Martina Hefter Hey, guten morgen, wie geht es dir? (szabad fordításban: Hé, jó reggelt, hogy érzed magad?) című könyve kapta idén a Német Könyvdíjat.
Csalás és bizalom
Juno, a könyv főhőse egy ötvenes éveiben járó performanszművész, aki Lipcsében lakik, és a szklerózis multiplexben szenvedő férjét ápolja. Éjjelente egy nigériai romantikus csalóval, Benuval csetel. A könyv azt a kérdést járja körül, hogy ki kit használ ki, és mi történik, amikor a valódi és a virtuális kapcsolatok között elmosódnak a határok.
A zsűri indoklásában azt közölte, a regény lenyűgözően ötvözi a mindennapi életet mitológiai alakokkal és kozmikus dimenziókkal, bizalomról és csalásról elmélkedik hol melankóliával, hol eufóriával.
Martina Hefter mindezt ügyesen koreografált regényben meséli el.
A könyvben önéletrajzi elemek is találhatók: az 59 éves Hefter ugyanis szintén táncos és előadóművész, férje súlyos beteg. Eddig öt verseskötetet és három regényt publikált.
Egy szélsőséges pártnak is üzent
A kitüntetés meglepte Heftert, a díjat az olvasóinak ajánlotta, felidézve a felolvasásokon folytatott beszélgetések szép emlékeit.
Beszédében a német iró politikai üzenetet is megfogalmazott. A Deutsche Welle szerint bár nem nevezte meg a szélsőjobboldali Alternatíva Németországért pártot, megjegyezte, hogy sokan, akikkel könyvének kutatómunkája során beszélt, fenyegetve érzik magukat egy „párt miatt, amely azt hirdeti, hogy valójában nem kellene Németországban lenniük, mert nem megfelelő a bőrszínük, fogyatékkal élnek vagy nem egy bizonyos nemmel azonosulnak”.
Ébernek kell lennünk
– üzente.
A romantikus csalók témakörében nemrég jelent meg egy non-fiction könyv Magyarországon: Janecskó Kata bűnügyi oknyomozó újságíró olyan ügyekkel foglalkozik, amikor az elkövetők kifejezetten a romantikus kapcsolatok építésével vernek át másokat. A szerzővel készült podcastünket itt találjátok.
(dw.com)
Nyitókép: képernyőfotó - YouTube - dw