Internetes bevételei felét Ukrajna megsegítésére szánja egy svéd kiadó

Internetes bevételei felét Ukrajna megsegítésére szánja egy svéd kiadó

ro | 2022. március 21. |

A szerepjátékok (RPG) fejlesztésében is utazó svéd Free League kiadó, amely olyan termékeket dobott piacra, mint például a Mesék a Hurokból társas vagy az Alien RPG, úgy döntött, hogy március 18-21-e között minden, a webshopjában eladott termék után a bevétel felét a Nemzetközi Vöröskeresztnek ajánlja, kimondottan azért, hogy ezzel az ukrajnai humanitárius helyzeten segítsen - írj a Dicebreaker.

Közleményében a cég azt írta, hogy őket is elborzasztották az ukrajnai háborús események és az azok nyomán kibontakozó humanitárius katasztrófa. Éppen ezért a kiadónál azt érezték, hogy muszáj összefogniuk a rajongókkal, hogy segíteni tudjanak, és hasonló kezdeményezésre buzdítanak másokat is. Az adományokból a Nemzetközi Vöröskereszt iható vizet, élelmet és menedéket biztosít mindazoknak, akik a háború miatt kénytelenek voltak elhagyni otthonukat. A szervezet emellett kórházakat és egészségügyi hálózatokat segít, valamint abban is, hogy a háború miatt elszakadt családok újra együtt lehessenek.

Óvóhelyet és olvasnivalót kínálnak az ukrán könyvtárak a háború idején

Már két hete tart az oroszok inváziója Ukrajnában, így sokan kényszerülnek arra, hogy óvóhelyen húzzák meg magukat. Ebben a helyzetben fontos szerep jutott a könyvtáraknak, amelyek sok családnak nyújtanak menedéket az oroszok bombázása elől. Emellett a katonák számára álcázó hálókat is készítenek és a dezinformáció elleni harcban is részt vesznek.

Tovább olvasok

A Mesék a Hurokból Simon Stålenhag elsőként megjelent, közösségileg is finanszírozott artbookja (ITT írtunk róla bővebben). A kötet egy különleges világba vezet: a svéd állam az 50-es években elrendelte, hogy a világ legnagyobb részecskegyorsítóját építsék meg az idilli, vidéki táj alatt. Ezt nevezik a Huroknak. A könyv tulajdonképpen egy képes emlékfüzet: a szerző képeihez kapcsolódó történetek a főszereplő gyerekkori emlékfoszlányait elevenítik meg, amelyeken keresztül megismerhetjük, milyen volt ennek a létesítménynek az árnyékában, a furcsa építmények, robotok között élni. Mikrotörténetekből körvonalazódik számunkra, mi történik a Hurok hatására, jóllehet annak valódi működése homályban végig marad. A kötetből később az Amazon készített sorozatot.

A szerzővel készített interjúnkat itt tudjátok elolvasni:

Simon Stålenhag: A technológia a túlélés eszköze lehet, de meg is ölhet minket
Simon Stålenhag: A technológia a túlélés eszköze lehet, de meg is ölhet minket

A festőként és íróként egyaránt kiemelkedő Simon Stålenhagról már írtunk, sőt fordítójával is beszélgettünk, mert lenyűgözött minket, ahogy az általa létrehozott retrofuturista világ működésbe lépett, könyvéből például az Amazon készített sorozatot. Legutóbb a Mesék a hurokból jelent meg az Agavénál, az Elektronikus államból a hírek szerint a Universal Pictures adaptál Joe és Anthony Russo rendezésében. A svéd képzőművész és író, Simon Stålenhaggal disztópikus műveiről beszélgettünk: a műveiben fellelhető gyerekkori emlékekről, arról, hogy lehet valami egyszerre retro és futurisztikus, hogyan kapcsolódik könyve az E.T-hez és azt is megtudhatjuk, szerinte mi kell ahhoz, hogy megbirkózzunk a klímaváltozással. 

Illusztráció: Simon Stålenhag

Tovább olvasok

Kapcsolódó cikkek
...
Összekötve

Retrofuturista svéd vidékre kalauzol a Mesék a Hurokból - Összekötve Molnár Bertával

Molnár Bertával, a Mesék a Hurokból fordítójával, többek között a mű posztindusztriális világot és  svéd vidékét ötvöző újszerűségéről, a kép és a szöveg sajátos viszonyáról beszélgettünk az Összekötve műsorában.

