„Ha visszatekintek erre a 100 évre, elmondhatom, hogy a környezet ápolása a legcsodálatosabb foglalkozás, amit egy ember kívánhat magának az életben" – nyilatkozta tavaly Bálint György 100. születésnapján a Reuters hírügynökségnek. Bálint gazda nevét az egész ország ismeri, életének történetét azonban csak tavaly ismerhette meg behatóbban a közvélemény a Bálint gazda, a százéves kertész című könyvből, amelyben gyerekkoráról, családjáról, traumáiról is mesélt.
„Jé, akkor maga lesz a Bálint gazda!" - Könyves magazin
Fotó: Lettner Kriszta/Helikon Kiadó A hétvégén ünnepelte századik születésnapját az ország legkedveltebb kertésze, Bálint György. Irodalmi közhely valakiről azt állítani, hogy az élete kész regény (nem meglepő, hogy hamarosan életrajzi könyve jelenik meg, melynek társszerzője Bánó András), de Bálint György esetében egyáltalán nem túlzás ezt állítani.
Bálint gazdának, aki 1919-ben született, nagyon izgalmas életútja volt, a 20. század történelmi viharai nem könnyítették meg a sorsát. A könyvben, amelyet Bánó Andrással közösen jegyeztek, mesélt arról, hogyan élte túl a munkaszolgálatot és a mauthauseni haláltábor borzalmait; milyen következményei voltak annak, hogy kuláknak nyilvánították; és hogyan vált tízezrek kedvencévé a Kedves Húgom! című kertészeti tanácsadó rovatával; majd a számára országos ismertséget hozó tévéműsorral, az Ablakkal.
Bálint gazda életének történetéről ITT írtunk részletesebben, a Bálint gazda, a százéves kertész című könyvbe pedig ITT lehet beleolvasni.