Titokzatos krónikára bukkant egy olasz levéltárban két magyar

Titokzatos krónikára bukkant egy olasz levéltárban két magyar

A török kor politikai viszonyai, Erdély önállóságának és Báthory megerősödésének páratlan forrása az a kétezer oldalas kézirat, amelyre magyar kutatók bukkantak egy olasz levéltárban.

ro | 2021. június 10. |

Egy teljes terjedelmében sohasem kiadott, ismeretlen fejezeteket tartalmazó kéziratot talált egy trentói levéltárban két szegedi filológus-történész – írja a Telex. Petneházi Gábor és Kasza Péter a tavalyi karantén alatt találta meg a művet, amely a nagyközönség előtt teljesen ismeretlen volt eddig. Munkájukat nagyban segítette, hogy világszerte egyre több kéziratot digitalizálnak, és sok eredeti forrásgyűjtemény kerül fel az internetre. A két szegedi kutató ráadásul célzatosan kereste a magyar vonatkozású kéziratos műveket, így bukkantak a Rerum Ungaricarum librire is. 

Utóbbi szerzője az itáliai eretnek Bruto, aki Báthory István történetírója volt. A krónikát is Báthory megbízásából írta, a nyomtatásra végül nem került sor – az okokat csak találgatni lehet, és nem kizárt, hogy az erdélyi fejedelem végül nem volt elégedett a végeredménnyel. „2000 kiadatlan oldalról van szó, benne a szerző saját kezű javításaival és más történetírók megjegyzéseivel, korábban nem ismert könyvekkel az 1500-as évek magyar történelméről. Ez talán érzékelteti a trentói kézirat jelentőségét” – mondta Petneházi Gábor.

További érdekességekért kattintsatok a Telex cikkére!

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Nézegess otthonról középkori kódexeket!

Ma este virtuálisan bárki belenézhet több középkori és reneszánsz kódexbe, az Országos Széchényi Könyvtár kutatói ugyanis egy virtuális előadáson mutatnak be két tematikus honlapot.

...

Dan Brown adományából középkori okkult szövegeket digitalizálnak

...

Mindig az a legérdekesebb, ami a történelemkönyvekből ki szokott maradni

30 újabb meglepő történet a magyar történelem vérzivataros századaiból. Olvass bele!

SZÓRAKOZÁS
...

A Harry Potter-filmek színésze szerint ez a legjobb film a sorozatban

Daniel Radcliffe egy podcastben mesélt arról melyik részeket szereti a leginkább. 

...

Tokió és a magány: film készült Kavakami Mieko melankolikus történetéből

Kavakami Mieko Instagram-oldalán jelentette be a hírt. A filmet májusban bemutatják Cannes-ban.

...

Bejelentették az új Trónok harca-film címét

A Targaryen-dinasztia alapítójáról és Westeros meghódításáról szól.

10 kevésbé ismert történet a 100 éve született Janikovszky Éváról

10 kevésbé ismert történet a 100 éve született Janikovszky Éváról

Összegyűjtöttünk 10 érdekes tényt az írónőről és munkáiról.

Szerzőink

Bakó Sára
Bakó Sára

„Ne várj 60 éves korodig, hogy szépnek lásd magad” – Puskás Ágotával a mentális egészség fontosságáról

Chilembu Krisztina
Chilembu Krisztina

„Tét nélküli játéknak indult” – Moskát Anita a rangos brit díjjal jutalmazott novellájáról

A hét könyve
Kritika
Lehetek-e idegen a saját életemben? – Krusovszky Dénes hősei a bizonytalan valósággal küzdenek
„Tét nélküli játéknak indult” – Moskát Anita a rangos brit díjjal jutalmazott novellájáról

„Tét nélküli játéknak indult” – Moskát Anita a rangos brit díjjal jutalmazott novellájáról

A szerző szerint sok olyan magyar regény és sok olyan szerző van, aki megállná a helyét angolszász piacon is.

Kiemeltek
...

Német sztárnőgyógyász: A menopauza nem a női erő elvesztését jelenti

A menopauza alapvetően olyan, mint egy kártyapakli, és nem mindegy, hogy milyen lapokat osztottak nekünk.

...

„Ne várj 60 éves korodig, hogy szépnek lásd magad” – Puskás Ágotával a mentális egészség fontosságáról

Mit tehetünk a mentális egészség érdekében a húszas éveink alatt? Puskás Ágota író volt a TBR podcast vendége.

...

Lehetek-e idegen a saját életemben? – Krusovszky Dénes hősei a bizonytalan valósággal küzdenek

Megbízhatunk-e még valaha a minket körülvevő valóságban? Krusovszky Dénes új kötete a hét könyve.