A Petri-díjat a huszadik század utolsó harmadának egyik legjelentősebb magyar költőjéről, Petri Györgyről nevezték el és halála tizedik évfordulóján, 2010-ben alapította meg az N&N Galéria vezetője, Nagy Bálint építész, aki Petri egyik legközelebbi barátja volt.
A Kertész Imre Intézetben mutatták be hétfő délután a Petri György különbözése című interjúkötetet, mely egy harminc évvel ezelőtt készült beszélgetéssorozat szerkesztett változata. A teljes terjedelmében eddig még nem publikált sorozatban a beszélgetőtárs Tasi József irodalomtörténész volt, aki 1993 novembere és 1994 februárja között kérdezte a költőt gyerekkorról, szerelemről, költészetről, filozófiáról és politikáról.
Tovább olvasokA kuratórium egy része is az 57 évesen elhunyt költő egykori környezetéből került ki. Részint olyan folyóiratszerkesztők alkották, akiknek folyamatos rálátásuk volt a friss pályakezdő irodalomra. Azóta ez megváltozott, a Holmi vagy a Magyar Lettre Internationale megszűnése után a díjazottak kiválasztását már előjelölők segítették, akiknek a testülete autonóm belső szavazással mára tíz fősre bővült, és a kortárs irodalom olyan képviselői vesznek benne részt, mint Áfra János, Ayhan Gökhan, Balázs Imre József, Bencsik Orsolya, Borda Réka, Csehy Zoltán, Izsó Zita, Seres Lili Hanna és Sopotnik Zoltán ‒ munkájukat idén Pályi Márk koordinálta.
Megszületett a Petri-díj hosszúlistája, a díjat december 22-én fogják átadni.
Tovább olvasokA díjazott személyéről, illetve a legjobbnak talált kéziratról döntést hozó kuratóriumba Deres Kornélia, Tóth Krisztina és Várady Szabolcs költő, valamint Forgách András író tartozik, továbbá tagja az előző évi díjazott (ez esetben Rékai Anett),
és egy szavazat illeti a Magvető szerkesztőjét is, idén Szegő Jánost delegálták.
2023-tól a szabályok némileg megváltoztak, és a visszajelzések és javaslatok hosszas időszaka után a felterjesztett kötetterveket a válogatók immár nem a saját szakmai ismereteik alapján választották ki, hanem a minél szélesebb merítés érdekében maguk a szerzők küldhették be kézirataikat, a transzparens és független elbírálás érdekében pedig a válogatók a beérkezett kötetterv-kéziratok elbírálását a szerzők nevének ismerete nélkül végezték el.
Első alkalommal rendezték meg idén a a Panodyssey és a Könyves Magazin közös írói pályázatát, amelyre 151 pályamunka érkezett. Közülük választotta ki a győzteseket Moskát Anita és Závada Péter.
Tovább olvasokÍgy végül a kiírásnak megfelelően a 172 pályaműből tízet terjesztettek a kurátorok testülete elé. A szerzők névsora itt elérhető. A zsűri közülük választotta ki a rövidlistára is felkerülteket: vagyis Kupihár Rebeka és Stummer Attila költőket, illetve Tóth Marcsi írót. Ugyancsak a kurátorok döntöttek a Petri-díj 2023-as győzteséről, és Kupihár Rebekának, A heterók istenéhez című kötettervéért ítélték oda az elismerést.
Forrás: Klubradio.hu