A robot szót egy író találta ki, de kicsit máshogy képzelte el őket

A robot szót egy író találta ki, de kicsit máshogy képzelte el őket

A kifejezés Karel Čapek 1920-as színdarabjában szerepelt először. A cseh szerző azonban messze nem mechanikus kütyükkel telepakolt fémvázakat értett robot alatt.

vn | 2024. július 30. |

A robot szó mai értelemben vett jelentésével először Karel Čapek Rossumovi Univerzální Roboti (vagyis Rossum Univerzális Robotjai) című, 1920-ban írt színművének plakátján találkozhattak az emberek.

Lázadó androidok

A darab egy gyárban játszódik, amely szintetikus szerves anyagokból állít elő mesterséges munkásokat. A dráma robotjait helyesebb lenne inkább androidnak nevezni a mai terminológia szerint,

hiszen különböznek a szervetlen konstrukciókról alkotott robotoktól.

Čapek robotjai ugyanis összetéveszthetők az emberrel, de nincsenek eredeti gondolataik. Bár a legtöbbjük megelégszik azzal, hogy a megalkotójának dolgozik, egy közöttük kitörő lázadás végül az emberi faj kihalásához vezet a színdarabban.

A szó, ami minden nyelven ugyanaz

A Rossumovi Univerzální Robotit először Prágában mutatták be, és akkora siker lett, hogy 30 nyelvre fordították le, és világszerte futott. A címben is szereplő szó azonban minden nyelven,

így angolul is robot maradt.

A robot szót persze nem Čapek találta fel, az a dolgozó jelentésű cseh „robota” főnévből származik. A legenda szerint az író eredetileg a latin eredetű „laborit” használta volna a különös lények megnevezésére, azonban a testvére, a kubista festőként ismertté vált Josef tanácsára végül mégis a robot mellett tette le a garast.

A szó, ami fellázadt teremtője ellen

De pontosan az történt a robot szóval is, ami a sok-sok robottal a Čapek sci-fiben: kikerült az alkotója ellenőrzése alól.

Azt követően ugyanis, hogy világszerte bemutatták a színdarabot, az emberek a mechanikus és elektronikus jellegű dolgokat kezdték robotnak hívni. Pedig, amint arról fentebb esett már szó,

Čapek egyáltalán nem ezt értette robot alatt.

Az író 1935-ben, a Lidové noviny című lapban reagált a történtekre. Kifejtette, hogy ő a legkevésbé sem hibáztatható mindazért, „amit a robotok körüli világméretű humbugnak nevezhetünk.” Neki ugyanis, folytatta „nem állt szándékában fogaskerekekkel, fotocellákkal és egyéb mechanikus kütyükkel kitömött fémlemezbábukat adni a világnak”. 

Ő sokkal inkább a tudomány, semmint a technika vívmányaiként kívánta ábrázolni a robotokat.

És hogy mi a Rossumovi Univerzální Roboti végén a slusszpoén? Miután kiirtották a Földön a teljes emberi populációt, a mesterségesen megalkotott teremtények arra jönnek rá, hogy emberek nélkül képtelenség létrehozni újabb robotot.

Forrás: Buzzfeed, The Robot Report

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Zöld

A gyerekek jobban megbíznak a robotokban, mint az emberekben, és ez a kutatókat is meglepte

Egy frissen megjelent kutatás megkérdőjelezi az ember-robot kapcsolatokról alkotott meggyőződéseinket.

...
Gyerekirodalom

Robot segít az autistáknak egy kaliforniai könyvtárban

Van egy könyvtár Dél-Kaliforniában, amely egy barátságos robotot alkalmaz. A cél, hogy így segítsék az autista gyerekek tanulását, és megkönnyítsék számukra a kapcsolódást a külvilághoz.

...
Zöld

Japán kutatók próbálnak megtanítani egy robotot arra, hogy jókor nevessen

A kutatók azt remélik ettől, hogy gördülékenyebbé tehetik az emberek és a mesterségesintelligencia-rendszerek (MI-rendszerek) közti beszélgetéseket, írta a Guardian nyomán az MTI. Könyvek hírek mellé.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

A gyereknevelésnek nem szükségszerű velejárója a kiabálás – így előzd meg

Olvass bele Hal Edward Runkel családterapeuta könyvébe, aki ahhoz mutat új módszert, hogy a gyereknevelés feszült pillanataiban is megőrizhesd az önuralmad.

...
Zöld

Az AI-nak már most gazdagabb a szókincse a magasan képzett emberekénél

Magyar kutatók két népszerű AI-szoftver verbális intelligenciáját hasonlították össze 9000 emberével.

...
Zöld

Vajon megváltoztatja-e az embert, ha napi kapcsolatban van a halállal?

Vajon nem veszítünk el valami létfontosságút azáltal, hogy az életünkben rejtve hagyjuk a halált? Hayley Campbell olyan emberekkel készített éleslátó és őszinte interjúkat, akiknek az elmúlás a mestersége. Olvass bele!

Kiemeltek
...
Kritika

A hallgatás a fegyverek kegyetlenségével szedi szét a családod

A szlovén Goran Vojnović lírai szépségű, érzékeny regényében egy balkáni család küzd a némaság kényszerével, a történetek és a magyarázatok hiányával. A fügefa a hét könyve.

...
Hírek

Nádas Péter: Európában ma nincs nem populista kormány

Nádas Péter a zürichi Literaturhaus felkérésére írt esszét. A szöveg az intézmény által ősszel indított Zürichi beszédek részeként hangzott el. A sorozat keretében a felkért szerzők korunk politikai, társadalmi, szociális változásaira reflektálnak.

...
Hírek

Richard Osman: Pocsék detektív lennék

A csütörtöki nyomozóklubbal ismertté vált író egy interjúban beszélt a képességeiről és az új krimijéről.

Olvass!
...
Beleolvasó

Lehet-e diktatúrát demokratikus eszközökkel leváltani? Részlet Sándor Iván esszékötetéből

Palackposta című új kötetének egyik írásában Sándor Iván arról elmélkedik, hova nyúlik vissza a 2022-es országgyűlési választás tétje, és milyen következtetéseket lehet belőle levonni a jövőre nézve. Most elolvashatod az esszét.

...
Beleolvasó

A fölöslegesség érzése nem korfüggő – Olvass bele egy új izlandi regénybe!

Első pillantásra úgy tűnhet, nincs sok közös egy duci tinilányban és egy munkanélküli, veterán újságíróban. De ez csak a látszat. Mutatunk egy részletet az izlandi író, Sigríður Hagalín Björnsdóttir új kötetéből!

...
Beleolvasó

A családon belüli egyedüllétet vizsgálja Rakovszky Zsuzsa új novelláskötete

A tizenegy elbeszélést tartalmazó Vattacukor történeteinek zöme a különböző életszemléletek összeütközéseivel és a családi viszonyokkal foglalkozik. Olvass bele!

Listák&könyvek
...
Nagy

5 idézet a hét könyvéből: Naomi Alderman és A jövő

...
Nagy

Félelmetes és groteszk mesék – 7 kötet a világirodalomból, amit még idén olvasni fogunk

...
Nagy

Testvérviszályok, valódi háborúk, macskák és kalapács – A Margó Könyvek 6 kötete 2024-ben