Nem engedik meg, hogy létrejöjjön a világ legnagyobb kiadófúziója

Az amerikai igazságügyi minisztérium arra jutott, hogy Penguin Random House és Simon & Schuster fúziója sértené a piaci versenyt és a szerzők díjazásának sem tenne jót.

fk | 2022. november 02. |

Korábban már beszámoltunk róla, hogy nagy vihart kavart Amerikában a hír, hogy az egyik legnagyobb kiadóvállalat, a Penguin Random House fel akarta vásárolni a Simon & Schuster kiadót. Az ügyet a washingtoni szövetségi bíróságon tárgyalták, mivel úgy vélték, a fúzió nemcsak a szerzőkre, a könyvkereskedőkre és a könyvszakmában dolgozókra lenne óriási hatással, de a sokszínűséget is veszélybe sodorhatná.

A világ legnagyobb kiadófúziója kiszoríthatja a sokszínűséget a könyvszakmából

Ahogy már korábban beszámoltunk róla, jelenleg is zajlik a per a washingtoni szövetségi bíróságon, ahol a Penguin Random House és az amerikai igazságügyi minisztérium arról tárgyal, hogy a kiadó felvásárolja a Simon & Schustert. Ez a döntés nemcsak a szerzőkre, könyvkereskedőkre és a könyvszakmában dolgozókra lesz óriási hatással, de a sokszínűséget is veszélybe sodorhatja.

Tovább olvasok

A két kiadó egyesülésének tervét rengeteg író kritizálta, a perben például maga Stephen King is tanúskodott, aki azzal érvelt, hogy az ügylet rosszat tenne a kiadók közti versenynek és azt is elmondta, hogy a piaci fejlemények miatt az írók egyre nehezebben tudnának megélni az írásból. A legtöbb író és szakmai szervezet leginkább a sokszínűséget féltette, de rendre előkerült a szerzőknek járó honoráriumok kérdése is a vitában.

Florence Y. Pan szövetségi bíró hétfőn végül úgy határozott, hogy az amerikai igazságügyi minisztériummal egyetértésben megakadályozza a két nagy kiadó fúzióját. Indoklásában arra hivatkozott, hogy az egyesülés ártana a versenynek. Az Egyesült Államok kormánya is ezzel érvelt a per során, vagyis azzal, hogy ha kevesebb könyvkiadó van, akkor várhatóan kevesebb szerzőt fognak kiadni, kevesebb cím jelenik majd meg és vélhetően kevesebb előleget fognak kapni az írók.

Stephen King a világ legnagyobb kiadófúziója ellen tanúskodott
Stephen King a világ legnagyobb kiadófúziója ellen tanúskodott

Ha a Penguin Random House-nak (anyavállalata a német Bertelsmann) sikerülne felvásárolnia a rivális Simon & Schustert, akkor egy olyan óriáskiadó jönne létre, amely alapjaiban rajzolhatná át az amerikai kiadói szakmát.

Tovább olvasok

A Penguin Random House 2,175 milliárd dollárt fizetett volna a Simon & Schusterért. Az ügyvédjük, Daniel Petrocelli már bejelentette, hogy fellebbezni fognak a döntés ellen. Szerintük a tárgyaláson csak az írók érdekeit vették figyelembe, az olvasókét nem, pedig a kiadók fúziója hosszabb távon költségcsökkentéssel járna, aminek következtében több pénz maradna a könyvkiadásra.

Az amerikai könyvszakmát jelenleg az Öt Nagy uralja (Penguin Random House, Simon & Schuster, HarperCollins Publishing, Hachette Book Group és Macmillan). Ha hozzájárultak volna a két nagy kiadó egyesüléséhez, ez a szám négyre csökkent volna.

Forrás: The Guardian

 

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

A világ legnagyobb kiadófúziója kiszoríthatja a sokszínűséget a könyvszakmából

Éppen zajlik a per a washingtoni szövetségi bíróságon, ahol a Penguin Random House és az amerikai igazságügyi minisztérium arról tárgyal, hogy a kiadó felvásárolja a Simon & Schustert. Ez a döntés nemcsak a szerzőkre, könyvkereskedőkre és a könyvszakmában dolgozókra lesz óriási hatással, de a sokszínűséget is veszélybe sodorhatja.

...
Hírek

Stephen King a világ legnagyobb kiadófúziója ellen tanúskodott

Ha a Penguin Random House-nak (anyavállalata a német Bertelsmann) sikerülne felvásárolnia a rivális Simon & Schustert, akkor egy olyan óriáskiadó jönne létre, amely alapjaiban rajzolhatná át az amerikai kiadói szakmát.

...
Hírek

Összefogtak a könyvbetiltások ellen az amerikai írók, kiadók és könyvtárosok

2021-ben mintegy 1600 kísérlet történt könyvbetiltásra az Egyesült Államokban. 

