Téves Yeats-idézet szerepel a dublini maraton medálján

Téves Yeats-idézet szerepel a dublini maraton medálján

„There are no strangers here; Only friends you haven’t met yet (Nincsenek itt idegenek, Csak barátok, akikkel még nem találkoztál)” - ez az idézet szerepel az érmen az irodalmi Nobel-díjas ír költő képe alatt. Szép idézet, csak épp nem ő írta. 

ko | 2023. szeptember 13. |

A jövő hónapban rendezendő dublini maraton résztvevői William Butler Yeatsnek tulajdonított idézettel gravírozott érmet kapnak, annak 100. évfordulója alkalmából, hogy az ír költő átvehette az irodalmi Nobel-díjat. Nincs azonban semmiféle bizonyíték arra nézve, hogy a fent idézett szavakat valóban Yeats írta volna számos cikkének, esszéjének vagy könyvismertetőjének, illetve csaknem 400 versének és 23 darabjának egyikében, állítja a Yeats Society Sligo igazgatója, Susan O'Keeffe.

Mit keres Yeats Az elveszett lányban?
Mit keres Yeats Az elveszett lányban?

Maggie Gyllenhaal rendezői bemutatkozása, a Ferrante-regényt feldolgozó Az elveszett lány tele van olyan kis irodalmi utalásokkal, amelyek elsőre nem is biztos, hogy azonnal megragadják a nézők figyelmét.

Tovább olvasok

A rendezvényszervezők elmondták, hogy ők maguk is tudtak arról, hogy bár ezt az idézetet széles körben Yeatsnek tulajdonítják, soha nem bizonyították véglegesen, hogy tőle származik, az idézet mindazonáltal „a dublini maraton értékeit tükrözi”, amelyet „barátságos maratonnak” neveznek. A versenyt október 29-én, vasárnap rendezik várhatóan 22 500 résztvevővel.

O'Keeffe elmondta, a Yeats Society megérti, hogy az idézet feltüntetésére vonatkozó döntést „jóhiszeműen” hozták meg, és „nagyon örül” annak, hogy „a nemzeti költő emlékét több, mint 20 ezer olyan emberrel fogják megosztani, akik szenvedélyesen szeretik azt, amit csinálnak. Sokszor történt már ilyesmi korábban is, és ez tulajdonképpen Yeats globális jelentőségének a jele –

csak a nagy írókat, dalszerzőket, költőket, filozófusokat idézik félre.”

„Valószínűleg nem rögzítettek minden szót, amit valaha leírt vagy kimondott” – tette hozzá. „És néhány feljegyzése természetesen elveszett, akár még az életében vagy utána.”

O’Keeffe felvetette, hogy a szervezők használhattak volna egy alternatív idézetet is, például azt, hogy „Lépj lágyan: amin jársz: az álmaim” Az ég köntösére vágyik című versből (Szabó Lőrinc fordítása). Yeats olyan költeményeiről ismert, mint A második eljövetel vagy az Ádám átka, és a 20. század egyik legnagyobb költőjeként tartják számon, aki 1923-ban irodalmi Nobel-díjat kapott, elsőként az írek közül.

Forrás: The Guardian

Fotó: Irish Life Dublin Marathon Facebook-oldala

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Mit keres Yeats Az elveszett lányban?

Maggie Gyllenhaal rendezői bemutatkozása, a Ferrante-regényt feldolgozó Az elveszett lány tele van olyan kis irodalmi utalásokkal, amelyek elsőre nem is biztos, hogy azonnal megragadják a nézők figyelmét.

...

Nádas Péter: Az ember veszélyes lény futás közben

 Simonyi Balázs a Nem azé, aki fut című podcastjában két és fél órát beszélgetett Nádas Péterrel a futásról, és azon keresztül persze az életről is.

...

Murakami napi rutinja: kelés négykor, öt-hat óra írás, tíz kilométer futás

Te meddig tudnál úgy élni, mint Murakami Haruki?

Hírek
...

Most már az Amazonon múlik, mikor várható az új James Bond

...

Stephen King visszatért a X-re, csak hogy beszóljon Trumpnak

...

Jókai 200: Olvasd el az író eddig kiadatlan verseit

...

Ez a kutatás nagyban megváltoztatja, amit a halakról gondoltunk + 3 könyv

...

Szex a könyvekben: Sally Rooney felfedi a titkait

...

Kevin Spacey A brutalista sztárját is zaklatta?

...

A feminista író, akit a fasiszták el akartak törölni, Elena Ferrante pedig újra felfedezte

Alba de Céspedes a 20. századi olasz irodalom egyik kiemelkedő alakja: küzdött a fasizmus ellen, baloldali és feminista nézeteit írásaiban sem titkolta. Börtönbe zárták, bestseller könyvét betiltották, ma pedig talán népszerűbb, mint valaha – ez pedig részben Elena Ferrante érdeme.

Szerzőink

...
Szabolcsi Alexander

A 18. századi „olvasási járvány”, ami öngyilkosságokhoz vezetett

...
bs

A spiritualitás fogja megoldani az ökológiai válságot? – Zöld könyv podcast Litkai Gergellyel

...
Borbély Zsuzsa

Egy Jókai-regényben független nő nem lehet boldog

A hét könyve
Kritika
Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?
...

Jókai Mór 200: 6 érdekesség az íróról

Jókai Mór regényeit iskoláskorunk óta olvassuk, könyvei ott vannak minden családi könyvespolcon. Bár 200 éve született, írói hagyatékával ma is foglalkozunk.