Az olvasás segít megelőzni a demenciát

Az olvasás segít megelőzni a demenciát

Továbbra is igaz, hogy a mozgás a leghasznosabb, de ülés közben sem mindegy, hogy mit csinálunk. Az olvasás pédául jótékony hatással van az agyra.

bzs | 2024. december 16. |

 A University of South Australia kutatásai alapján agyunk hosszútávú egészségét szolgálja az olvasás. Például az ünnepek alatt átadjuk magunkat egy jó könyvnek, ahelyett, hogy tévét néznénk. A kutatásban 397 fő 60 év feletti felnőtt 24 órás aktivitását vizsgálták a kutatók és azt tapasztalták, hogy az agy egészsége szempontjából számít, hogy milyen típusú tevékenységet végeznek, illetve milyen körülmények között teszik ezt.

Különösen bizonyos típusú ülés közbeni viselkedések jobbak a kognitív funkciók szempontjából, mint mások. Ezeknek az esetében a szociálisan vagy mentálisan stimuláló tevékenységek, mint az olvasás, zenehallgatás, imádkozás, kézműveskedés, beszélgetés vagy valamilyen hangszeren gyakorlás kedvezően hatnak a memóriára és a gondolkodási képességre. Ezzel szemben a tévénézés vagy a videójátékok ártalmasak.

Az ülés is lehet egészséges

Azt feltételezik, hogy létezik egy rangsor, hogy az ülő tevékenységek hogyan függenek össze a kognitív működéssel, vagyis vannak, amelyek jótékony hatással vannak rájuk, mások kifejezetten károsak. Ez az eredmény külösen annak a fényében fontos, hogy

a demenciában szenvedők legalább 45 százalékánál a betegség megelőzhető lenne viszonylag kis életmódbeli változtatásokkal. 

Csak Ausztráliában 411,100 ember (ezer emberből egy) demenciában szenved. Közel kétharmaduk nő. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslése szerint évente több mint 10 millió új esetet diagnosztizálnak világszerte. Jelenleg 55 millió ember él ezzel a betegséggel. 

„A vizsgálataink során azt tapasztaltuk, hogy a tevékenységek kontextusától függ, hogy hogyan befolyásolják a kognitív funkcióinkat, mivel a különféle tevékenységek különböző mértékben stimulálják az agyunkat és ösztönöznek minket társas érintkezésre" – mondta el Dr Maddison Mellow, az egyetem kutatója. „Azt már eddig is tudtuk, hogy a fizikai aktivitás véd a demencia kockázata ellen, így ez az elsődleges, ha az agyunk egészségéért szeretnénk tenni. De egészen eddig nem vizsgáltuk közvetlenül a különféle ülés közben végzett tevékenységek közötti különbséget az agy egészsége szempontjából." 

„És bár továbbra is igaz a Mozogj többet, ülj kevesebbet! jelmondat a szív- és érrendszer, illetve az agyunk egészségének megőrzése szempontjából, ezzel a kutatással egy kissé árnyalni tudjuk a képet az ülő tevékenységekről." - teszi hozzá. „A legjobb, ha olyan fizikai tevékenységet végzünk, amit élvezünk is és megemeli a pulzusszámunkat, mivel ez minden szempontból kedvező hatással van a szervezetünkre." - tanácsolja Dr. Mellow. „Akár 5 perc ilyen is hasznos lehet. Ha tehát mindenképpen karácsonyi filmmaratont tervezel, akkor is szakítsd meg alkalmanként egy kis fizikai aktivitással vagy legalább némi olvasással kombináld. Így elkezdhetsz lassan egészségesebb szokásokat felépíteni." 

Forrás: eurasiareview.com

Fotó:  parsonshouseaustin.com

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

A gyerekorvosok szerint a könyv a legjobb ajándék: 30 perc olvasás is elég

A közös olvasás fejleszti a gyerekek képzeletét és erősíti a szülő-gyerek kapcsolatot.

...

A tudatos olvasást érdemes megtanulni, mert olyan, mint a meditáció

Kiolvasni egy könyvet nem ugyanaz, mint elolvasni. A tudatos olvasás művészete című könyvében Ella Berthoud bilioterapeuta elmagyarázza, hogyan hat az olvasás az agyunkra, a testi és lelki egészségünkre, ha odafigyelünk rá. Mutatunk egy részletet.

...

5 tipp, amik segítenek visszatérni az olvasáshoz egy hosszú szünet után

A multitasking, a darálós hétköznapok és a rengeteg képernyő előtt töltött idő után a nyár alkalmat kínál, hogy újból megszeresd az olvasást. De verskötetet vagy nagyregényt vigyél magaddal a strandra? Megosztunk veled öt olyan tippet, ami nekünk működik.

SZÓRAKOZÁS
...

Hogyan tovább Ferenc pápa halála után? Nézd meg vagy olvasd el a Konklávét!

A Konklávé című regény vagy a Ralph Fiennes főszereplésével készült filmadaptáció segít jobban megérteni, mi történik a kulisszák mögött.

...

Özvegye valósította meg Dargay Attila álmát – a Csongor és Tünde rajzfilm alkotóival beszélgettünk

Megérkezett a mozikba a Csongor és Tünde mesefilm: Dargay Attila özvegyével, Geszti Péterrel, Eke Angélával és Pálfi Zsolt rendezővel beszélgettünk. 

...

Hamupipőke mostohatestvérének lenni maga a horror

Hogy alakul a mese, ha van plasztikai sebészed?

Kiemeltek
...

A Föld napja: 7+1 könyvújdonság, amivel visszatalálhatunk a természethez és az egyszerűbb élethez

A bolygónk csodálatos hely: ha egy kicsit túllátnánk a saját kis valóságunkon, észrevehetnénk, milyen intelligens növényekkel és állatokkal vagyunk körülvéve. 

...

Önmagunkba zárva élni nem azt jelenti, hogy magányosak vagyunk

A mai világban már nem arról beszélünk, hogy hogyan tudunk egymással kapcsolódni, hanem hogy egyáltalán tudunk-e. Szaniszló Judit A másik ember című kötete a hét könyve.

...

Meghalt Ferenc pápa, aki Dosztojevszkijt és A Gyűrűk Urát is szerette

Meghalt Ferenc pápa, akinek egyszerűsége és emberszeretete még a nem hívőket is inspirálta. Szenvedélyes olvasó volt, aki az irodalmat a mindennapjai és a hivatása szerves részének tekintette.

...

Puskás Panni: Muszáj lenne olyan szövegeket mutatni a fiataloknak, amihez tudnak kapcsolódni

...

Rosszabb a levegőminőség egy magyar faluban, mint egy nagyvárosban?

...

A Föld jövője a tét, de az óriáscégek máig elbagatellizálják a klímaválságot