lakomájukat megosztani egy náluk is szegényebb családdal. A négy, eltérő személyiségű és érdeklődésű lány mind megpróbálja megvalósítani az álmát: férjhez menni, művésszé válni vagy épp íróvá. 

A történet már a korai filmesek fantáziáját is megragadta, hiszen egész csokornyi színésznőnek kínál szereplési lehetőséget. Az első feldolgozás 1918-ban készült. 1994-ben Gillian Armstrong rendezett belőle filmet Winona Ryderrel Jo, Trini Alvaradóval Meg, Samantha Mathisszal és Kirsten Dunsttal Amy, Claire Danesszel pedig Beth szerepében. Édesanyjukat, Marmeét Susan Sarandon, Lauriet Christian Bale alakította. A filmet három Oscar-díjra jelölték, köztük Winona Rydert a legjobb színésznő díjára.

Greta Gerwig 2019-es forgatókönyve és rendezése teljesen új megközelítésben, a női szempontot még inkább kiemelve, a lineáris idővonalat összekeverve gondolta újra a történetet. A filmben olyan sztárokat találunk, mint Jo szerepében Saoirse Ronan, Meg szerepében Emma Watson, Amy szerpében Florence Pugh, Laurie szerepében pedig Timothee Chalamet. Az édesanyjukat Laura Dern, March nénit pedig Meryl Streep alakította. Ez a változat hat Oscar-jelölést zsebelt be. (A filmről itt írtunk.)

A Grincs (2000) (2018)

Dr. Seuss: A Grincs (eredeti cím: How the Grinch Stole Christmas) című gyermekeknek szóló képeskönyve 1957-ben jelent meg. A filmkészítők a játékidőre tekintettel jelentősen kibővítették az eredeti történetet. A kifalvi Kik rajonganak a karácsonyért; jobban, mint bármely más ünnepért. Velük ellentétben a Grincs egy gyerekkori trauma miatt ki nem állhatja ezt az időszakot - és a kiket. A zöld, szőrös lény Kifalvától északra, a Kobak-hegyen, önkéntes száműzetésban él Max nevű kutyájával egy barlangban. Egy kislány, Cindy megpróbálja bevonni a Grincset is az ünnepi hangulatba, az esemény azonban botrányba fullad és a Grincs távozik az összes dísszel, ajándékkal és minden más karácsonyhoz kapcsolódó dologgal. 

Dr. Seuss
A Grincs
KOLIBRI GYEREKKÖNYVKIADÓ KFT, 2021

A sztorit először 1966-ban vitték filmre, majd 2000-ben készült belőle egy 3D-s számítógépes animációs filmvígjáték. Itt a címszereplő alakját Jim Carreyről mintázták. Ez volt az első élőszereplős film Dr. Seuss műveinek adaptációi közül, amely valós díszletek között készült. 2018-ban hagyományos animációs feldolgozás született a műből.

Karácsonyi ének (2009)

Ebenezer Scrooge-ot meglátogatják a múlt, a jelen és az eljövendő karácsony szellemei, hogy elétárják a sorsát. A látottak olyan elementális hatást gyakorolnak az öreg uzsorásra, hogy alapjaiban változtat az életén. A számtalanszor feldolgozott sztori mellett ennek a műnek köszönhetjük a fehér karácsony iránti vágyunkat, vagyis hogy ezt hisszük az ideálisnak. A valóságban azonban a decemberi havazást a világnak ezen a részén a kis jégkorszaknak nevezett jelenség okozta. Ez éppen Dickens gyerekkorára esett, így az író ebből merítette a nosztalgikus képeit. Már magáról a történet születéséről is készült film 2017-ben Az ember, aki feltalálta a karácsonyt címmel. (Erről itt írtunk bővebben)

Charles Dickens regénye, a Karácsonyi éneket (A Christmas Carol. In Prose. Being a Ghost Story of Christmas) 1843. december 19-én jelent meg, az első kiadás már ugyanezen a napon este elfogyott; 1844 végére 13 kiadás jelent meg. Magyarul 1846-ban olvashattuk először. A történetet 1844 januárjában illegális másolatban terjesztették, amiért Dickens jogi lépéseket tett a kiadók ellen, akik ennek hatására csődbe mentek. A következő években négy másik karácsonyról szóló történetet írt. Az író 1849-ben elkezdte a regény nyilvános felolvasását, ami annyira sikeresnek bizonyult, hogy 1870-ig, halálának évéig további 127 előadásra vállalkozott. 

Charles Dickens
Karácsonyi ének - Karácsonyi kísértet-história
Holnap Kiadó, 2008

A történet nagyon népszerű volt a filmesek körében is. Már 1901-ben lepedővel letakart kísértetek riogatták a némafilmes Ebenezert. A hangosfilm és a technika fejlődése mit sem ártott az adaptálók lelkesedésének, töretlenül születtek a tévés, filmes és animált változatok. 2009-ben ismét Jim Carreyt animálták meg, hogy egy másik karácsonygyűlölőt alakítson a vásznon. 2022-ben pedig egy musical komédia formájában dolgozták fel A karácsony szellemében címmel, ahol Ryan Reynoldsot igyekszik jobb belátásra bírni az életével kapcsolatban Will Ferrell.

