Az Elveszett gyerekek archívuma Valeria Luiselli első angol nyelven írt könyve. A Dublinban nyert díj nemcsak a presztízse miatt jelentős, hanem a vele járó pénzjutalom miatt is: 100000 euró jár a győztesnek, vagyis megközelítőleg 35000000 forint.
Az Elveszett gyerekek archívuma a szétszakított menekült családokról mesél. A történet New Yorkból indul, a név nélküli főhősök (az apa, az anya, és a korábbi kapcsolataikból fogant fiú és lány) Arizonába tart az utolsó talpon maradt törzs, az apacsok egykori földjére. Az apát leginkább a híres törzsfőnök, Geronimo sírja izgatja, az anyát pedig a határ mentén elveszett gyerekek sorsa, és abban is reménykedik, hogy valahogy nyomára jut annak a két kislánynak, akinek az anyját a saját lánya iskolájából ismeri. A két kislány története azért is fontos, mert nem légből kapott: Luiselli valóban dolgozott egy menekült testvérpár ügyén, akiknek sok más menekült gyerekhez hasonlóan a gallérjukba varrták a már az Egyesült Államokban tartózkodó rokon telefonszámát. A két kislány azért vállalta a szökést Mexikóból, hogy végre újra együtt legyenek az anyjukkal.
Ezt írtuk a könyvről kritikánkban:
„Valeria Luiselli regénye tele van posztmodern manőverekkel, és emiatt kényesebb anyag is egy hagyományosabb szövegnél, de izgalmasabb is. A szereplők nagyon emberiek, és néha kifejezetten szórakoztatók, de egy pillanatig sem feledjük, hogy ez egy nagyon komor és vészjósló korrajz, messze tőlünk, de mégsem túl távol.”
ITT bele is lehet olvasni.
Luiselli a díj átvételekor azt mondta, könyvek nélkül, a tapasztalataink megosztása nélkül nem tudtuk volna átvészelni az elmúlt hónapokat. Ha a lelkünk meg tudott újulni, ha találtunk erőt ahhoz, hogy tovább csináljuk, ha maradt bennünk még lelkesedés az élet iránt, akkor az azoknak a világoknak köszönhető, amelyeket a könyvek adnak nekünk.
Valeria Luiselli egyébként tavaly egy másik rangos díjat, a Rathbones Folio Prize-t is elnyerte. Áprilisban írtunk róla, hogy a díjjal járó pénzjutalmát egy emailes csaló kaparintotta meg.
Forrás: Lithub