Ken Follett legutóbbi könyve, a Soha, egy esetleges nukleáris konfliktust képzel el Kína és az Egyesült Államok között (kritikánk róla ITT), a Deutsche Welle viszont a jelenleg zajló ukrajnai háborúról kérdezte az írót.
Az író elmesélte, hogy mielőtt a legújabb könyvébe kezdett volna, megkérdezte Catherine Ashtont, az EU korábbi külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjét, hogy a világon szerinte melyik ország jelentheti a legnagyobb fenyegetést. "Ő Oroszországot mondta, én viszont nem hittem neki, mert azt gondoltam, hogy Oroszország már nem egy háborúzó nemzet, amely megpróbálja leigázni a világot" - mondta Follett, aki így aztán Kínát tette meg a kötet egyik kulcsszereplőjévé. A jelenlegi orosz háborúra utalva azt mondta, hogy a történet lényegében ugyanaz, hiszen ez esetben is a konfliktus és az eszkaláció történetéről van szó, a Putyin által belengetett nukleáris fenyegetés ráadásul megegyezik azzal a félelmetes folyamattal, amelyet a Soha című regényben is ábrázol.
Ken Follett egész életét nukleáris fenyegetettségben élte, hiszen 1949-ben született, ugyanakkor a nyolcvanas-kilencvenes években úgy tűnt, javul a helyzet, és a felek csökkentették is az atomfegyvereik számát. "Úgy tűnik, ez hiba volt. Most mindannyian egyre több fegyvert építünk" - tette hozzá. Follett ugyanakkor fontosnak tartotta leszögezni, hogy azért írta meg a Sohát, mert egy nagyszerű történetnek gondolta - írás közben mindig ez motiválja. Nem tartja magát okosabbnak az olvasóinál, és nem akarta az ujját lóbálva kioktatni őket vagy megmondani nekik, mit gondoljanak. Egy efféle eszkalációról szóló történetet izgalmasnak gondolt, és úgy vélte, hogy az embereket még jobban fogja érdekelni, ha úgy írja meg, mintha akár meg is történhetne. Szerinte ez az irodalom csodája: amit olvasunk, érzelmi reakciót vált ki, mintha az abban foglaltak valóban megtörténnének.
Ken Follett új könyve, a Soha a kalandregény és a politikai thriller elemeit mossa össze egy végítéletszerű rémlátomásban, és megmutatja, hogyan eszkalálódhat egy helyi konfliktus világméretű háborúvá.
Tovább olvasokArra a kérdésre, hogy az Ukrajnában jelenleg zajló háborúval összefüggésben mi adhat reményt, Ken Follett azt válaszolta: hogy a folyamat lelassul.
"Az egyedüli, amiben reménykedhetünk, hogy az eszkaláció lelassul, és a harcok nem terjednek át a szomszédos országokra, Lengyelországra, Magyarországra, Moldovára".
Miután az új regényben a konfliktus az Egyesült Államok és Kína között bontakozik ki, adta magát a kérdés, hogy vajon megjelenik-e Kínában is a kötet. Az író elmondta, hogy a kínai kiadója szerint nem lenne sima menet az ottani publikálás - a sima szerinte ebben az összefüggésben egy szokatlan szó, és arra tippel, hogy csupán diszkrétek voltak, és nem akarták azt mondani, hogy a kínai kommunista párt nem engedné a megjelentetést. Így a Soha egyelőre nem jelenik meg Kínában.
Ken Follett egyébként tavaly áprilisban egy online sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy a regény ötlete akkor kezdte el foglalkoztatni, amikor alaposabban beleásta magát az első világháború történetébe, és meglepve tapasztalta, mennyi véletlen vezetett a kirobbanásához. Follett akkor elgondolkodott azon, hogy a világ mai vezetői vajon jobban helyt tudnának-e állni egy ilyen szituációban. Amikor arról kérdezték, szerinte az amerikai vagy az orosz elnöknek kellene-e elolvasnia a Sohát, az író azt mondta: "Nem hiszem, hogy Joe Bidennek szüksége lenne tőlem tanácsokra,
de Putyinnak annál inkább.
Szóval nem lenne baj, ha ő elolvasná a regényt."