Spiró György 80, Lil Frakk és írói házasság is vár idén a Müpában!

Spiró György 80, Lil Frakk és írói házasság is vár idén a Müpában!

Az irodalom idén is beköltözik a Müpába, többek között lesz Ladik Katalin, Spiró György, Elefánt és Lil Frakk, illetve Németh László köré szerveződő program. Mutatjuk az idei évad programját!

bzs | 2026. január 13. |

A Müpa programjai nem szorítkoznak a klasszikus zenére vagy a jazzre, megtalálhatóak köztük az irodalomhoz kötődő események is, mint a Litrárium vagy a Vers-Estek. Mutatjuk, hogy milyen programokra lesz érdemes idén ellátogatni az eseményközpontba.

Irodalom a koncertteremben

A Literárium-esteken az irodalom kilép a könyvek lapjairól és élő, mozgalmas eseménnyé válik. A műsorok egyedi ötleteikkel, olykor szokatlan megközelítésükkel új oldalukról mutatják be a szerzőket és a műveket. A Literárium Extra januárban azt a kérdést járja körül, vajon tekinthető-e versnek a dalszöveg, és lehet-e dalszöveg egy vers. Az #olvasniszabad × Felefánt × Lil Frakk című esten Szendrői Csaba és Lil Frakk beszélget a dilemmáról, majd a Felefánt zenekar ad koncertet.

Februárban Ladik Katalin összművészeti estje, márciusban Szolláth Dávid irodalomtörténész Mészöly Miklós és Polcz Alaine kapcsolatáról szóló előadása várja a nézőket.

A Literárium Extra pedig Spiró Györgyöt ünnepli. Áprilisban Tóth Krisztina költő és Szőke Nikoletta dzsesszénekes közös estéjere várják a közönséget.

Májusban a Németh László-ügyirat érkezik Prieger Zsolt rendezésében, Mosolygó Sára és Sodró Eliza előadásában, ezt követi Van-e ott haza még… című irodalmi est Máté Gábor rendezésében, a rendező, Bánsági Ildikó, Görög László és Móser Ádám közreműködésével.

A 2025/26-os Literárium-sorozat utolsó része júniusban Szilágyi Ákos köré épül Greff András vezetésében Krulik Zoltán gitárjátékával.

Külön figyelmet kapnak a versek.

Bocsik Balázs irodalomtörténész januári műsorában Barna Zsombor és Földényi Nóra tolmácsolásában, Darvas Ferenc zongorakíséretével hangoznak el Csokonai versei. Februárban Balogh Gergő irodalomtörténész József Attilára emlékező műsora várja az érdeklődőket.

(forrás: MTI)

fotók: Müpa

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Kitelepítés a Müpában: gyere és találkozz a Margó-díjas Visky Andrással!

Kitelepítés című regényével 2023-ban Visky András nyerte a Margó-díjat, amihez kapcsolódva önálló esten mesél a Müpa színpadán. 

...

Krusovszkytól Kányádiig - Az irodalom ismét a Müpába költözik

A Müpa a nagyszabású koncertek, zenés produkciók mellett irodalmi esteknek is otthont ad. De milyen ősbemutatóra készül az új évadvab Grecsó Krisztián, melyik kötetével érkezik Szabó T. Anna, és kik azok a költőnagyságok, akiknek alakját és művészetét megidézik a Müpa falai között?

...

Másfél évszázad némaság után szólal meg a Byron ihlette Liszt-opera a Müpa színpadán

A Sardanapalus megihlette Delacroix-t, Berliozt és Ravelt, Liszt pedig olyan finálét írt volna hozzá szíve szerint, ami lángra lobbantja a közönséget is. A 2018-as weimari világpremier után pedig október 22-én, a Staatskapelle Weimar előadásában a Müpa közönsége is végighallgathatja ezt a különleges előadást.

Nyitókép: National Portrait Gallery

Hírek
...

Idén érkezik a Twin Peaks sztárjának memoárja

...

Kisbolygó viseli Krasznahorkai és Tarr Béla nevét

...

Te is kibérelheted a Heated Rivalry-ből ismert ikonikus „cottage”-ot

...

Belovagol az új Mr. Darcy: megérkezett a Büszkeség és balítélet Netflix-sorozat első teasere!

...

Ez az igazság a Báthory Erzsébet-legendák mögött – amerikai szerző írta meg a „véres grófnő" történetét

...

Nemzetközi Booker-díjra esélyes Daniel Kehlmann Mozgóképe

Kiemeltek
...

Pottyondy Edina megtalálta a szabadságot az első könyvében

Megjelent Pottyondy Edina első könyve, ami visszafele olvasva a hét könyve lett.

...

Január tényleg a szakítás hónapja? A válás című regényt ekkor olvassák a legtöbben!

A statisztikák szerint a legtöbb pár januárban dönt a szakítás mellett. Ezért olvassák ilyenkor többen A válás című könyvet?

...

Peer Krisztián: Nyomaszt a kérdés, hogy mennyi lehet még hátra

Változik-e az ember költészete az öregedéssel? És mit azok a versek, amiket nem lehet újraírni?

Olvass!
...

Meg lehet-e bocsátani a ruandai népirtást? – Olvass bele a rapperből lett író díjnyertes regényébe!

Részlet a Zsakaranda című regényből.

...

„Szerinted a mi osztályunkban mindenki zsidó?” – Olvass bele Vámos Miklós új regényébe!

Mitől lesz valaki zsidó? Erre a kérdésre keresi a választ Vámos Miklós legújabb regényének hőse.

...

„Mi végre akkor maradék méltóságom?” – Grecsó Krisztián versei a középkorúságról

Hogyan lehet hitelesen írni a középkorúságról? Grecsó Krisztián szerint versben.