Az új kata-törvény kivérezteti a kreatív ipart, köztük a könyvszakmát, hiszen képviselői a munkájukért nem magánszemélyeknek, hanem cégeknek, kiadóknak állítanak ki számlát. Az új jogszabály viszont kimondja, hogy csak az maradhat a kedvező adózási formánál, akinek magánszemélytől származik a bevétele. Mivel a könyvszakmában dolgozók - köztük az írók, az illusztrátorok, a tördelők, a műfordítók, stb. - nem tartoznak ide, ők biztosan rosszabbul járnak majd. Szerdán pontosan az egzisztenciális ellehetetlenülés miatt kérte azt a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése, hogy a törvényhozók vonják vissza az átgondolatlan, társadalmi vitát és érdemi előkészítést nélkülöző törvényt:
A Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése azt kérte a törvényhozóktól, hogy vonják vissza „az átgondolatlan, társadalmi vitát és érdemi előkészítést nélkülöző törvényt”.
Tovább olvasokA 444 az olvasóitól azt kérte, hogy írják meg, miként érinti őket az új kata-szabályozás. Jelentkezett náluk a legtermékenyebb magyar szerzőnek tartott Nemere István is, aki ugyancsak azt írja, hogy sok éve katás és értelemszerűen csak cégeknek számlázhat, hiszen könyvet jellemzően nem magánszemélyek adnak ki: "Vagyis ezután tegyem le a tollat és ne írjak? Vagy hirdessem ki, hogy ezután mindenki, aki új Nemere-regényre vágyik, az fizessen nekem (szigorúan számla ellenében) x forintot? De ki fogja a könyvet kinyomtatni, kiadni, hozzájuk eljuttatni?"
Nemere szerint akik az új törvényről döntöttek, azokról nehéz azt feltételezni, hogy egyáltalán belegondoltak a kulturális szereplők helyzetébe: "Ők általában nem írnak, nem olvasnak, sajnos."