Carol (2015)

A 2015-ös film forgatókönyvét Phyllis Nagy írta Patricia Highsmith 1952-es romantikus regénye alapján. A főszerepekben Cate Blanchett, valamint Rooney Mara látható. Az ötvenes évek Amerikájában játszódó történetet az írónő álnéven jelentette meg. Részben számított rá, hogy a könyv a leszbikusság ábrázolása miatt nagy botrányt kavar. Részben pedig azért, mert a saját életének eseményeit és szereplőit is beemelte a történetbe. Az Tehetséges Mr. Ripley szerzőjének ez a műve eredetileg The Price of Salt címmel jelent meg, majd a 90-es években újra kiadták Carol címen. 

Patricia Highsmith
Carol
Tericum Kiadó, 2016

A történetben a húszas éveiben járó Therese egy manhattani áruházban dolgozik eladóként jobb életről és szerelemről ábrándozva. Egy átlagos munkanapján besétál az üzletbe Carol, a jómódú, nála idősebb szép asszonyt. Kettejük között azonnal érezhető a vonzalom, amely barátságnak indul, majd egészen más irányt vesz. Carol azonban egy kihűlt házasságban vergődik, amelyből csak a kislánya  miatt nem tud kilépni. A könyv abban is úttörőnek bizonyult, hogy egy kvázi Happy Endet adott a szereplőinek.

A fiú, akit karácsonynak hívnak (2021)

Matt Haig 2015-ben megjelent, azonos című könyve alapján 2021-ben készült A fiú, akit Karácsonynak hívnak. A 13 éves Nikolas az erdőben él favágó édesapjával, az édesanyja néhány éve halt meg. Egy napon a király összehívja a népét és arra kéri őket, hozzák el neki a reményt, akár a birodalom legtávolabbi zugaiból is. A kisfiú és Miika, egy kisegér, akit megpróbál megtanítani beszélni elindulnak, hogy megkeressék a tündérek városát. A látszólag reménytelen küldetés sikerrel jár, valóban rábukkannak a tündérekre, sőt, egy rénszarvassal is barátságot kötnek. Nikolas a játékkészítés és ajándékozás formájában viszi vissza a királynak, az emberek közé a reményt. Ráadásul a sztori kerettörténetét Maggie Smith meséli el a filmben.

Matt Haig
A fiú, akit Karácsonynak hívnak
KOLIBRI GYEREKKÖNYVKIADÓ KFT, 2022

Forrás: imdb.com, wikipedia, Bookline

Fotó: imdb.com

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Szórakozás

Ed Sheerannel koronázza meg új karácsonyi filmjét az Igazából szerelem rendezője

A That Christmas lesz az a film, amiről idén karácsonykor mindenki beszélni fog? 

...
Szórakozás

Boszorkányos szerelem és a püspök felesége - 9 karácsonyi film Hollywood aranykorából

Sokszor láttuk már az ünnepek alatt a Reszkessetek, betörőket, a Grincset és a többi ‘90-es, 2000-es évekbeli karácsonyi filmet, ezért idén előkerestünk néhány olyan filmklasszikust, melyeket irodalmi művekből adaptáltak.

...
Könyves Advent

Tolsztoj klasszikusa, argentin szellemek, '68 káosza – 9 világirodalmi kötet karácsonyra

Orosz, szlovák, angol, francia, japán, holland, örmény és svájci regények, novelláskötetek közül válogattunk. Még nem késő beszerezni őket ajándékba. 

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

A Száz év magány sorozatot akár Márquez is készíthette volna 

Megfontolt, alapos és csodálatosan furcsa adaptáció készült a Netflixre.

...
Szórakozás

Nincs magyar film az Oscar-jelöltek között

Nem izgulhatunk a Semmelweisért a márciusi gálán, de a fontosabb kategóriák bejelentése még hátravan. 

...
Szórakozás

Az Outlander gyártója készít tévésorozatot a Vér és hamu könyvekből

Sorozatfeldolgozást kap a „Trónok harca vámpírokkal".

Kiemeltek
...
Nagy

25 év 50 legjobb dalszövege 02.

ABC-sorrendben haladunk!

...
Nagy

Hallgasd meg az Ezt senki nem mondta! podcast első évadának összes beszélgetését

Az Ezt senki nem mondta! című podcastban ismert emberek mesélnek szülővé válásuk örömeiről és nehézségeiről.

...
Nagy

Jón Kalman Stefánsson: A költészetre nincsenek hatással az idő törvényei

Költészet, halál, édesanyja korai elvesztése – és kutyák. Interjú Jón Kalman Stefánssonnal.

A hét könyve
Kritika
Grecsó Krisztián családtörténetében háborúk dúlnak a szabadságért
...
Nagy

A Mozgókép 2024 legjobb könyve: a film akkor is forog, ha nácik diktálnak és táborokból hozzák a statisztákat

Daniel Kehlmann regénye megmutatja, hogy egy totalitárius rendszerben mit jelent művésznek lenni akkor is, ha arra kényszerítik az embert, amit nem akar.