27 ezer Marvel-képregényt olvasott el, könyvben írta meg a tapasztalatait

27 ezer Marvel-képregényt olvasott el, könyvben írta meg a tapasztalatait

Douglas Wolk író-kritikus nem kevesebbre vállalkozott, minthogy elolvassa az összes megjelent Marvel-képregényt (mind a 27 ezret), és könyvet ír a tapasztalatairól. Benyomásairól most a Guardianbe írt cikket, amelynek egyértelműen az a kicsengése, hogy nagyon élvezte a projektet.

ro | 2022. január 21. |

Alapból úgy indult neki, hogy ha fegyelmezett marad, akkor nem lesz megerőltető a több ezer képregényen átrágnia magát. Hiszen végül is csak annyi lesz a dolga, hogy elolvasson 27 ezer képregényt (egészen pontosan minden olyan szuperhős történetet, amelyet a Marvel 1961 óta megjelentetett) és aztán írjon róluk. "A Marvel-sztori mindenütt jelen van - szereplői ott vannak mindenhol, a mozikban, a tévében, még samponos dobozokat és salátás zacskókat is díszítenek. Egyetlen nagy történet szándékozik lenni: bármelyik epizód utalhat vagy kompatibilis lehet egy korábbival. De még a történet mesélői sem olvasták el az egészet" - mondta a projektről a szerző, aki viszont befalta a hat évtizednyi képregény-termést, igaz, nem időrendben olvasott, hanem ahogy épp a kedve tartotta. Az erőltetett időrendiség mellett hibának tartaná azt is, ha valaki csak a legjobb képregényeket szemezgetné ki a kínálatból, hiszen ezeknek a történeteknek a drámai ereje a kontextusból fakad.

Wolk szerint a régi és az új Marvelek legjobbjai lenyűgözőek, izgalmasak és ötletesek, de persze a sztorikban előfordulnak olyan sekélyes, éretlen megoldások is, melyekkel az alkotók a hiszékeny gyerekeket vagy a vérszomjas nosztalgiát akarták kiszolgálni. Az író rájött, hogy minden lapszámban van valami élvezetes, akár a képregény írójának egyedi nyelvezete vagy valamilyen különös kulturális utalás, amely máskor nem, csak abban az adott korban jelenhetett volna meg. "Ez lehet akár Stockholm-szindróma is, elismerem" - tette hozzá. Az olvasás (és aztán a könyv megírása is) persze hosszabb ideig tartott, mint tervezte. A csúcspont számára az átgondolt, jól megrajzolt, mégis problematikus Master of Kung Fu volt, amely bevezette Shang-Chi karakterét - utóbbi a Shang-Chi és a Tíz Gyűrű legendája című szuperhősfilmben bukkant fel, a mélypontot pedig a Megtorló vériszamós történetei jelentették.

Douglas Wolk nem kínál egységes Marvel-receptet a rajongóknak, inkább segít eligazodni ebben a hatalmas univerzumban, és olyan szempontrendszert ajánl fel, amelyeket figyelembe véve ez a gigantikus történet azt az örömöt nyújtja, amit eredetileg is terveztek az alkotók. Hogy kinek melyik a kedvenc szuperhőse, pont ezért nem is számít. A lényeg, hogy Wolk könyve módot ad mindenkinek arra, hogy megtalálja a sajátját.

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Most képregényből ismerheted meg Anjou Károly trónharcait

Egy várjobbágy szemszögéből mutatja Anjou Károly trónharcait az Akit háromszor koronáztak című új képregény, amelynek alkotói Bíró Szabolcs és Várnai Artúr. 

...
Nagy

A képregénykiadók egyszer csak felfedezték, hogy az emberiség fele nő

A Pestext női képregényekről és alkotókról szóló beszélgetésén kiderült, melyik hazai női alkotókat ajánlják külföldre, melyik a jó Anna Frank-képregény, és ki merített ihletet a szülei temetkezési vállalkozásából, valamint az is, melyik az a Maushoz mérhető mű, amit mindenképpen ki kéne adni itthon is, hiszen olyan hazai eseményekről szól, amiket Magyarországon nem lehet megrajzolni.

...
Gyerekirodalom

A Múminok és titokzatos olasz polipcsápok is érkeznek képregényben

A Nimue kiadó első két kiadványa: a legismertebb kortárs olasz képregényalkotó, Zerocalcare Torokszorítósdi című graphic novelje, illetve Tove Jansson Múmin a Riviérán című képregénye.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket. 

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

A legújabb Bűn és bűnhődés egyelőre nehezen találja az irányt

Dosztojevszkij nagy klasszikusát, a Bűn és bűnhődést Gáspár Ildikó adaptálta színpadra az Örkényben. Vannak erős pillanatai, mégis hiányérzetünk maradt.

...
Szórakozás

Most vagy soha! – Petőfi Sándorból hiányzik a nagypöcs-energia

Ápolt arcszőrzetek, tengernyi sár és pompás díszletek. Lóth Balázs Petőfi-filmje klasszicista képregénydramaturgiát követve mondja fel március 15. történetét, de esélyt sem ad arra, hogy azonosuljunk a hőseivel.

...
Szórakozás

Az Oscar-díjas American Fiction beavat egy bonyolult gyászfolyamat részleteibe

Cord Jefferson első játékfilmje nyerte a legjobb adaptált forgatókönyv kategória Oscarját. Utánajártunk, melyik regény volt az alapanyaga, és eláruljuk, hogy tetszett nekünk a Magyarországon egyelőre csak a Prime Video kínálatában elérhető mozi.

...
Nagy

„Miért kéne egy írónak apolitikusnak lennie?” – színészek és rendezők Csurka István drámáiról

90 éve született Csurka István. Ebből az alkalommal olyan színészekkel és rendezőkkel beszélgettünk, akik szerepeltek a színdarabjaiban és/vagy rendeztek tőle valamit. Andrási Attila, Koncz Gábor és Szilágyi Tibor válaszai.

Szerzőink

...
Könyves Magazin

Ezt senki nem mondta – Oltai Kata: Úristen, örökre itt lesz

...
Sándor Anna

Kitakarja a politikus a szépírót? Elővettük Csurka István drámáit [Csurka 90]

...
Sándor Anna

Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt

Hírek
...
Hírek

Káprázatos lett az Álom luxuskivitelben gyémántokkal kirakott példánya

...
Hírek

Philip K. Dick egyik korai sci-fije új fordításban jelenik meg

...
Szórakozás

Nick Cave-dalok, Varró Dani-versek és Háy János-illusztrációk [PROGRAMAJÁNLÓ]

...
Szórakozás

Az éhezők viadala sztárja memoárban emlékszik vissza hat évtizedes pályafutására

...
Hírek

Megtalálták Kosztolányi Dezső első Byron-fordításának teljes kéziratát

...
Hírek

Vitézy Dávid: Esterházy Péter otthona helyén ne legyen társasház

...
Zöld

Mit kíván Jane Goodall a 90. születésnapjára?

...
Hírek

Jon Fosse: A háború harc a mindegyikünkben ott lakozó egyediség ellen

...
Szórakozás

Még 1 milliárddal többe került a Petőfi-film, mint ahogy eddig tudtuk