Lev Grossman, A varázslók-trilógiával híressé vált amerikai regényíró A fényes kard című új fantasy regényében az Artúr király és a Kerekasztal lovagjai történetet gondolja újra (beleolvasó itt).
A regény angol nyelvű megjelenéséről még tavaly júliusban írtunk (az adaptáció jogai már jóval a megjelenés előtt elkeltek), május 6-ától pedig immár a hazai közönség is olvashatja a történetet!
De miért ennyire érdekes 2025-ben Artúr király? Mert bár a történet régi, a megközelítés modern.
A regény, amin az író közel 10 évet dolgozott, a klasszikus történetet és a mai napok problémáit ötvözi. Így a középpontban Collum, egy tehetséges fijú lovag áll, aki frissen érkezik Camelotba, hogy bekerüljön a Kerekasztal lovagjai közé, de arra nem számít, hogy Artúr király ekkor már rég halott. Grossman tehát ott kezdi el ezt a történetet, ahol a monda véget ér: mi történik a lovagokkal, ha meghal a királyuk?
A regény karakterei nem hősök vagy szokványos harcosok, van itt udvari bolond, muszlim vallású és egy tanítvány is, aki elárulta mesterét és bezárta egy domb alá. Ez a mester nevezetesen Merlin volt, a híres varázsló.
Így Collumnak nincs egyszerű dolga, de mindent megtesz, hogy újraépítse Camelotot egy magára hagyott Britanniában.
De előbb ehhez szüksége lesz a nevezetes Excaliburra.
A Trónok harca miatt szeretett bele a fantasybe
Lev Grossman 2009-ben megjelent A varázslók című regénye nagy visszhangot váltott ki, akkoriban úgy hivatkoztak a könyvre, hogy a „véresen komoly, felnőtteknek szóló Harry Potter”. A sorozat további részei, A varázslókirály és A varázsló birodalma is nagy siker volt.
Egy 2015-ös interjúban, amiben már akkor is megemlítette a készülő Artúr-könyvet, így beszélt nekünk a fantasyhez való kötődéséről:
„Számomra mindez George R.R. Martin Trónok harca-regényfolyamával kezdődött.
Sötétebb volt, érettebb, valóságosabb és türelmetlenebb a klisékkel és szimpla megoldásokkal szemben, mint előtte bármi más (…).
A Trónok harca után jött az Amerikai istenek és A Hollókirály, meg a hozzájuk hasonló könyvek. Számomra A varázslók is ennek az új hagyománynak a részese: egy összetettebb, sokrétűbb, érdekesebb fantasy” – fogalmazott.
Fotó: Pexels