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Fantasztikus írókat adtak a világnak, a britek mégsem falják a könyveket

Az angolok olyan szerzőket adtak a világnak, mint William ShakespeareAgatha Christie, Jane AustenCharles DickensJ. R. R. Tolkien, J.K. Rowling. Ezek alapján joggal hihetnénk, hogy az angolok a világ legnagyobb könyvfogyasztói, de tényleg így van? 

...
Nagy

Gurubi Ágnes: Szauna nap

Gurubi Ágnes a Szív utca című kötetével 2021-ben a top3-ban végzett a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjért folyó versenyben. Volt értelme megőrülni című tárcasorozata mostantól egy évig olvasható a Könyves Magazinon. Ez az első rész.

...
Panodyssey

Závada Péter: Az új formákról

"A színház az elmúlt kétezerötszáz év során jelentős fejlődésen ment keresztül, és ma már olyan technológiák állnak rendelkezésünkre, melyek még huszonöt évvel ezelőtt sem léteztek. Mégis ahhoz, hogy számomra egy színházi előadás igazán inspiráló legyen, valami újat, eredetit és felforgatót kell mondania néző és színész relációjáról, olyasvalamit, ami mindent más perspektívába helyez." Závada Péter esszésorozata negyedik részében az új színházi formákról értekezik. 

...
Nagy

Nádas és Hajnóczy is magukról, vagyis a világról írnak

Azonosíthatjuk Nádas Pétert a Párhuzamos történetek főszereplőjével? Hajnóczy Péter magáról mintázta volna A halál kilovagolt Perzsiából alkoholista főhősét? Ezeket a kérdéseket boncolgatja a PIM kiállítása, amelyen Barnás Ferenc mondott beszédet.

...
Kritika

Bevezetés a városi magány mesterségébe

Jhumpa Lahiri Amerre járok című kötete pillanatképeket villant fel a városi magány mindennapjairól: a folyamatosan pergő mentális film egy névtelen nagyváros kulisszái között játszódik, hőse és mesélője pedig egy negyvenes nő, egy klasszikus megfigyelő, aki állandó önreflexióban él – sőt, nemcsak egyszerűen létezik, hanem folyamatos mozgásban van, jön, megy, bolyong.

...
Nagy

Húsz éve csak a kedvenc könyveiket akarták kiadni, majd az Agave minta és mérce lett

Húszéves idén az Agave kiadó, most vezetőjével, Velkei Zoltánnal beszélgettünk a kezdetekről, trenddiktáló borítókról és trendkövető élfestésről, kudarcokról és dacról, Veres Attila sikeréről és Zsoldos-díjakról, valamint az új Magnóliáról. Interjú.

...
Nagy

Tar Sándor a térképről leszorult helyek és emberek írója

Tar Sándorról írt monográfiát Deczki Sarolta, akit az elesettek, a kiszolgáltatottak, a periféria írójaként is emlegetett szerző életéről és műveinek erőteljes hatásáról is kérdeztünk. 

Szerzőink

...
Vass Norbert

„Kommunista volt-e Petőfi? Néger volt-e Kossuth?”

...
vl

Szabó Benedek: Az igazán jó műveknek nincs eleje és vége

...
Sándor Anna

Fakó lábujjak és parányi nők – Így szól a horror a nagyvilágban

Gyerekirodalom
...
Gyerekirodalom

Közülük kerülnek ki idén a HUBBY - Év Gyerekkönyve díjasok!

Idén is átadja a HUBBY – Magyar Gyerekkönyv Fórum a legjobb szerzőknek és illusztrátoroknak járó díjakat. Mutatjuk a rövidlistára került alkotókat!

...
Gyerekirodalom

Az önkifejezésben, filmkészítésben, tudatos médiahasználatban is segít a Bookline Kids márciusi kiemelt könyve

...
Gyerekirodalom

Mi köze van Petőfinek Sherlockhoz, és mit keres Szendrey Júlia a forradalom élén?

Petőfi sokszor egyfajta absztrakcióként jelenik meg a közbeszédben vagy épp az oktatásban. Inkább idol, mint hús-vér ember – szándéka szerint a Költővel nem járnék című antológia ezen is próbál árnyalni.

A hét könyve
Kritika
Fakó lábujjak és parányi nők – Így szól a horror a nagyvilágban
...
Nagy

„Kommunista volt-e Petőfi? Néger volt-e Kossuth?”

A Petőfi-délibábok című programsorozat Petőfi politikai emlékezete a dualizmustól napjainkig című nyitórendezvényén kiderült, hogy az évek során Petőfi lobogó helyett sokaknak inkább dobogó volt: emelvény, amelyről ki-ki a maga hasznát remélve szónokolt.