Korábban már beszámoltunk róla, hogy nagy vihart kavart Amerikában a hír, hogy az egyik legnagyobb kiadóvállalat, a Penguin Random House fel akarta vásárolni a Simon & Schuster kiadót. Az ügyet a washingtoni szövetségi bíróságon tárgyalták, mivel úgy vélték, a fúzió nemcsak a szerzőkre, a könyvkereskedőkre és a könyvszakmában dolgozókra lenne óriási hatással, de a sokszínűséget is veszélybe sodorhatná.
Éppen zajlik a per a washingtoni szövetségi bíróságon, ahol a Penguin Random House és az amerikai igazságügyi minisztérium arról tárgyal, hogy a kiadó felvásárolja a Simon & Schustert. Ez a döntés nemcsak a szerzőkre, könyvkereskedőkre és a könyvszakmában dolgozókra lesz óriási hatással, de a sokszínűséget is veszélybe sodorhatja.
Tovább olvasokA két kiadó egyesülésének tervét rengeteg író kritizálta, a perben például maga Stephen King is tanúskodott, aki azzal érvelt, hogy az ügylet rosszat tenne a kiadók közti versenynek és azt is elmondta, hogy a piaci fejlemények miatt az írók egyre nehezebben tudnának megélni az írásból. A legtöbb író és szakmai szervezet leginkább a sokszínűséget féltette, de rendre előkerült a szerzőknek járó honoráriumok kérdése is a vitában.
Florence Y. Pan szövetségi bíró hétfőn végül úgy határozott, hogy az amerikai igazságügyi minisztériummal egyetértésben megakadályozza a két nagy kiadó fúzióját. Indoklásában arra hivatkozott, hogy az egyesülés ártana a versenynek. Az Egyesült Államok kormánya is ezzel érvelt a per során, vagyis azzal, hogy ha kevesebb könyvkiadó van, akkor várhatóan kevesebb szerzőt fognak kiadni, kevesebb cím jelenik majd meg és vélhetően kevesebb előleget fognak kapni az írók.
Ha a Penguin Random House-nak (anyavállalata a német Bertelsmann) sikerülne felvásárolnia a rivális Simon & Schustert, akkor egy olyan óriáskiadó jönne létre, amely alapjaiban rajzolhatná át az amerikai kiadói szakmát.
Tovább olvasokA Penguin Random House 2,175 milliárd dollárt fizetett volna a Simon & Schusterért. Az ügyvédjük, Daniel Petrocelli már bejelentette, hogy fellebbezni fognak a döntés ellen. Szerintük a tárgyaláson csak az írók érdekeit vették figyelembe, az olvasókét nem, pedig a kiadók fúziója hosszabb távon költségcsökkentéssel járna, aminek következtében több pénz maradna a könyvkiadásra.
Az amerikai könyvszakmát jelenleg az Öt Nagy uralja (Penguin Random House, Simon & Schuster, HarperCollins Publishing, Hachette Book Group és Macmillan). Ha hozzájárultak volna a két nagy kiadó egyesüléséhez, ez a szám négyre csökkent volna.
Forrás: The Guardian