A szerepjátékok (RPG) fejlesztésében is utazó svéd Free League kiadó, amely olyan termékeket dobott piacra, mint például a Mesék a Hurokból társas vagy az Alien RPG, úgy döntött, hogy március 18-21-e között minden, a webshopjában eladott termék után a bevétel felét a Nemzetközi Vöröskeresztnek ajánlja, kimondottan azért, hogy ezzel az ukrajnai humanitárius helyzeten segítsen - írj a Dicebreaker.
Közleményében a cég azt írta, hogy őket is elborzasztották az ukrajnai háborús események és az azok nyomán kibontakozó humanitárius katasztrófa. Éppen ezért a kiadónál azt érezték, hogy muszáj összefogniuk a rajongókkal, hogy segíteni tudjanak, és hasonló kezdeményezésre buzdítanak másokat is. Az adományokból a Nemzetközi Vöröskereszt iható vizet, élelmet és menedéket biztosít mindazoknak, akik a háború miatt kénytelenek voltak elhagyni otthonukat. A szervezet emellett kórházakat és egészségügyi hálózatokat segít, valamint abban is, hogy a háború miatt elszakadt családok újra együtt lehessenek.
Már két hete tart az oroszok inváziója Ukrajnában, így sokan kényszerülnek arra, hogy óvóhelyen húzzák meg magukat. Ebben a helyzetben fontos szerep jutott a könyvtáraknak, amelyek sok családnak nyújtanak menedéket az oroszok bombázása elől. Emellett a katonák számára álcázó hálókat is készítenek és a dezinformáció elleni harcban is részt vesznek.
Tovább olvasokA Mesék a Hurokból Simon Stålenhag elsőként megjelent, közösségileg is finanszírozott artbookja (ITT írtunk róla bővebben). A kötet egy különleges világba vezet: a svéd állam az 50-es években elrendelte, hogy a világ legnagyobb részecskegyorsítóját építsék meg az idilli, vidéki táj alatt. Ezt nevezik a Huroknak. A könyv tulajdonképpen egy képes emlékfüzet: a szerző képeihez kapcsolódó történetek a főszereplő gyerekkori emlékfoszlányait elevenítik meg, amelyeken keresztül megismerhetjük, milyen volt ennek a létesítménynek az árnyékában, a furcsa építmények, robotok között élni. Mikrotörténetekből körvonalazódik számunkra, mi történik a Hurok hatására, jóllehet annak valódi működése homályban végig marad. A kötetből később az Amazon készített sorozatot.
A szerzővel készített interjúnkat itt tudjátok elolvasni:

A festőként és íróként egyaránt kiemelkedő Simon Stålenhagról már írtunk, sőt fordítójával is beszélgettünk, mert lenyűgözött minket, ahogy az általa létrehozott retrofuturista világ működésbe lépett, könyvéből például az Amazon készített sorozatot. Legutóbb a Mesék a hurokból jelent meg az Agavénál, az Elektronikus államból a hírek szerint a Universal Pictures adaptál Joe és Anthony Russo rendezésében. A svéd képzőművész és író, Simon Stålenhaggal disztópikus műveiről beszélgettünk: a műveiben fellelhető gyerekkori emlékekről, arról, hogy lehet valami egyszerre retro és futurisztikus, hogyan kapcsolódik könyve az E.T-hez és azt is megtudhatjuk, szerinte mi kell ahhoz, hogy megbirkózzunk a klímaváltozással.
Illusztráció: Simon Stålenhag
Tovább olvasok