Révész Sándor úgy érezte, repül a színpadon – megjelent a Piramis énekesének életrajzi kötete

Révész Sándor úgy érezte, repül a színpadon – megjelent a Piramis énekesének életrajzi kötete

Milyen volt a beatkorszak légköre? Ki volt a legendás énekes első bálványa? Mi történt a szüleivel? Az Ezt én választottam című könyvben Révész Sándor a kölyökkorától a mai, lecsendesedett évekig meséli el sikerekben gazdag történetét.

vn | 2024. május 29. |

A Helikon Kiadó gondozásában megjelent, fotókkal gazdagon illusztrált kötetben a Generál és a Piramis egykori frontembere, Révész Sándor őszintén és részletesen vall életéről, családjáról, gyerekkoráról, zenei pályafutása kezdetéről, első bálványáról, Radics Béláról, a színpadon elért hatalmas sikerekről, szólóéveiről, külföldi kalandozásairól, barátairól. Az énekes Derksen Gyöngyivel és Bálint Csabával dolgozott együtt a köteten, amibe itt bele is olvashatsz.

Révész sándor
Ezt én választottam
Helikon, 2024, 436 oldal
-

Őszinte visszatekintés egy mozgalmas életre

„1986-ban merült fel először, hogy könyv készüljön az életemről, de akkor, harminchárom évesen nagyon korainak éreztem még ezt. Később is időről időre kapacitáltak. Most – nemcsak azért, mert tavaly hetvenéves lettem, de azért is, mert a velem megtörtént dolgok szerintem megfelelő mértékben ülepedtek, és jelen állapotom elég időt hagy erre – úgy döntöttem, amíg el tudom mondani, addig el is mondom, hogyan is éltem én, hogyan is éltünk mi” – fogalmazott Révész a Nyugati tér blogon.

Az Ezt én választottam hétfői bemutatóján pedig azt mondta: „Mozgalmas életet éltem, a színpadi létünk a közönség szeme előtt zajlott, miközben habzsoltuk az életet. Az évtizedek során adott sok interjúban nem akartam részletekbe bocsátkozni pályámról és érzelmi átmeneteimről, de a betegségem, illetve 70. életévem arra késztetett, hogy őszintén visszatekintsek, és elmeséljem mindazt, amit átéltem” ‒ mondta a kötetbemutatón az énekes. Hozzátette: sztrókja után ma már jól viseli a hétköznapokat, tud mozogni,

és bár vannak nehézségek, visszatért a komfortérzete.

Az első sikerek – a Generál

Révész Sándor a hetvenes évek legelején, a Generál együttes szárba szökkenésével alig egy év alatt vált ismeretlen amatőr zenészből országosan népszerű énekessé. Hogy miként? 1972-ben ők nyerték a Ki Mit Tud?-ot, és ezzel automatikusan megváltották a jegyüket a táncdalfesztiválra is. A hétfői kötetbemutatón Révész Sándor a Generál megszületéséről is mesélt.

„A Generál megalakulása a sors különös dramaturgiájának köszönhető.

A zenekar Várkonyi Matyi és Novai Gabi irányításával, Karácsony James jöttének gazdagító élményével, fiatal és tehetséges emberek szövetsége lett, amely gyorsan megtalálta a közönségét. A menedzserként mellénk állt Hegedűs László segítségével külföldön is sikereket arattunk, Lengyelországban 15 ezres stadionokban játszottunk, vezettük a holland slágerlistát, és megkockáztatom, hogy a világhírnév küszöbén álltunk. Ebből végül nem lett semmi, de nem sokon múlt” ‒ fejtette ki.

Kell-e nekünk Piramis brigád?

Som Lajos akkor már évek óta csábította a Piramis zenekarba, és 1975-ben Révész igent mondott. A keményebb zenék már a Generál idején motiválóak voltak számára. Az interneten a közelmúltban felbukkant a Mikor megszülettem... című dokumentumfilm, amelyet Gazdag Gyula 1979-ben készített a Piramisról, a zenekar fiatalokra gyakorolt elképesztő hatásáról. (Egy dolog csak a számos közül: az országban számos úttörőbrigád kérvényezte, hogy a munkásmozgalom egykori hősei helyett a Piramisról nevezzék el. Ez pedig az ifjúsági sajtóban hosszú vitát eredményezett.) Az alkotást annak idején csak egy alkalommal vetítették.

„A film hitelesen ábrázolt minket, és a közönség reakcióját egyaránt. A Piramist alkotó öt zenész egyszerű városi fickó volt, hasonlítottunk rajongóinkhoz, talán ez is benne volt abban, hogy sokan példaképként tekintettek ránk. Horváth Attila dalszövegei nagyszerűen kifejezték az akkori fiatalok, a csöves generáció életérzését, gondoljunk csak a Kóbor angyalra, a Ha volna két életem, a Szállj fel magasra vagy a Szabadnak születtem soraira” ‒ fejtette ki Révész Sándor.

Legenda az óceánjáró hajón

Az énekes 1981-ben kilépett a Piramisból és 1984-ig külföldön dolgozott, világslágereket énekelt egy óceánjáró hajón. Abban a zenekarban társa volt például Banyák Nándor hegedűvirtuóz és Bianki Iván, a Kex korábbi gitárosa. „Nagy kihívás volt egy semlegesnek mondható, hatszáz fős közönség előtt estéről estére fellépni, ez profi hozzáállást követelt, és óriási tapasztalattal vértezett fel."

