A 10 évvel A lány a vonaton után érkező új regény kapcsán Paula Hawkins a Good Morning America reggeli műsor nézőinek árult el kulisszatitkokat az itthon Kéksötét címmel megjelent regény alkotói folyamatáról. Az új thrillerbe itt beleolvashatsz.
A tökéletes gyilkossági helyszín
„Teljesen beleástam magam a művészetbe. Rengeteg életrajzot és memoárt olvastam” – válaszolta arra a kérdésre, hogy hogyan készült az új regényének megírására.
„Szeretem a művészetet, így ezt a részét imádtam a munkának. Ellátogattam néhány fazekasműhelybe, hogy megfigyeljem, hogyan dolgoznak ezek a mesterek. Nagyon megragadott, hogy ezek a műhelyek tele vannak olyan apró eszközökkel, késekkel, drótokkal és hasonlókkal, amikkel könnyen kárt lehet tenni valakiben”, tette hozzá.
Arra, hogy miért izgat valakit ilyesmi, nevetve úgy felelt:
Mert krimiíró vagyok! Folyton azon jár az eszem, hogyan lehet valakit megölni!”
Ennek ellenére az ötletet nem ez adta, hanem a sziget. A cselekmény helyszíne ugyanis egy elhagyatott apró sziget Skócia partjainál. Itt élt a titokzatos művésznő, akinek 20 éve eltűnt a férje, majd a szobrainak vizsgálata során emberi csontok nyomára bukkantak. Emiatt érkezik a szigetre egy művészettörténész, hogy utánajárjon a dolognak.
„Ez egy olyan hely, ahol könnyen csapdába esik az ember vagy éppen képtelen odajutni, bár kellene. Megvan benne minden, ami egy krimi színhelyéhez szükséges” – jelentette ki az író az alaphelyzetről, ami Agatha Christie Tíz kicsi katona/ Mert többen nincsenek című regényét idézi.
A hasonlóság nem véletlen, Hawkins már 11-12 évesen lelkes Christie-olvasó volt, de gyerekként is a sötétebb, baljós történetek vonzották. Ez aztán tinédzserkorára horrorfilmrajongásba fordult.
Mindent egy lapra tett fel
Bár csak néhány elejtett megjegyzés szólt erről a beszélgetésben, kiderült, hogy Hawkins az édesapjától kért pénzt és mindent egy lapra tett fel A lány a vonaton megjelenéséhez. A hazardírozás azonban kifizetődött, a regény óriási nemzetközi siker lett.
2016-ban filmfeldolgozás készült belőle Emily Blunt főszereplésével, a címét pedig azóta is másolják a hasonló siker reményében.
Hawkins bevallotta, hogy az első regénye megjelenése bizonyos szempontból kevésbé volt nyomasztó, mint a mostani könyvé, mivel akkor még senki nem ismerte, nem voltak vele szemben elvárások. Most azonban érzi a rá nehezedő nyomást és az olvasók várakozását.
A thrillert a magyar rajongók már két héttel a világpremier előtt kezükbe vehették: a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválra való tekintettel a Kéksötétet Magyarországon olvashatták először a világon.
Nyitókép: Kate Neil / PaulaHawkinsBooks.com