Szerződést bont a Kolibri Gyerekkönyvkiadó a KerekMesével a napokban botrányt kiváltó, sztereotipizált Tomi mese után. A korábban tervezett KerekMese-könyvek (Tomi fogat mos, Tomi és az almafa, Tomi és a kutyus) gyártását a héten leállították - írja a Telex. A lap megkeresésére Pap Zoltán, a Kolibri vezetője azt írta, hogy a döntést az alkotópáros Tomi családja című videójának tartalma miatt hozták meg, hiszen az ellentétes alapfilozófiájukkal, "miszerint sem a múltban sem a jövőben nem jelenhet meg nálunk olyan kiadvány, amely alapvető emberi jogot sért vagy sérthet. És bár a három mesekönyv esetében erről szó sem volt, a fent említett videó átlépte ezt a határt".
A KerekMese egy YouTube-csatorna, ahol a leírás szerint kicsiknek szóló gyerekdalok, mesék láthatók, a Tomi mesék címen futó sorozat pedig már a nagyobbakat célozza meg. A csatornának 826 ezer feliratkozója van, amiből sejthető, hogy hatalmas az elérésük. A biztosítékot a Tomi családja című epizód vágta ki, amelynek hőse úgy véli, biztosan örökbe fogadták és rossz családban nevelkedik. Egy szép napon aztán tényleg beállít egy felnőtt, aki közli, hogy mostantól velük fog élni, ami már önmagában elég problémás, ráadásul az alkotók az új család tagjait az összes, cigányokkal kapcsolatos sztereotipikus vonással felruházták, akik a mese szerint koszosak, nem dolgoznak, a kutyák mellett tartják a nagyszülőket (akiktől aztán elveszik a nyugdíjat), és a gyerek is csak a segély miatt kell nekik.
A mese ellen több szervezet is tiltakozott, és a rasszista, nem mellesleg pedig az örökbefogadó társadalmat is mélységesen sértő videó eltávolítását követelték. Az alkotók ezt nem tették meg, csupán egy 18-as karikát tettek ki a mesére.
A KerekMesékből egyhamar tehát nem lesz könyv, a Kolibrinél legalábbis biztosan nem: Pap Zoltán ugyanis a Telexnek elmondta azt is, hogy a tervezett könyvek kikerültek az előjegyezhető kiadványok közül, a kiadó gondozásában azok sem most, sem a jövőben nem fognak megjelenni.