Miután hazatért, 1985-ben a Hanglemezgyár kezdeményezésére, és Presser Gábor szakmai támogatásával elkészítette első szólólemezét. Az album, amelyre a Presser‒Dusán szerzőpáros mellett ő maga is írt dalokat, rendkívül sikeres lett, olyan számokkal, mint a Nem tudtam, hogy így fáj, a Vigyázz a madárra, vagy A francia lány.

„Volt szó a folytatásról Gáborékkal, a lemezzel Magyarországon James-szel és egy remek csapattal turnéztunk, és néhány közös nyugat-európai fellépésen is szerepeltünk 1987-ben, de akkor én már egy alföldi tanyán éltem, és az ott megélt szabadságélményt nem nagyon akartam feladni.”

Újból a színpadon?

A könyvből kiderül, hogy Révészt a Skorpióba, a Dinamitba, sőt a világhírű német heavy metál zenekarba, az Acceptbe is hívták énekelni, de nem ment, közös projektje a Mud együttes tagjával, Rob Davisszel pedig kísérlet maradt. A Piramis 1992‒93-as, majd 2006-os visszatérése a színpadra is magában rejtette az új lemez ígéretét. „Én nagyon akartam, a többiek, Som Lajos, Závodi Janó, Gallai Peti és Köves Pinyó sajnos nem voltak erre fogékonyak” – mondta a kötetbemutatón az énekes.

Mint kifejtette, bár autodidakta módon alakította ki az énekhangját,

a Piramis időszakában szinte végig úgy érezte, repül a színpadon, ami katartikus élmény volt.

„A hetvenes években a színpadi hangosítás minősége még nem volt megfelelő, ezért legérettebbnek az utóbbi tizenöt évben éreztem magam, a Piramis-évek projekttel, és a Közlegények trióval. Mindkettővel egész pályám dalaiból mazsoláztunk, és egy korábban ismeretlen intim hangot sikerült megtalálni” ‒ jegyezte meg Révész.

Hozzátette, hogy a betegsége óta egy reklámfelkérésre újra felénekelte a Piramis Ajándék című, eredetileg 1978-as sikerdalát,

amely így a mai fiatal generációhoz is eljutott.

Révész Sándor végül elmondta: a hangját az elmúlt két évben ugyan nem trenírozta úgy, mint azt a pályáján eltöltött évtizedek alatt, de manapság egyre többet foglalkozik vele. „Ha az egészségi állapotom lehetővé teszi, szívesen visszatérek a színpadra.”

Forrás: MTI, Nyugati tér

Nyitókép: Fortepan / Szalay Béla

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Kritika

Nick Cave könyve megtört szívű elmélkedés hitről, zenéről és gyászról

„A gyász annyira hétköznapi, mint a szerelem” – vallja Nick Cave új kötetében, a Hit, remény és vérontásban. Ez a hét könyve.



...
Nagy

Megnéznéd a felújított Beatles-dokut? 4 könyvet ajánlunk mellé, amit minden rajongónak olvasni kell

Több mint 50 évvel a mozis bemutató után májusban a Disney+-on újra meg lehet nézni a Beatlesről szóló Let It Be című dokumentumfilmet. Könyveket ajánlunk a premierhez.

...
Szórakozás

Paul McCartney mesterséges intelligenciával készítette az "utolsó Beatles-felvételt"

A technológiai segítségére azért volt szükség, hogy John Lennon hangját egy régi demófelvételről fel tudja használni egy szám befejezéséhez, írja a BBC nyomán az MTI. Könyvek hírek mellé.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

Shakespeare tragédiája megkapja a neki való zenét: Radioheadet

Egy manchesteri produkció számára hangszerelik át úgy a zenekar 2003-as felvételét, hogy az összecsengjen a Shakespeare-tragédiát meghatározó „gyásszal és paranoiával”.

...
Szórakozás

Botrányba fulladt egy lehúzós Bridgerton-bál

A rajongók a Bridgertonban megismert fennkölt szórakozásra számítottak, de valami sokkal rosszabbat kaptak.

...
Szórakozás

Monte Cristo grófja felcsatolható álarccal kezd bosszúhadjáratba

Már látható a mozikban a Dumas regényéből készült, nagyszabású film, a Monte Cristo grófja. Működik még 2024-ben a régimódi hősiesség? Megnéztük.

...
Nagy

Jo Nesbo: Az olvasókat nem szabad lebecsülni, szeretik a nehéz kérdéseket

Hol a hihetőség határa egy krimiben? Mi érdekli a karaktereiben? Tényleg megöli-e egyszer Harry Holét? Ilyen és hasonló kérdésekre is választ kaptunk a legújabb Jo Nesbo-kötet, a Vérségi kötelék bemutatóján, amelyre a szerző is eljött Norvégiából.

Szerzőink

...
Valuska László

Pálos Hanna: Beképzeltség nélkül tudom, ki az a lány, akit Halász Rita a Mély levegőben megírt

...
ki

Ivánovics Beatrix: A feladat komplexitása az, ami magával ragad

...
Sándor Anna

Ha minden mágikus és fantasztikus, épp a lényeg veszik el Tolkienból [A hatalom gyűrűi-kibeszélő II/2.]

Őszi Margó 2024
...
Nagy

Kovács Dominik és Viktor: Megnőtt bennünk a mesélőkedv

...
Nagy

Marton Krisztián: Az olvasó magát keresi a történetekben

...
Nagy

Gubis Éva: Élőben viccesebb vagyok