Bestsellerszerzők és az Amazon is tiltakoznak egy kalózoldal ellen

Számos bestsellerszerző az Amazonnal együtt pert indított egy kalózoldal ellen, amelyen hamis ekönyveket lehet kedvezményesen letölteni. A portál nem is árul zsákbamacskát, egyszerűen csak a világ egyik legnagyobb kalózoldalaként hirdeti magát. Most azonban jogi lépésekre számíthatnak az okozott gazdasági károk miatt.

Könyves Magazin | 2020. július 08. |

John Grisham, Scott Turow, R.L. Stine, Lee Child, Sylvia Day és számos más híres amerikai szerző indított pert egy kalózoldal miatt, a tiltakozáshoz az  írók mellett ráadásul az Amazon Publishing és a Penguin Random House is csatlakozott. A panaszt kedden nyújtották be egy seattle-i bíróságon a Kiss Library nevű weboldal és a hasonló kalózoldalak ellen.

A pereskedő szerzők között vannak olyanok is, akik korábban az Amazon ekönyv árazása ellen is tiltakoztak, ebben az ügyben azonban most összefogtak az Amazon kiadójának embereivel. A felperesek azt állítják, hogy a Kiss Library és más hozzá kapcsolódó oldalak engedély nélkül, jogtalanul árultak kedvezményes áron ekönyveket.

A kiadók beperelik az ingyen könyveket közzétevő Internet Archive-ot - Könyves magazin

A karantén keztedén az Internet Archive több szézezer könyvet tett ingyen elérhetővé a neten. Az írók már korábban is tiltakoztak az ejárás ellen. Négy kiadó most összeállt, hogy perre vigyék az ügyet. Szerintük szerzői jogi védelem alatt álló könyveket beszkennelni és csak úgy közzétenni, lopás.

Az írók szeretnék, ha a per során azt is figyelembe vennék, hogy a koronavírus miatti nehéz anyagi helyzetüket tovább rontották azok a gazdasági károk, amelyeket ezek a kalózoldalak okoztak, már csak azért is, mert a karanténban élő emberek főként ekönyveket vásároltak az elmúlt hónapokban. A felperesek azt kérik, hogy a bíróság tiltsa le a Kiss Library-t és az összes hozzá kapcsolódó weboldalt, valamint, hogy szolgáltassák vissza a teljes profitot, amit az illegális eladásokból szereztek.  

Forrás: Geek Wire

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

A kiadók beperelik az ingyen könyveket közzétevő Internet Archive-ot

A karantén kezdetén az Internet Archive több százezer könyvet tett ingyen elérhetővé a neten. Az írók már korábban is tiltakoztak az eljárás ellen. Négy kiadó most összeállt, hogy perre vigyék az ügyet. Szerintük szerzői jogi védelem alatt álló könyveket beszkennelni és csak úgy közzétenni, lopás. 

...
Hírek

Több száz író tiltakozik az Amazon üzletpolitikája ellen

...
Hírek

9 ingyenes ekönyvet ad nekünk a könyv világnapján az Amazon

Tegnap ünnepeltük a könyv és a szerzői jogok világnapját, ebből az alkalomból az Amazon kilenc Kindle ekönyvet tett ingyenesen letölthetővé. Az akció még ma is tart, mutatjuk, mi a kínálat és hogy lehet hozzáférni. 

...
Zöld

Kultúránk egy része az út porából született – miért jó gyalogolni?

A francia professzor A gyaloglás filozófiája című olvasmányos könyvében a gyaloglás kultúrtörténetét és filozófiáját göngyölíti fel, és esszék sorában mutat rá arra, mi mindent nyerhetünk azzal, ha gyalogolni kezdünk. Okos, érzékeny, sokszor őrült gyaloglók példáin keresztül pedig azt is megmutatja, hogy a kultúránk nagy része az út porából született.

Szerzőink

...
Ruff Orsolya

Krusovszky új regénye egy látomásszerű jelenetből bomlott ki

...
Sándor Anna

A Felemelkedés rejtélyes hegyén a haragot valaki más plántálja belénk

...
Kolozsi Orsolya

Petri György rögeszmésen különbözni akart, radikálisan autonóm személyiség volt

A hét könyve
Kritika
A háború bennünk lakik, és túl fog élni mindannyiunkat
...
Nagy

Milbacher Róbert jobb sorsot ír nagymamájának az új regénye lapjain

Milbacher Róbert negyedik prózakötetének, a Keserű víznek az emlékezés a mestermotívuma, és a Magvető Caféban megtudhattuk, kit neveztek cseláknak a nagybajomiak, de az is kiderült, hogyan tárult fel a szerző számára a felmenői mindennapjainak Atlantisza.

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Picasso átka nem fogott: Francoise Gilot a kortárs festészet nagyasszonyaként halt meg

Százegy évesen elhunyt Francoise Gilot francia művész, akit egy magyartól tanult festeni, túlélte Picassót és a saját jogán emelkedett a 20. századi festők legnagyobbjai közé.

...
Nagy

Tóth Krisztina: A mesterséges intelligencia soha nem helyettesítheti az emberi alkotást

Bemutatták Tóth Krisztina új, Ahonnan látni az eget című kötetét. A novellák az elmúlt öt év lenyomatai, olyan aktualitásokra reflektálnak, mint hogy milyen helyzetben vannak a melegek, hogyan írnak majd az írók a jövőben, vagy elveheti-e a művészek munkáját a mesterséges intelligencia. 

...
Nagy

Kafkánál a valóság az igazi rémálom, az élet pedig maga a reménytelenség

Franz Kafka az idegenség írója, aki a létezésben nem talál semmiféle otthonosságot – az ember létét a világban kiúttalan, elidegenedett, szorongással és félelemmel teli állapotként jeleníti meg, elsősorban a groteszk és az irónia segítségével, egy szürreális, mégis ismerős világ megteremtésével. Újraolvasó rovatunk májusi könyve Kafka talán leghíresebb műve, A per

...
Nagy

Az izlandi Dan Brownt keresték, ezért megírta első krimijét Lilja Sigurðardóttir

Lilja Sigurðardóttir az izlandi krimi fontos szerzője, Csapda című regényét most fordították magyarra. Az éppen Budapesten tartózkodó szerzőt a regény kapcsán kérdeztük többek között a skandináv krimiről, írói rutinjáról, az izlandi társadalomról, kokaincsempészetről és homoszexualitásról. 

...
Panodyssey

Borda Réka: Hová lettek a tárgyak az irodalomból? [Tárgydilemmák]

"A szépirodalom persze az ember, nem a környezet nagy kérdéseit taglalja – mindazonáltal környezetünk nemcsak hogy nem elhanyagolható, hanem sok esetben minket meghatározó dolgok összessége, amelyek funkcióval való megtöltése képes színesíteni, mélységgel megtölteni az irodalmi alkotásokat. Elvégre tárgyaink és tereink mi magunk vagyunk: nincs civilizáció, ha mi, emberek nem alakítjuk környezetünket." Borda Réka Tárgydilemmák című esszésorozatának következő részében azt vizsgálja, hogyan és miért hiányzik a materialitás irodalmunkból.

...
Nagy

A Dreherek sikertörténetét csak az államosítás tudta megakasztani

A Dreher bejáratott márkanév Magyarországon, a mögötte meghúzódó család- és cégtörténet pedig legalább annyira színes, szerteágazó és fordulatokkal teli, mint az elmúlt durván kétszáz év magyar történelme. Iglódi Csaba első regénye, a Dreher-szimfónia négy tételben meséli el az egymást követő generációk felemelkedését.