Hétfőtől az új belga útlevelekben olyan közismert képregényfigurák alakjai jelennek meg, mint Tintin, Lucky Luke vagy a Hupikék törpikék. A rajzok egy része az eredeti képregényekből származik (ezek közé tartozik az 1954-es Tintin-sztori, a Felfedezők a Holdon), de akadnak olyanok is, amelyeket kimondottan az útlevélbe terveztek - ezek közé tartozik például a földgömböt tanulmányozó törp. A belga külügyminiszter, Sophie Wilmès azt mondta, hogy olyan rajzokat választottak, amelyek jól képviselik az országot, a művészetét, a kultúráját, és megmutatkozik általuk a tehetség és a humor.
A kiválasztott képeknél igyekeztek kerülni az ellentmondásosokat - hiába létezik például olyan képregény, amelyben Tintin Kongóba utazik, gyarmattartó világképe miatt ma már erősen problémásnak tartják. Ugyanígy nem kerülhetett be olyan kép az útlevelekbe, amelyeken Lucky Luke cigarettázik. A cowboy, akinek alakját 1947-ben alkotta meg Morris (Maurice de Bevere) amúgy 1988-ban leszokott a dohányzásról.
A képregény műfaja elképesztően népszerű Belgiumban, az első nagy dobás pedig épp a Tintin volt, amelyet 1929-ben alkotott meg Hergé, azaz Georges Remi. A törpök 1958-ban indultak világhódító útjukra, akkor jelent meg az első Hupikék törpikék-képregény Peyo, azaz Pierre Culliford tollából.
Michel Kichka belga-izraeli képregényrajzoló csodálatos ötletnek nevezte, hogy ezek a figurák utat találtak maguknak az útlevelekbe. Úgy nyilatkozott, hogy ezek a karakterek és a szellemiségük közel áll a belgák szívéhez, és nagy szerepet játszottak abban is, ahogyan például ő maga rajzol.
A belga külügyminisztérium fontosnak nevezte leszögezni, hogy alapvetően mégiscsak egy hivatalos dokumentumról van szó, amely 48 új biztonsági elemet tartalmaz. Tom Topol útlevélszakértő szerint hiába lesz szebb egy útlevél, a legfontosabb még mindig a biztonság, ráadásul az ilyen összetett vizuális elemeket tartalmazó iratokat hamisítani is sokkal nehezebb.
Forrás: Guardian