"Miután újraolvastam, rájöttem, hogy minden eddiginél fontosabb, hogy ez a könyv visszakerüljön a kölcsönözhető könyvek sorába" - írta WP monogrammal ellátott, könyv mellé rendelt kis üzenetében az idős férfi.
A világhírű disztópia a totalitárius diktatúrák működését festi le, azt mutatja be, mivé lehet az ember és a világ, ha megfosztják a szabadságától a hatalom érdekében.

Újraolvasó rovatunkban olyan klasszikusokat veszünk elő újra, melyeket mindenki ismer, még akkor is, ha esetleg soha nem is olvasta őket. Szállóigék, felejthetetlen hősök, emlékezetes fordulatok tárházai ezek a fogalommá vált, kultikus regények, melyek az európai kultúra meghatározó alapszövegei, az úgynevezett általános műveltség részei. Éppen arra vagyunk kíváncsiak, hogy mit tudnak ma ezek a klasszikusok? Csak a hírük miatt élnek tovább, és pusztán a műveltségünket gyarapítják, vagy képesek még mindig élő, felforgató szövegekként működni? Ezúttal egy rengeteget idézett regényt vettünk elő újra, egyrészt, mert a szerző születésének 120. évfordulóját ünnepeljük idén, másrészt, mert a Nagy Testvér, a Gondolatrendőrség, a 101-es szoba közös kulturális tudásunk olyan részei, melyeket egyre gyakrabban emlegetünk. George Orwell utolsó regénye, az 1984 (Lukács Laura új fordításában) a rovat áprilisi könyve.
Tovább olvasok"Már 1958-ban vissza akartam hozni, amikor a diplomámat szereztem, de valahogy soha nem jutottam hozzá" - folytatja a férfi a könyvhöz mellékelt kis jegyzetében. "Elnézést a késésért. 86 évesen szerettem volna, ha ezzel kapcsolatban tiszta a lelkiismeretem."
A férfi hozzátette, hogy egyes részek újraolvasása után biztos volt benne, hogy vissza kell adnia a könyvet. "Nagyon sok rész ma éppoly aktuális, mint 65 évvel ezelőtt. Ha hozzáadjuk az internet és a közösségi média kifejezéseket, máris olyan, mintha 2023-ról olvasnánk."
Az 1949-ben megjelent regény egy olyan világban játszódik, ahol a kritikai gondolkodást elnyomja a totalitárius rezsim. A könyv visszaküldésére reagálva a Multnomah Megyei Könyvtár képviselője elmondta, hogy a késedelmes visszaküldésért nem számítanak fel bírságot. "A lelkiismeret megtisztult" - közölték a szokatlan gesztusra reagálva.
Forrás: BBC