27 ezer Marvel-képregényt olvasott el, könyvben írta meg a tapasztalatait

27 ezer Marvel-képregényt olvasott el, könyvben írta meg a tapasztalatait

Douglas Wolk író-kritikus nem kevesebbre vállalkozott, minthogy elolvassa az összes megjelent Marvel-képregényt (mind a 27 ezret), és könyvet ír a tapasztalatairól. Benyomásairól most a Guardianbe írt cikket, amelynek egyértelműen az a kicsengése, hogy nagyon élvezte a projektet.

ro | 2022. január 21. |

Alapból úgy indult neki, hogy ha fegyelmezett marad, akkor nem lesz megerőltető a több ezer képregényen átrágnia magát. Hiszen végül is csak annyi lesz a dolga, hogy elolvasson 27 ezer képregényt (egészen pontosan minden olyan szuperhős történetet, amelyet a Marvel 1961 óta megjelentetett) és aztán írjon róluk. "A Marvel-sztori mindenütt jelen van - szereplői ott vannak mindenhol, a mozikban, a tévében, még samponos dobozokat és salátás zacskókat is díszítenek. Egyetlen nagy történet szándékozik lenni: bármelyik epizód utalhat vagy kompatibilis lehet egy korábbival. De még a történet mesélői sem olvasták el az egészet" - mondta a projektről a szerző, aki viszont befalta a hat évtizednyi képregény-termést, igaz, nem időrendben olvasott, hanem ahogy épp a kedve tartotta. Az erőltetett időrendiség mellett hibának tartaná azt is, ha valaki csak a legjobb képregényeket szemezgetné ki a kínálatból, hiszen ezeknek a történeteknek a drámai ereje a kontextusból fakad.

Wolk szerint a régi és az új Marvelek legjobbjai lenyűgözőek, izgalmasak és ötletesek, de persze a sztorikban előfordulnak olyan sekélyes, éretlen megoldások is, melyekkel az alkotók a hiszékeny gyerekeket vagy a vérszomjas nosztalgiát akarták kiszolgálni. Az író rájött, hogy minden lapszámban van valami élvezetes, akár a képregény írójának egyedi nyelvezete vagy valamilyen különös kulturális utalás, amely máskor nem, csak abban az adott korban jelenhetett volna meg. "Ez lehet akár Stockholm-szindróma is, elismerem" - tette hozzá. Az olvasás (és aztán a könyv megírása is) persze hosszabb ideig tartott, mint tervezte. A csúcspont számára az átgondolt, jól megrajzolt, mégis problematikus Master of Kung Fu volt, amely bevezette Shang-Chi karakterét - utóbbi a Shang-Chi és a Tíz Gyűrű legendája című szuperhősfilmben bukkant fel, a mélypontot pedig a Megtorló vériszamós történetei jelentették.

Douglas Wolk nem kínál egységes Marvel-receptet a rajongóknak, inkább segít eligazodni ebben a hatalmas univerzumban, és olyan szempontrendszert ajánl fel, amelyeket figyelembe véve ez a gigantikus történet azt az örömöt nyújtja, amit eredetileg is terveztek az alkotók. Hogy kinek melyik a kedvenc szuperhőse, pont ezért nem is számít. A lényeg, hogy Wolk könyve módot ad mindenkinek arra, hogy megtalálja a sajátját.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Most képregényből ismerheted meg Anjou Károly trónharcait

Egy várjobbágy szemszögéből mutatja Anjou Károly trónharcait az Akit háromszor koronáztak című új képregény, amelynek alkotói Bíró Szabolcs és Várnai Artúr. 

...
Nagy

A képregénykiadók egyszer csak felfedezték, hogy az emberiség fele nő

A Pestext női képregényekről és alkotókról szóló beszélgetésén kiderült, melyik hazai női alkotókat ajánlják külföldre, melyik a jó Anna Frank-képregény, és ki merített ihletet a szülei temetkezési vállalkozásából, valamint az is, melyik az a Maushoz mérhető mű, amit mindenképpen ki kéne adni itthon is, hiszen olyan hazai eseményekről szól, amiket Magyarországon nem lehet megrajzolni.

...
Gyerekirodalom

A Múminok és titokzatos olasz polipcsápok is érkeznek képregényben

A Nimue kiadó első két kiadványa: a legismertebb kortárs olasz képregényalkotó, Zerocalcare Torokszorítósdi című graphic novelje, illetve Tove Jansson Múmin a Riviérán című képregénye.

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

A Száz év magány sorozatot akár Márquez is készíthette volna 

Megfontolt, alapos és csodálatosan furcsa adaptáció készült a Netflixre.

...
Szórakozás

Nincs magyar film az Oscar-jelöltek között

Nem izgulhatunk a Semmelweisért a márciusi gálán, de a fontosabb kategóriák bejelentése még hátravan. 

...
Szórakozás

Az Outlander gyártója készít tévésorozatot a Vér és hamu könyvekből

Sorozatfeldolgozást kap a „Trónok harca vámpírokkal".

...
Nagy

Anne Shirleytől Mary Poppinsig – 4 klasszikus lányregényt ajánlunk

Anne Shirley, Mary Poppins, esetleg Cilike – irodalmi karakterek, akik generációk óta velünk vannak. A kiadók ősszel számos új kiadással lepték meg az olvasókat ezekből a könyvekből.

Szerzőink

...
Kolozsi Orsolya

Jón Kalman Stefánsson: A költészetre nincsenek hatással az idő törvényei

...
Borbély Zsuzsa

A bolti sorozatgyilkosságoktól a Fenyő-gyilkosságig Doszpot Péterrel

...
Tasi Annabella

A Száz év magány sorozatot akár Márquez is készíthette volna 

Hírek
...
Hírek

Rossz olvasási módszer miatt perlik a szülők az iskolát

...
Hírek

Simon Márton: Ez a város egy elhagyott pornóforgatókönyv (videó!)

...
Hírek

Láng Zsolt Mészöly Miklós-díjat kap

...
Promóció

Könyvek, melyek segíthetnek kellő motivációt adni a testmozgáshoz

...
Hírek

„Rémes diák voltam" – árulta el Murakami a díszdoktorrá avatásán

...
Promóció

Hogyan válasszunk tökéletes mesekönyvet?