Zsigó Jenő a hazai független roma mozgalom egyik legmeghatározóbb személyisége. Életműve mára csupán néhány megszűnt intézmény (Romano Kher, Magyarországi Roma Parlament, Roma Akadémia; Phralipe, Amaro Drom folyóiratok stb.) országos láthatóságot soha nem kapott archívumaiban, dokumentumaiban ismerhető meg, de személyisége és életműve a mai napig példaértékű az őt követő roma és nem roma értelmiségi és közéleti generációk számára.
A Vezetőszáron Neményi Mária és Zsigó Jenő 2022. február 14. és május 17. között rögzített tizenhat hosszú beszélgetése alapján készült. A könyv az életút kronológiája mentén halad a családi indíttatástól a reményekkel, sikerekkel és kudarcokkal teljes szakmai tevékenység bemutatásával napjainkig.
Zsigó Jenő három politikai rendszer cigánypolitikája idején élt és dolgozott. A könyv bevezetőjében azt írja:
„a rendszerek változnak, a cigánypolitikájuk nem.”
„…azt láthatjuk, mindegy, hogy kommunista/szocialista rendszerben, polgári demokráciának induló vadkapitalizmusban vagy újra egypártrendszerben, totális teljhatalmi berendezkedésű kapitalizmusban élnek a cigánymagyarok, a többségi fehér lakosság és a rezsim közös faji előítéletességére épített hátrányos faji megkülönböztetés határozza meg a sorsukat, esélyeiket, társadalmi előmenetelüket, folyamatosan és céltudatosan fenntartott esélytelenségeiket.”
(Címlapi kép: Zsigó Jenő, az Ando Drom alapítójaként. Forrás: Central European University)