Az alábbi videóban Patti Smith énekes, író, képzőművész, a „a punk keresztanyja” részletet olvas fel Virginia Woolf 1931-es kísérleti regényéből. Lánya, Jesse és fia, Jackson kíséri zongorán és gitáron. Az amerikai művész ezzel a felolvasással nyitotta meg 2008-ban Land 250 című, Párizsban rendezett kiállítását, melyen 1965 és 2007 között készült fotóit és műalkotásait vitte a közönség elé.
Patti Smith egyébként csak egy nagyon rövid részt olvasott fel az író Hullámok című regényéből. A drámai előadás további részében elsősorban improvizált és Woolf előtt tisztelgett. Az apropó többek között az volt, hogy a kiállítás megnyitója éppen az író öngyilkosságának 67. évfordulójára esett. A tragikus halálesetről Smith ezt mondta: „Nem tartom szomorúnak. Azt hiszem, ez volt az a nap, amikor Virginia Woolf úgy döntött, hogy elköszön”.
A kiállításon egyébként egy sor fénykép is helyet kapott, melyeket az alkotó Virginia Woolf sussexi kis házikójában, a Monk's House-ban készített.
Egyenértékű hangok
Woolf Hullámok című regényében hat szereplő hangja keveredik, hat belső monológot hallunk, de Woolf egyáltalán nem karakterként gondolt rájuk, hanem egy nagyobb, állandóan változó egész aspektusaira. Virginia Woolf leveleiben, naplóiban és a halála előtt Leonard Woolfnak írt híres levelében is utal azokra a hangoka, melyek benne szólaltak meg, s melyek közül egyik sem tudott a többi fölé nőni.
Az egyetlen hangfelvétel
Az alábbi felvétel egy esszéből származik, amelyet a Woolf halála utáni évben, a A pille halála című kötetben adtak ki. A felvétel egy 1937-es BBC rádióadás része, és az egyetlen fennmaradt felvétel Virginia Woolf hangjáról.
„Szavak, angol szavak, tele vannak visszhanggal, emlékekkel, asszociációkkal – természetes módon. Oly sok évszázadon át voltak ott az emberek ajkain, a házakban, az utcákon, a mezőkön. És ez az egyik legnagyobb nehézségünk, amikor ma leírjuk őket – hogy annyira telve vannak jelentéssel, emlékekkel, hogy annyi híres házasságot kötöttek össze” – így kezdődik az a hangfelvétel.
Nyitókép: Wikimedia