Judith Schalansky új könyvét csak száz év múlva lehet elolvasni

Judith Schalansky német író a kilencedik olyan szerző, aki részt vesz a Jövő Könyvtár-projektben. A Különféle veszteségek jegyzéke írójának új könyvét leghamarabb 2114-ben vehetik kézbe az olvasók.

fk | 2022. szeptember 29. |

Valahol Oslótól északra növekszik egy erdő, amelynek lucfenyői most még csak nagyjából egyméteresek. Sok-sok év múlva, amikor ezek a fák már jó magasak lesznek, belőlük készítik majd azt a papírt, amelyet egy különleges könyvtárba szánt könyvekhez használnak fel. A Future Library elnevezésű projekt lényege ugyanis az, hogy a felkért szerzők által leadott műveket csak 100 év múlva fogják publikálni. Az első kézirat 2014-ben futott be, és a tervek szerint a program 2113-ig tart majd. Az első történetet Margaret Atwood adta le, azóta pedig olyan szerzők járultak hozzá a Jövő Könyvtárhoz, mint az angol David Mitchell, az izlandi Sjón, a török Elif Shafak, a dél-koreai Han Kang, a vietnami-amerikai Ocean Vuong, a zimbabwei Tsitsi Dangarembga és a norvég Karl Ove Knausgard.

Oslóban épül egy könyvtár, amelynek még senki nem olvashatja a könyveit
Oslóban épül egy könyvtár, amelynek még senki nem olvashatja a könyveit

A Jövő Könyvtár 2014 óta fogadja a felkért írók - köztük Atwood, Shafak és Knausgard - kéziratait, melyeket viszont csak száz év múlva fognak megjelentetni.

Tovább olvasok

Ehhez a csapathoz csatlakozik idén Judith Schalansky német író, akinek magyarul eddig a Darwinregény és a Különféle veszteségek jegyzéke című könyveit olvashattuk. Schalansky a jővő generációinak írt könyvéről annyit árult el, hogy egy ősi műfajt választott. Az író azt nyilatkozta, megindító volt számára a tudat, hogy a szövegét a projekt által termesztett fákra nyomtatják. „A Future Library megadja nekem azt a kiváltságot, hogy két kivételes kapcsolatot alakítsak ki – egy képzeletbeli kapcsolatot a leendő olvasóimmal, és egy nagyon kézzelfogható kapcsolatot a nyersanyaggal, amely egy napon, amikor a testem már régóta elenyészett, életre kelti szavaimat” – fogalmazta meg.

A kéziratokat az oslói közkönyvtárban elkülönítve, egy Csendes szobának nevezett helyen őrzik, zárt üvegezett tárolókban. 2114-ben fogják felnyitni őket, akkor vágják majd ki a telepített – és vélhetően már nagyra nőtt – fákat, hogy papírt készítsenek belőlük, akkor pedig majd egyszerre jelentetik meg az összes könyvet. A projekt alapgondolata Katie Paterson ötletgazda szerint az időtlenség, hogy túllássunk a saját életünk időkeretein.

Forrás: The Guardian

Hírlevél feliratkozás

 

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

100 év múlva jön az új Atwood-regény

...
Hírek

A török Elif Shafak is vállalta, hogy könyvét csak 100 év múlva olvassák el

...
Hírek

Han Kang könyvét közel 100 év múlva lehet majd elolvasni

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Vajon megváltoztatja-e az embert, ha napi kapcsolatban van a halállal?

Vajon nem veszítünk el valami létfontosságút azáltal, hogy az életünkben rejtve hagyjuk a halált? Hayley Campbell olyan emberekkel készített éleslátó és őszinte interjúkat, akiknek az elmúlás a mestersége. Olvass bele!

...
Zöld

Harari az AI-ról: Soha ne idézz meg olyan erőt, amit nem tudsz irányítani

Felejtsd el a hollywoodi képsorokat az utcákon randalírozó, fegyveres robotokról, az AI valósága sokkal veszélyesebb – figyelmeztet az izraeli történész és író Harari az új könyvében, amiből a Guardian közölt exkluzív részletet.

...
Zöld

A fantáziád segít a legtöbbet az ökológiai válság ellen - Olvass bele a Világelejébe!

Folyton reménytelen elemzésekkel találkozol? Olvasnál már végre valami lelkesítőt is az ökológiai válság kapcsán? Mutatunk egy részletet.

A hét könyve
Kritika
És az megvan, amikor három techmilliárdos megtudja, hogy itt a világvége?
...
Hírek

Mérgezett könyveket nem csak a középkori szerzetesi könyvtárak őriztek

Umberto Eco A rózsa neve című könyvében egy titokzatos könyvhöz kapcsolódó különös haláleset után folytatnak nyomozást, de a Viktoriánus-korból származó könyvek egy része is mérgezett lehet.

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

John Malkovich Bolaño-szöveggel lép fel a Magyar Zene Házában

John Malkovich Anasztaszja Tyerenkova zongoraművésszel létrehozott, színház, zene és irodalom találkozását ígérő, Bolaño szövegeire épülő összművészeti produkcióját november 17-én és 18-án adja elő a Magyar Zene Házában.

...
Szórakozás

A Netflix animációs sorozatban kelti életre az Alkonyat vámpírjait

Egészen pontosan az Éjféli nap című Stephenie Meyer-könyvből készül feldolgozás, ami az Alkonyat-regények párja.

...
Szórakozás

Beképzelt Zeusz, Lenú és Lila, a Pingvin – szeptemberi streaming kedvencek

Ebben a hónapban is számos adaptáció érkezik a streaming platformokra: jön a Briliáns barátnőm utolsó évada, visszatérnek a lúzer kémek, Jeff Goldblumot pedig öntelt Zeuszként láthatjuk.