Egy orosz plakátkampány Astrid Lindgrent támadja

ro | 2022. május 04. |

Oroszország buszmegállóiban az elmúlt napokban olyan plakátok jelentek meg, amelyeken nácibarátnak tűnő idézetekkel támadnak svéd hírességeket, így Astrid Lindgren írót, Ingmar Bergman filmrendezőt és az IKEA-alapító Ingvar Kampradot. A poszter felirata szerint "Mi a nácizmus ellen vagyunk, de ők nem" (hogy egyértelmű legyen a dolog, az ők-et svéd nemzeti színű betűkkel szedték). A thelocal.se beszámolója szerint egy másik plakát nácizmussal vádolta V. Gusztávot, aki a világháború idején volt a svédek uralkodója.

A plakátokról készített fotókat Oscar Jonsson, a svéd védelmi egyetem kutatója posztolta ki. Az egyiket a moszkvai svéd követség közelében fotózták le, pont emiatt szerinte a plakátok készítői inkább a svédeket akarják provokálni, nem pedig az oroszokat tájékoztatni. Ezzel szemben Mikael Östlund, a svéd Pszichológiai Védelmi Ügynökség kommunikációs igazgatója azt mondta, hogy a plakátok elsődleges célja, hogy az orosz civil lakosság felé igazolják az ukránok elleni háborút. "Azzal, hogy nácizmussal vádolják a nyugati országokat, a saját háborújukat igazolják" - mondta. Mások azt sem tartják kizártnak, hogy mindez már a katonai felkészülés jele. "Ezek a fickók nem ismernek határt? Vagy Svédország ellen is 'nácítlanító' akciót készítenek elő?" - írta a Twitteren az ország korábbi miniszterelnöke, Carl Bildt.

A plakát legelső helyén Svédország - és a komplett gyerekirodalom - egyik ikonja, Astrid Lindgren látható, akinek egyebek között Harisnyás Pippit köszönheti a világ. Az oroszok az író második világháborús naplójából idéztek (ez pár éve jelent meg magyarul is, ITT írtunk róla), mégpedig egy olyan részt, amelyben Lindgren egy esetleges orosz inváziótól retteg, és azt fejtegeti, hogy az orosz megszállás még a németnél is rosszabb lenne. Azt írta 1940 júniusában (és ezt idézik az orosz plakátok is):

"Azt hiszem, inkább köszönnék egész életemben 'Heil Hitler'-rel, mint hogy az oroszok igájában éljek. Ennél szörnyűbbet elképzelni sem lehet."

Összeállításában a thelocal.se ugyanakkor rámutat, hogy Lindgren elkötelezett náciellenes volt, naplójában Hitlert "valamikori ismeretlen, kis német mesteremberként" jellemezte, akiből népének nemezise és kultúrájának rombolója, felszámolója lett. (Egy korábbi bejegyzésben, a Lengyelország lerohanását követő napokban pedig azt írta, hogy ha a támadásból "új világháború bontakozik ki, a történelem ítélete szörnyű lesz Adolf Hitler felett".)

Astrid Lindgren
Háborús napló 1939-1945
Ford.: Holländer Judit, Móra, 2017, 232 oldal
-

Érdemes amúgy újraolvasni Lindgren naplóját, mert hiába múlt el jó nyolcvan év, bizonyos dolgok mintha nem változtak volna. 1939 decemberében például, amikor az oroszok már a finneket is támadták, ezt írta: "Micsoda idők! Finnország páratlan módon állja a sarat Oroszországgal szemben. Az oroszok dühükben már a gázt is bevetették. (...) Komoly emberveszteséget szenvedtek (az oroszok - a szerk.), a világ pedig elámul a finnek védereje láttán. De a nehéz sorsú civil lakosságból sokan átmenekülnek hozzánk az északi határon. Itt Svédországban az emberek vadul adakoznak Finnország javára, tömegesen gyűjtik és küldik a ruhát meg a pénzt."

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Ulickaja: Az írás nem segít megszabadulni ettől a szégyentől

Az oroszországi vezetőktől bármi kitelik - mondta az rtl.hu-nak adott interjújában Ljudmila Ulickaja orosz író.

...

Dmitry Glukhovsky: Oroszországban senki sem akart háborút, csak Putyin

Dmitry Glukhovsky orosz író, a Metró-trilógia szerzője hosszabb cikkben írt arról, hogy az orosz invázió Putyin döntése volt, a nép valójában nem akart háborút. 

...

Vonnák Diána: Ukrajnát ne az orosz agresszor nézőpontjából, hanem saját jogán értsük meg

Ukrajna történetét szovjet és orosz nézőpontból ismerjük, vagyis az agresszoréból. 2014 óta fontos változások történtek Ukrajnában, amit három hete megtámadott Vlagyimir Putyin orosz elnök. Az Ukrajna-szakértőt kérdeztük.

Kiemeltek
...

József Attila a pszichológusok rémálma volt: Nem jobb egy hasfájás,mint egy elszabadított elmebaj?

A Gyermekké tettél kegyetlen múzsájának rehabilitálása, ami nem minden József Attila-rajongónak fog tetszeni.

...

Fodor Ákos 80: Ki ez az ismeretlen költő, akit mindenki idéz az Instagramon?  

Fodor Ákos a magyar haikuköltészet legismertebb alkotója, versei számos weboldalon megtalálhatóak az Instagramtól kezdve az egyéni rajongói oldalakig. 

...

Miért nem tudunk aludni? – Darian Leader könyve az álmatlanság modern okairól

Darian Leader pszichoanalitikus új könyvében a modern alvástudomány eredményeit a pszichoanalízis szemszögéből vizsgálva válaszolja meg ezeket a kérdéseket.

A hét könyve
Kritika
A fehér maszkos japán irodalmi szenzáció, aki horrorjával elfüstölte az agyamat
Mi az a Harcosok klubja, és mit kell tudni róla?

Mi az a Harcosok klubja, és mit kell tudni róla?

A Harcosok klubja, bár sose ment ki a divatból, a kormány hatására hirtelen megint nagyon népszerű lett, viszont talán nem mindenki emlékszik, hogy miről is szól ez a kultikus regény/film. 

Hírek
...

Mi köze a japán maffiának a könyvtárakhoz?

...

Gondoltad volna, hogy ennyit olvas a Szex és New York sztárja?

...

Kiből lesz jó apa? A Lefkovicsék gyászolnak rendezője könyvben mondja el

...

Szeretnéd együtt látni Munkácsy 3 Krisztus-festményét? Most megteheted!

...

James Patterson megírta élete legrövidebb könyvét, ami az apaságról szól

...

Nemes Jeles László Az idol és az Eufória sztárjaival rendezi meg Cormac McCarthy regényét