Vasárnap este mutatták be Cannes-ban Mundruczó Kornél új filmjét. A Fesztiválpalota mintegy ezer férőhelyes Debussy termében a világpremier előtt Thierry Frémaux művészeti igazgató kiemelte, hogy Mundruczó Kornél megszokott vendége a fesztiválnak, és 2014-ben ugyanezen a helyen mutatták be Fehér isten című filmjét, amely megnyerte a második legfontosabb versenyszekció, az Un certain regard (Egy bizonyos nézőpont) fődíját.
A holokauszt traumájának átörökítésével és az emlékezés témájával foglalkozó Evolúció Mundruczó nyolcadik nagyjátékfilmje, amellyel a rendező hetedik alkalommal szerepel a cannes-i fesztivál hivatalos programjában. Könyvek hírek mellé rovatunkban mindig az aktuális eseményekhez ajánlunk könyvet, Mundruczó filmje esetében pedig egy holokauszt témájú könyvet hoztunk, a tavaly megjelent 999 fogoly című kötetet, amely az első auschwitzi női transzport történetét dolgozta fel.
A Mundruczó-film kezdetén az auschwitzi koncentrációs tábor gázkamrájának takarítói egy csecsemőt találnak, majd a már megöregedett túlélő budapesti lakásában a közte és lánya között játszódó családi drámának vagyunk szemtanúi. A harmadik részben a lány és az unoka berlini életében követhetjük, milyen nehéz egy családnak a saját múltjával megbékélnie. A traumák átörökítésén túl az egyszerre költői és szürreális film a zsidó identitáshoz való egyéni viszonyra is keresi a választ az ellentmondásokkal teli Berlinben, de - ellentétben Mundruczó korábbi filmjeivel - pozitív kicsengésű, reménytelien zárul.
A transzgenerációs hatásokkal egyre több könyv foglalkozik itthon is: ezek közül talán a legismertebb Orvos-Tóth Noémi Örökölt sors című kötete (a szerzővel korábban ITT interjúztunk), de tavaly jelent meg a Transzgenerációs történetek című könyv is, amely azt kutatja, hogyan hatnak az életünkre a felmenőink egyéni és családi veszteségei.
A filmes és színházi munkáival világszerte elismert Mundruczó Kornél új filmjét idén tavasszal alig 13 nap alatt Németországban forgatta, a Ruhrtriennale német színházi fesztiválon két évvel ezelőtt bemutatott azonos című színházi előadása alapján. A 97 perces alkotás a holokauszt traumájának három generáción - az áldozat Éván (Monori Lili), gyermekén, Lénán (Láng Annamária) és unokáján, Jónáson (Goya Rego) - átívelő hatásáról szól.
A filmet a tervek szerint Magyarországon ősszel mutatják be.
Forrás: MTI