...
Nagy

Egy sosem volt retrovilágot alkotva hív utazásra Simon Stålenhag

Simon Stålenhagra már gyerekként olyan filmek voltak nagy hatással, mint az Alien vagy a Szárnyas fejvadász. Digitális festményein a tipikus skandináv vidék tájképeit ötvözi indusztriális, neofuturista épületekkel és gigászi űrhajókkal, robotokkal. A Mesék a Hurokból című albuma alapján az Amazon készített sorozatot.

...
Nagy

Ha eltévedsz az információs dzsungelben, már nem hiszel el semmit - és pont ez a cél

Kira Jarmisszal, Navalnij sajtótitkárával és Krekó Péter politikai elemzővel, a Political Capital igazgatójával beszélgettek az ELTE Média Tanszéken az orosz jelenről: dezinformációról, ellenzékről, Putyinról és az ukrán háborúról.

ZÖLD - TERMÉSZETESEN OLVASOK
...
Zöld

A Last of Us előtt már begombásodott a (horror)irodalom

...
Zöld

Litkai Gergely: Mi történne a világgal, ha eltűnnének a méhek? / A méhek története

...
Zöld

A húsevés évezredes hagyományát ugyanúgy átírhatjuk, mint a nők szavazati jogait?

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Krasznahorkai László könyvét lapozgatják a britek az angol könyvesboltokban

Nemrég annak jártam utána, hogyan fogadták a britek Harry herceg memoárját Londonban, most pedig ismét nyakamba vettem a várost, hogy kiderítsem, mit gondolnak a magyar szerzőkről. Így hát könyvesboltról könyvesboltra jártam, hogy felkutassam, mely művek alapján ismerhetnek minket a britek.

...
Nagy

Az utolsó mohikánon nőttél fel, de ezeket nem tudtad

Milyen történelmi előzményei vannak a regénynek? Mi tükröződik abban, ahogyan Cooper az őslakosokat ábrázolja? Az eredeti szöveg melyik rétegével nem találkozhattak Magyarországon azok, akik Réz Ádám átdolgozását olvasták? És mit hagytak ki korábban több magyar fordításból?

...
Nagy

Tar Sándor a térképről leszorult helyek és emberek írója

Tar Sándorról írt monográfiát Deczki Sarolta, akit az elesettek, a kiszolgáltatottak, a periféria írójaként is emlegetett szerző életéről és műveinek erőteljes hatásáról is kérdeztünk. 

...
Nagy

„Kommunista volt-e Petőfi? Néger volt-e Kossuth?”

A Petőfi-délibábok című programsorozat Petőfi politikai emlékezete a dualizmustól napjainkig című nyitórendezvényén kiderült, hogy az évek során Petőfi lobogó helyett sokaknak inkább dobogó volt: emelvény, amelyről ki-ki a maga hasznát remélve szónokolt.

...
Nagy

Fantasztikus írókat adtak a világnak, a britek mégsem falják a könyveket

Az angolok olyan szerzőket adtak a világnak, mint William ShakespeareAgatha Christie, Jane AustenCharles DickensJ. R. R. Tolkien, J.K. Rowling. Ezek alapján joggal hihetnénk, hogy az angolok a világ legnagyobb könyvfogyasztói, de tényleg így van? 

...
Kritika

Fakó lábujjak és parányi nők – Így szól a horror a nagyvilágban

Magyarul is olvasható az amerikai Valancourt kiadó nemzetközi antológiája, amiben Veres Attilától is jelent meg novella. A kötet történetei úgy mesélnek az emberi félelmek és szorongások egyetemességéről, hogy közben sokféle szerző, sokféle stílusában, sokféle horrortradícióhoz kapcsolódnak eredetien. Ez a hét könyve.

Hírek
...
Szórakozás

Fekete István történelmi klasszikusa ihlette a Végvárak, vitézeket

...
Panodyssey

Vajsenbek Péter: Immigrant story / Akik még hisznek / Magyarok és értelmiségiek [Panodyssey]

...
Alkotótárs

Harmadik alkalommal hirdetik meg a Mastercard® - Alkotótárs irodalmi ösztöndíjprogramot

...
Szórakozás

Tarr Béla, Fekete István, ChatGPT-féle Godot és a Műanyag égbolt [PROGRAMAJÁNLÓ]

...
Alkotótárs

Vonnák Diána: A nyelv nagyon demokratikus dolog, mindenki használja

...
Zöld

Peter Wohlleben elmagyarázza, hogyan erősödik meg az erdő, ha békén hagyjuk

...
Hírek

Elhunyt Kipke Tamás Táncsics Mihály-díjas újságíró, író

...
Hírek

Összeállt a Magyar Könyvtervezés díj shortlistje

...
Zöld

Magyar mesterséges intelligencia segíthet a depresszió szűrésében