Tompa Andrea: Mennyi az „elégséges hatalom”?

Tompa Andrea: Mennyi az „elégséges hatalom”?

Tompa Andrea a Demeter-ügy kapcsán arról írt, hogy felháborodást már nem is annyira a személy, mint inkább a hatalom ellen érez, amely jóváhagyja az ilyasfajta működést.

ro | 2020. december 01. |

Tulajdonképpen most már leginkább az érdekel, hogy mi az a hatalom, amivel nem rendelkezik - írja Demeter Sziládra, a PIM főigazgatójára utalva Facebook-bejegyzésében Tompa Andrea. Az író leszögezi, hogy elfogyott felháborodása a személy iránt, a rendszer iránt viszont, amely „jóváhagyja ezt a működést, sőt támogatja és kívánatosnak tartja, nem tud kimerülni, amíg a rendszer meg nem változik”. Szerinte már nem az a kérdés, hogy egy vezető mit ír vagy nyilatkozik, sokkal inkább, hogy a rendszer hogyan erősíti meg őt helyzetében és gyarapítja tovább hatalmát.

Tompa Andrea szerint miközben Demeter magát és a rendszert is, amelyet szolgál, narratívájában áldozatnak tekinti, valójában azt hallgatja el, hogy mint áldozat mitől van megfosztva, „mivel nem rendelkezik, milyen hatalma nincs még meg”.

Ez a kérdésem tehát: mivel nem rendelkezik még? Mi kellene még? Mikor volna teljes és végleges a győzelem? Mi volna a „még több hatalom”? Mennyi az „elégséges hatalom”? Van ilyen egyáltalán e mai csúcsvezetők számára? Vagy csak a hatalmi pozíciók végtelen halmozása, a soha ki nem elégíthető hataloméhség mozgatja ezeket az alakokat?

Tompa Andrea az alábbiakkal zárja írását:

„Amikor DSZ a munkatársainak írt levélben magyarázza el, hogy még gondolatban sem antiszemita, ami emberileg nyilván így van, senki sem látja magát elnyomónak, hanem „csak” igazságtevőnek, akkor egyel régebbi nagyotmondására emlékeztetek: a magyar és nem magyar írók megkülönböztetésére. Vajon amikor ilyen különbségeket tesz valaki, akkor mit is szolgál? Amikor a magyarszívű és nem magyarszívű, csak magyar nyelven író írókról beszélget? Akiket a szerző végül nem nevezett meg listaszerűen, hanem azt várta, hogy majd ki-ki magára ismer a felvetése nyomán és mélyen magába tekint. Hogy az írók megkülönböztetése a magyar-nemmagyar tengelyen hatalmi szóval, ahonnan szerintem e szerző beszél, vajon nem emlékeztet valamiféle már megtörtént múltra? Mert ez az egyre embertelenebb rendszer mást sem tesz és mást sem támogat, mint

a folyamatos megkülönböztetést: jó magyarok és rossz magyarok, jó családok és nem-családok.

Hogy ez a gondolkodás valakiket felhatalmazzon én onnan azt mondják másokra majd: ti nem tartoztok közénk. Így lesz RENDSZER. Benne vagyunk.”

Nyitókép: Valuska Gábor

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Demeter Szilárdtól elhatárolódnak a PIM munkatársai

A PIM munkatársai közleményben határolódtak el az intézmény főigazgatójáról, aki viszont körlevelet küldött az intézmény dolgozóinak.

...

Demeter Szilárdot bocsánatkérésre szólítja fel a Szépírók Társasága

Az írószervezet szerint "A Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatójának utolsó nyilatkozata a rendszer hosszú és nehéz agóniájának egyik, nem első, de eddig legpenetránsabb, tünete."

...

Kepes András lemondta könyvbemutatóját a PIM-ben

Kedden tartották volna Kepes András új könyvének online bemutatóját a Petőfi Irodalmi Múzeumban, amelyet az író-műsorvezető Demeter Szilárd botrányt kavart publicisztikája miatt hétfőn lemondott.

Hírek
...

„Lenyúltam könyékig a lelkem mélyére” – jön Tapasztó Orsi könyve

...

Tökéletes időzítés: megjelent a Harcosok klubja szerzőjének új könyve

...

Gillian Anderson kedvenc könyvei erős, feminista női történetek

...

Ingyen elolvashatod a feminista szakirodalom egyik alapművét

...

Gyurcsány Ferenc ismét könyvet ír

...

Mi az a gyógyító irodalom? Ez a dél-koreai sikerkönyv megmutatja!

12 új világirodalmi könyv, amit szerezz be júniusra

12 új világirodalmi könyv, amit szerezz be júniusra

Atwood, Márquez, Palahniuk, Bolaño: csak pár név, akikre érdemes figyelni a következő hónapokban. Rengeteg izgalmas világirodalmi mű érkezik!

Szerzőink

sza
sza

A szolgálólány meséje nem ér véget a sorozattal – 5 könyv, amit olvass el Margaret Atwoodtól! 

Kolozsi Orsolya
Kolozsi Orsolya

Hogyan lehet kitörni egy családból, ahol az apa mindenkit terrorban tart?

Gyerekirodalom
...

„Nem jöhetnek rá, hogy nem ember vagyok” – folytatódnak az alakváltó gyerekek kalandjai, olvass bele!

Olvass bele a Woodwalkers második részébe!

...

Amikor Hitler ellopta a rózsaszín nyuszimat: olvass bele a valaha írt egyik legfontosabb gyerekkönyvbe!

 Judith Kerr német származású brit szerző a saját és családja történetét írta meg gyerekkönyvében.

...

A gyerekek új barátai a született újrahasznosítók, a Kacatkák

Sally Gardner kétrészes könyvsorozatából sok mindent megtudunk a tengerek élővilágáról is, és arról, miért használjuk tévesen a „szemét” kifejezést.