Tisza Kata: A csönd az abúzushoz asszisztál

Tisza Kata: A csönd az abúzushoz asszisztál

A Most az egyik legfontosabb kötet, ami az utóbbi időben megjelent, legszívesebben az egész országnak vennék belőle egy-egy példányt, mert annyira életbe vágónak tartom, hogy az ember megtanulja felismerni, ha bántalmazóval van dolga – írtuk tavasszal karanténnaplónkban Tisza Kata új könyvéről, amely az érzelmi abúzusról szól. Az író-pszichológus, aki már a könyvében is felhívta a figyelmet arra, hogy a bántalmazás nemcsak egy párkapcsolaton belül, hanem társadalmi, politikai szinten is megtörténhet, most egy Facebook-posztban fakadt ki a hatalmi elnyomás és elhallgattatás ellen.

Könyves Magazin | 2020. július 27. |

Tisza Kata a Most című könyvében több olyan szempontot is mutatott, ami alapján egy bántalmazó kapcsolatot fel lehet ismerni. Intő jel lehet például, ha egy társas rendszerben az egyik fél szempontrendszere megjelenhet, míg a másiké nem. Ha az egyik félnek sérül a szabadsága, az autonómiája, a döntésjoga. Ha az egyik világnézetet legitimnek, alanyi jogon egyértelműnek kiáltják ki, míg a másikért küzdeni kell. Ha az egyik fél nem gyakorol empátiát, nem akarja érezni, érteni a másik szempontját. Mindez azonban nemcsak egy családon vagy párkapcsolaton belül lehetséges, hanem társadalmi szinten is. 

Tisza Kata
Most
Scolar, 2020, 503 oldal
Tisza Kata: Most

A pszichológus most egy Facebook-posztban írta meg, mit jelent mindez a gyakorlatban a mai Magyarországon: 

„Hogy a CEU környékén éreztem azt, hogy úgy beszűkült a tér, fogyott el a levegő, zsibbadt le az ingerküszöb, hogy már nincs ereje a szavaknak kifejezésre juttatni valami irdatlan veszélyzónát, vagy az MTA körül éreztem volna, vagy még a Sorossal teleplakátolt, minden jóérzést emberi méltóságában sértő városban bóklászva, vagy már jóval korábban, szétszálazni se tudom már, csak tudom. Ahogyan az abúzus egy egyéni szintű emberi kapcsolatban ledermeszt és lefagyaszt, és válik szét brutális kétarcúságában a makulátlannak tűnő, negédes felszínlátszat, és az alatta lapuló, rohadó kínzás és hazugság, ugyanez történik társadalmi szinten, csak nagyobb léptékekben, de mégis, hasonlóan alantasan adagolt jéghideg fokozatossággal, mint egy fehér kesztyűben előkészített gondos és nyomtalan gyilkosság. Izoláció, jogfosztás, elhallgattatás, manipuláció, játszma, hatalom és nyomásgyakorlás. Fenyegetés, zsarolás, információtorzítás, meghurcolás, felső utasítás, tiltás. Éjszaka leple alatt elhurcolt szobrok, felolvasztott médiumok, és öntömjénező álságos félrevezetés, tömegpszichózisra játszó rettegő ösztönök mesterséges élesztése és kijátszása, majd kegyes és nagyvonalúnak tűnő felülről bedobott megmentés. Annyi sebből vérzés egyszerre, hogy társadalomkutató legyen, a keményebb és kitartóbb és progresszívebb fajtából, aki bírja szuflával, hogy ezt folyaatosan értékelje és kiálljon és magyarázza, amikor egyrészt nem a napi politika lenne a békés dolga, másrészt most már gyakorlatilag reggeltől-estig és megállás nélkül tiltakoznia kéne, amíg még a lélek átjárja. Elmondtam, leírtam, fennáll és tartom, sajnos minden egyes nappal jobban, mint előző nap, mert még mindig csak mélyül ez a seb társadalmi szinten, semhogy végre kicsit rehabilitálódni tudna. Ha nincs másik, akkor itt, és nem csak ma, hanem minden egyes napján az évnek, és percén az órának, a levegővétel is tiltakozás, ahol a csönd az abúzushoz asszisztál, és ez így van, és marad, változásig most már."

Tisza Kata TED-előadásáról, és arról, hogy nem mindig a bőrünkön hagy nyomot a bántalmazás, ITT írtunk részletesebben. 

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Tisza Kata: Nem mindig a bőrünkön hagy nyomot a bántalmazás

...

Tisza Kata: A saját műtétemet végeztem el [Margó Live]

...

A koronavírus szövődménye a nők kiszolgáltatottsága - Maradj otthon #44

Egy világméretű járvány közepén vagyunk, amikor minden nap emberek betegednek és halnak meg, és amikor tömegek lába alól csúszik ki a talaj. Nekünk most mégis a magyar nők helyzetével kell foglalkoznunk. Mert olyan stílusban beszél a nőkről ma az ország vezetése és néhány médium, ami nemcsak dühítő és torokszorító, hanem a bántalmazás fogalmát is kimeríti. 

Kiemeltek
...

Hol rontottuk el? 3 könyv, ha foglalkoztat a Föld jövője

A Zöld könyv podcast könyvajánlója.

...

5 kihagyhatatlan könyv Mario Vargas Llosa életművéből

Meghalt Mario Vargas Llosa, a latin-amerikai irodalom világhírű szerzője. Mutatunk 5 könyvet tőle.

...

„Az elég jó utolsó mondat volna, hogy a mindiget javítom örökkére” – Esterházy Péter ma lenne 75 éves

Esterházy Péter a kortárs magyar irodalom egyik legkiemelkedőbb alkotója, a magyar posztmodern meghatározó alkotója. És ma lenne 75 éves. Portré. 

Meghalt Ferenc pápa, aki Dosztojevszkijt és A Gyűrűk Urát is szerette

Meghalt Ferenc pápa, aki Dosztojevszkijt és A Gyűrűk Urát is szerette

Meghalt Ferenc pápa, akinek egyszerűsége és emberszeretete még a nem hívőket is inspirálta. Szenvedélyes olvasó volt, aki az irodalmat a mindennapjai és a hivatása szerves részének tekintette.

Szerzőink

Tasi Annabella
Tasi Annabella

Selyem Zsuzsa: Romániát mindenki Drakulával azonosítja – hadd maxoljuk ki orrvérzésig

Borbély Zsuzsa
Borbély Zsuzsa

Özvegye valósította meg Dargay Attila álmát – a Csongor és Tünde rajzfilm alkotóival beszélgettünk

Olvass!
...

Ilyenek a mindennapok, ha valaki autizmussal él: olvass bele Andris Kalnozols naplóregényébe!

Autizmussal élni nem betegséget és nem is fogyatékosságot jelent, hanem egy egyedi agyműködésről van szó. Olvass bele!

...

Mit tesz a rák a barátsággal? Olvass bele Helen Garner regényébe!

Meddig és hogyan érdemes küzdeni a rák ellen? Mutatunk egy részletet Helen Garner regényéből.

...

A biciklizés szabadság – Olvass bele Marc Augé antropológus könyvébe!

Gondolkoztál már azon, hogy a bicikli nemcsak egy tárgy, hanem egy eszköz a szabadsághoz?