Ungváry Krisztián: Wass Albert meghamisította a zsoldkönyvét

Ungváry Krisztián: Wass Albert meghamisította a zsoldkönyvét

A történész kísérletet tett a Wass Albert második világháborús katonai szolgálatával kapcsolatos legendák eloszlatására.

ko | 2024. május 22. |

„Minden bizonyíték arra utal, hogy Wass Albert meghamisította saját zsoldkönyvét, és nem létező kitüntetéseket adományozott magának” – írja Ungváry Krisztián a Qubiten közzétett cikkében. A történész szerint Wass Albert szándékosan hamisított adatokat, jócskán kiszínezte a valóságot, és mivel az erdélyi író a nemzeti alaptanterv része és gyakori hivatkozási alap napjainkban, ezért úgy gondolja, nem árt, ha a társadalom szembesül a tényekkel.

Nem harcoló csapatnál szolgált, híradós volt

Ungváry az író katonai pályáját és annak dokumentumait vizsgálta, és az derült ki, hogy bár az író azt állította, hogy 1943-ban a 9. magyar lovasezreddel vonult ki a frontra, ilyen ezrede a magyar haderőnek nem volt. Ehelyett úgy tűnik, hogy a híradó fegyvernemnél szolgált.

Leveleiben partizánvadász akciókról is beszámol, de

híradósként nem valószínű, hogy részt vett ilyen műveletekben.

Ennek ellenére 1943. október 5-én Kenese Erzsébetnek egy tábori levelezőlapon azt írta: „Megszorítottuk a partizánokat, igaz, hogy néha ők is minket. Becsaltak a mocsarakba és ezt az egyet nem kedvelem: az erdei mocsarat. Vagy legyen erdő, vagy legyen mocsár. De ha a kettő együtt van, már nem érzem otthon magamat benne.”

Nem valószínű, hogy két vaskeresztje lett volna

1944-ben azt is megírták róla, hogy két vaskereszttel tért haza a frontról, ám e kitüntetések adományozásának semmi nyomát nem találni az irattárakban.

A vaskereszt mindkét osztályát csak nagyon kevesek kapták meg

a második világháborúban (az I. osztályút csupán 58 alkalommal adományozták). Ha híradós zászlósként mindkét vaskereszttel rendelkezett volna, akkor arról a hadtest törzsénél szolgáló Welser Tibor zászlós visszaemlékezéseiben valószínűleg szót ejtett volna.

Egyéb kitüntetéseinek megléte is kétséges

De nemcsak a vaskeresztek kapcsán merülnek fel kérdések. Wass zsoldkönyvében az áll, hogy megkapta a Signum Laudis (Kormányzói Dicsérő Elismerés) bronzérmét is, ám a hivatalos iratokban ez sehol nincs dokumentálva. Az, hogy Szálasiéktól átvehette a Magyar Érdemrend Lovagkeresztjét is (ez is szerepel a zsoldkönyvében) szintén kétséges, hiszen ez az elismerés túlságosan nagy kitüntetésnek számított egy egyszerű, nem harcoló csapatnál szolgáló tartalékos hadnagy számára.

Ráadásul Ungváry szerint az, amire Wass alapozza a kitüntetését (részt vett a tiszafüredi hídfő védelmében 1944. október 20. és 28. között), nem több puszta fikciónál:

az alakulata az ottani harcok idején ugyanis teljesen máshol tartózkodott.

Ungváry a hvg.hu szemléje szerint azt álltja, hogy az író zsoldkönyvében keletkezett kiegészítéseket nem a felettese, Zsilinszky Sándor százados írta, hanem – az ő aláírását meghamisítva – maga Wass Albert. „Azt, hogy kitüntetései egy kivétellel fikciók, akkor is fel lehetett volna tárni, ha a hamisított zsoldkönyv nem kerül elő, ugyanis közelebbi vizsgálat esetén minden általa írt állításról konkrétan igazolható, hogy az a közölt módon nem történhetett meg” – írta Ungváry.

Ungváry Krisztián korábban már egy teljes podcastadást áldozott Wass Albertnek, akkor például Márai Sándorral is összehasonlította az erdélyi szerző döntéseit és életútjának egyes epizódjait. 

(Qubit,hvg.hu)

Nyitókép: Wikipedia

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Ungváry: Tényleg Wass Albert volt a jobboldali Che Guevara?

Ungváry Krisztián podcastjának legújabb adása Wass Albert életrajzához kínál adalékokat. A történész Márai Sándorral is összehasonlítja az erdélyi szerző döntéseit és életútjának egyes epizódjait.

...

A román ügyészség szerint Wass Albert nem esik a tiltó törvény hatálya alá

Egy romániai ügyészségi végzés szerint Wass Albert irodalmi munkássága nem esik a háborús bűnösök kultuszát tiltó törvény hatálya alá.

...

Bibótól Wass Albertig - Száztizenhárom posztumusz taggal bővülhet a DIA

Duplájára nőhet a következő években a Digitális Irodalmi Akadémia (DIA) jelenleg 100 fős adatbázisa.

Hírek
...

Schillinger Gyöngyvér nyerte idén a Békés Pál-díjat

...

Hatalmas összefogással indul az Esterházy-ház felújítása

...

Távozik a Színház folyóirat szerkesztősége

...

Meghalt Richard Chamberlain, a Tövismadarak csábító papja

...

Krasznahorkai László regénye rangos irodalmi díjat kaphat Londonban

...

Mi a szabadság? Itt a Pynchon-adaptáció hosszú előzetese!

Hogyan írjon a költő arról, amire gondolni sem merünk? – Bak Róbert ALS-beteg versei a halálról

Hogyan írjon a költő arról, amire gondolni sem merünk? – Bak Róbert ALS-beteg versei a halálról

Első és utolsó versei jelentek meg Bak Róbertnek, aki az egyik legelhivatottabb olvasó, egyben súlyos beteg. Az Ameddig elhiszem című kötetének nem kicsi a tétje: a metaforikus túlélés. A hét könyve szembenéz a halállal. 

Szerzőink

Kolozsi Orsolya
Kolozsi Orsolya

125 éve született Szabó Lőrinc, aki nemcsak a nőkét, de végül saját szívét is összetörte

sza
sza

Izgalmas könyvújdonságok a Tavaszi Margón – programajánló 2. rész

Kiemeltek
...

Provokál és megkérdőjelez: 40 éve jelent meg Jeanette Winterson megkerülhetetlen regénye

A szerzőt pünkösdista szülők nevelték, akárcsak regényének főhősét, akit a világ kegyetlenül elutasít, amikor kiderül, beleszeretett egy lányba. 

...

Tolnai Ottó költészete forradalmi volt, „roppant súlyú életművet” hagyott hátra

A Vajdaságban született költőre emlékezünk. 

...

Profi lektűr vagy filozófiai nagyregény? – 20 éves Spiró Fogsága

Spiró György Fogságát egyetlen év leforgása alatt hétszer kiadták, számos nyelvre lefordították. Mutatjuk, miért érdemes (újra) elővenni ezt a kötetet.