Orbán, Karácsony, Demeter, Nyáry búcsúzik Szőcs Gézától

November 5-én elhunyt Szőcs Géza József Attila- és Kossuth-díjas költő, a Magyar PEN Club elnöke, Orbán Viktor kulturális főtanácsadója. A koronavírussal kórházba került költőre Orbán Viktor miniszterelnöktől Demeter Szilárdon, a Petőfi Irodalmi Múzeum igazgatóján és Nyáry Krisztiánon át Budapest főpolgármesteréig, Karácsony Gergelyig sokan emlékeztek. Ezekből válogattunk. 

Orbán Viktor miniszterelnök emlékposztjában azt emelte ki Szőcstől, hogy "Minden élet hang egy tenger által mormolt dalban, sorsokból szőtt óriási szőnyeg, Isten-szőtte óriási dallam”. Különös ember, hatalmas költő volt - így emlékezik Budapest főpolgármestere, Karácsony Gergely Szőcsre, akitől a Szíved majd megnyugszik című verset osztotta meg. A Petőfi Irodalmi Múzeum igazgatója, Demeter Szilárd Szőcs egy korábbi, ars poeticus szövegével emlékezik, amelyben a költő azt írta, hogy "meggyőződésem, hogy a kultúra segíthet az elmúlt ezer év okozta külső és belső sebeket beforrasztani és csak az segíthet ezeket beforrasztani; a műalkotást támogatom a szuvenírrel szemben, a népit a népiessel szemben és a málnát és az almát a málnaízűvel és almaízűvel szemben". Babiczky Tibor költő A hajócsavar című Szőcs-verset fotózta ki, Kollár Árpád költő az Indián szavak a rádióban című verssel búcsúzik, Ugron Zsolna és Nyáry Krisztián versidézetekkel.

vl | 2020. november 06. |

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Meghalt Szőcs Géza

Hatvanhét éves korában meghalt Szőcs Géza költő, írta a Magyar PEN Club Facebook-oldalán. Októberben koronavírussal került kórházba.

...

Zoltán Gábor, Szőcs Petra és Keresztesi József is lemond a Térey-ösztöndíjról

...

Szőcs: Tandorit egyszer ki lehetne tüntetni

Kiemeltek
...

P. Szathmáry István: Izgatott, hogy milyen lehet alkotóként a frontvonalba kerülni

A jó krimiről és a rögös alkotói folyamatról mesél a Margó-díj shortlistese, P. Szathmáry István. 

...

A könyvek, amikért érdemes elindulni: október 9-én jön az Őszi Margó!

60 program, 11 külföldi szerző, 4 zenei-irodalmi est és középiskolásoknak szóló alternatív irodalomórák is lesznek.

...

Halász Rita: Holttér

Halász Rita novellája.

Hírek
...

Meghalt Jane Goodall világhírű etológus

...

Orvos-Tóth Noémi új kiadóhoz szerződött, otthagyja a Jelenkort

...

Ők az idei Nobel-díj legnagyobb esélyesei: Krasznahorkai is köztük van

...

Mégsem öngyilkosság történt? Felülvizsgálják Hunter S. Thompson halálának okát

...

Meghalt Elek Judit filmrendező

...

Te tudod, melyik gomba ehető? – Ebből a könyvből kiderül!

A hét könyve
Kritika
Az űrből nézve az élet csak apró dráma a világegyetemben
Totth Benedek: Az első kötet megírása már önmagában hőstett

Totth Benedek: Az első kötet megírása már önmagában hőstett

Az első Margó-díjas regény szerzője és az idei Margó-díj zsűritagja üzent az elsőkötetes szerzőknek. Interjú.

Olvass!
...

R. F. Kuang hőse leereszkedik a Pokolba, hogy megmentse a mentorát – Olvass bele a Katabasis című regénybe!

Könyvrészlet!

...

Egy kiégett nő titokban csak arra vágyik, hogy fantáziáljanak róla – megérkezett Miranda July sikerkönyve!

Amerikai sikerönyv a női szexualitás, anyaság és házasság tabuiról. 

...

A migrénnel küzdő emberek felét nem diagnosztizálják, és nem is kezelik megfelelően

Virginia Woolf, Charles Darwin és Friedrich Nietzsche is migrénben szenvedett.