Sokat elmond a globális trendekről, hogy mire keresünk rá a Wikipédián. Az oldalt működtető Wikimedia Alapítvány idén is összeállította toplistáját a legnépszerűbb, angol nyelvű Wikipédia-szócikkekről. Mutatjuk, miről szeretett volna a legtöbbet megtudni a világ. Spoiler: a Dűne második része is ott van a top 25-ben!
Az amerikai elnökválasztás
Első helyen, 44 millió megtekintéssel a 2024-ben történt haláleseteket soroló szócikk szerepel. Utána Kamala Harrisre és a 2024-es amerikai elnökválasztásra voltak a legtöbben kíváncsiak, közel 30 millió keresés érkezett mindkettőre.
Az amerikai politika más szereplői is foglalkoztatták az embereket: Donald Trump az 5., JD Vance, a megválasztott amerikai elnök alelnöke a 7. helyen szerepel. A 2020-as elnökválasztásra is több mint 16 millióan rákerestek, ezzel a 13. helyet foglalja el, Joe Biden a 19., Robert F. Kennedy Jr. pedig a 24.
Az Indiában tartott választások és az év sporteseményei (nyári olimpia, labdarúgó-Európa-bajnokság) is érdekelték az embereket, majd a top 25-be bekerültek a legfontosabb popkulturális jelenségek is.
Popkultúra: a Deadpooltól a Dűnéig
4. helyen szerepel 26 milliónál több megtekintéssel Lyle és Erik Menendez, akik 1989-ben meggyilkolták a szüleiket, történetüket pedig idén a Netflix egy sorozatban dolgozta fel.
A Deadpool és Rozsomák filmről készült szócikk található a 8. helyen, Taylor Swift a 11.-en, Griselda Blanco kolumbiai drogbárónő, akinek életéről a Netflix szintén sorozatot készített, a 21.-en, a szexuális zaklatással vádolt Sean Combs rapper a 22. helyen.
Ami pedig a mi szempontunkból a legfontosabb: a Dűne második részére 12,7 millióan kerestek rá idén a Wikipédián, ezzel a 23. helyet foglalja el a listán. Denis Villeneuve Dűne-feldolgozásáról ebben a cikkünkben írtunk, amiben azt is megvizsgáltuk, hogy a film milyen izgalmas párbeszédben áll egy filmklasszikussal, aminek eredetije Frank Herbertet is inspirálta.
Azóta spinoff sorozat is készült, a Maxon hetente jelennek meg a Dűne: Profécia új részei, amelyben a Harkonnen-nővérek mindent megtesznek azért, hogy a Bene Geserit tagjainak legyen a legnagyobb hatalma a Birodalomban.
Ha pedig még jobban megértenéd, hogy a sci-fi milyen izgalmas társadalmi és tudományos kérdéseket feszeget, hallgasd meg a Pécsi Tudományegyetem egyetemi tanárával, Lente Gáborral készült podcastunkat, aki Tudomány a Dűne univerzumában címmel ismeretterjesztő könyvet írt a témában.
(CNN)
Nyitókép: Intercom