Bár mindenki reménykedett abban, hogy már idén képernyőkre kerül A Szolgálólány meséjének új évada, a rajongóknak még kicsit várnia kell. A koronavírus-járvány miatt a stáb ugyanis megcsúszott a forgatással, és így csak jövőre merülhetünk bele a történet folytatásába. Jó hír viszont, hogy a Hulu közzétette az első teasert, így egy kis képünk már lehet arról, hogy merre fognak kanyarodni az események. A képsorok arról árulkodnak, hogy lesznek még nagy változások Gileádban, a lázadás ugyanis folytatódik. „Nem pihenhetek” – mondja June a videóban – A változás sosem jön könnyen. A háború nem fogja magától megnyerni magát.” Mutatjuk:
Bár a sorozat már elkanyarodott Margaret Atwood könyvétől, mindazoknak, akik csalódottak, hogy a negyedik évad csak 2021-ben érkezik, érdemes lehet (újra)olvasni Atwood regényét, valamint annak folytatását, a Testamentumokat is (olvass bele ITT).
A Szolgálólány meséjében Atwood a valóságot írta meg - Könyves magazin
A megváltozott médiafogyasztási szokásoknak, a nosztalgiára való hajlamnak, és a mindenkori politika kultúrára gyakorolt hatásának köszönhetően mostanában rengeteg szó esik arról, mennyire fontos/félreérthető/vallásgyalázó/férfigyűlölő könyv A Szolgálólány meséje, de arról, hogy Margaret Atwood harminc éve megjelent, sokadik virágkorát élő klasszikusa mennyire jó regény, már alig valami.
Arról, hogy A Szolgálólány meséje szerintünk miért van már több mint harminc éve érvényben, korábban ezt írtuk:
„A könyv megjelenésekor előfordult, hogy Atwood egy újságokból álló paksamétával érkezett a promóciós interjúra, ezzel bizonyítva, hogy nem egy ilyen vagy olyan ügy érdekében írta meg a könyvet (például a regény nem feminista, csak abban az értelemben, hogy humanista), hanem olyan dolgokból teremtette elképzelt világát, amiket korábban a történelem során valóban megtett az emberiség. Ettől még persze nem hallgattak el a kritikák és nem is hallgathattak el, hiszen A szolgálólány meséje az első kiadása óta folyamatosan nyomtatásban maradt, több mint 40 nyelvre fordították le, készült belőle színdarab, rádiójáték, opera és film is .”
8 érdekesség a ma 80 éves Margaret Atwoodról - Könyves magazin
Nyolcvanéves lett a mai napon a kanadai Margaret Atwood, akit az elmúlt években főként A Szolgálólány meséje című disztópiája miatt emlegettünk, holott egy olyan szerzőről beszélünk, aki számtalan műfajban maradandót alkotott. Pályafutását költőként kezdte, írt számtalan regényt (spekulatív szépirodalmat és disztópiát), de kipróbálta magát a gyerekirodalomban, ezenkívül több kötetnyi novella és non-fiction fűződik a nevéhez, sőt, még képregényt is írt.
A Testamentumok megjelenésekor pedig így írtunk A Szolgálólány meséje-jelenségről:
„Bármilyen egyértelműnek tűnik, annyira kockázatos is volt, amikor Margaret Atwood úgy döntött, hogy könyvben is folytatja A Szolgálólány meséjét. Utóbbi az elmúlt években abszolút meghatározta a könyvpiacot és a politikai közbeszédet is, amit csak erősített, amikor a Hulu leforgatta az azonos című sorozatot, amiből már lement a harmadik évad is. Mindenesetre, ha 2017-et egyetlen könyvvel kellene megjeleníteni, akkor az nagy valószínűséggel Atwood disztopikus regénye lenne. Holott egy olyan könyvről beszélünk, amelynek eredeti megjelenési éve 1985 (csak hogy időben el tudjuk helyezni: ebben az évben Ronald Reagannek hívják az Egyesült Államok elnökét, még áll a berlini fal, az afrikai éhezők megsegítésére egy rakás híresség elénekli a We Are the Worldöt, és a mozikban bemutatják a Vissza a jövőbent). A 2010-es évek politikai és társadalmi változásai ugyanakkor mintha újrapozicionálták volna a Szolgálólányt, mondanivalója pedig minden addiginál jobban rezonált az olvasókban. ”
Ezeket a könyveket olvasd, ha tetszett A szolgálólány meséje! - Könyves magazin
A szolgálólány meséjéből készült sorozat az utóbbi időszak egyik legnagyobb dobása volt. Elképesztő nézettségének titka valószínűleg az, hogy több olyan problémát is feszeget, ami mostanában égetően aktuális. Margaret Atwood 1985-ös története, amelyben a termékeny nőket a szaporodás érdekében rabszolgasorsba taszítják, pillanatok alatt a mostani politikai tendenciák szimbóluma lett.
Margaret Atwood története rengeteg szempontot vet fel. Ebben a cikkünkben például a női szereplőket és a feminista olvasatot vizsgáltuk meg:
„A feminista regények toplistáján A Szolgálólány meséjének valószínűleg bérelt helye van, holott első ránézésre egy elnyomó patriarchális világot tár elénk, ahol a nőknek édeskevés beleszólásuk van az életükkel kapcsolatos döntésekbe. A Szolgálólányban a perspektíva az érdekes, hiszen hiába állnak a társadalmi piramis csúcsán a férfiak, a főhős Fredé képes olyan részleteit is megmutatni ennek a világnak, amely a döntéshozók számára jobbára láthatatlanok. Atwood a regény új kiadásához írt egy előszót, amiben szót ejt arról is, hogy feministának tekinthető-e a regénye (ITT el lehet olvasni). Az ő meghatározása szerint ezekben a regényekben a nők emberi lények, érdekesek és fontosak, és ami velük történik, az kulcsfontosságú a téma és a könyv cselekménye szempontjából: >>Miért érdekesek és fontosak? Mert a nők érdekesek és fontosak a való életben. Nem a természet utólagos gondolatai, nem másodrangú szereplők az emberiség sorsában, és mindig minden társadalom tudta ezt.<<”