Rowling a hétvégen került a média kereszttüzébe, miután egyik posztja nagy vitát kavart. Egy cikkre reagált, amelyben „az emberek, akik menstruálnak" szófordulat szerepelt, amire azt írta, hogy egyszerűbb lenne azt a szót használni, hogy „nők". Azt is írta, hogy ha a biológiai nem (sex) nem valóságos, akkor azzal eltörölnék a nők által megélt valóságot is. Mint írta: ismer és kedvel trasznemű embereket, de a biológiai nem fogalmának eltörlése sokak számára lehetetlenné teszi, hogy értelmes vitát folytassanak az életükről.
Családon belüli erőszak áldozata volt Rowling - Könyves magazin
A transzneműekre tett megjegyzéseit sokan felháborodással fogadták, J.K. Rowling ezért egy esszében akarta tisztázni, miért érezte szükségét, hogy megnyilvánuljon a születési és a társadalmi nemmel kapcsolatban. Az írásból egyebek mellett az derült ki, hogy évekkel ezelőtt szexuális bántalmazás áldozata lett. Az egész úgy kezdődött, hogy J.K.
Rowling megjegyzései ellen sokan tiltakoztak, még a Harry Potter címszerepét játszó Daniel Radcliffe és a Legendás állatok egyik sztárja, Eddie Redmayne is elhatárolódott a kijelentéseitől. Rowling ezt követően a saját oldalán egy 3600 szavas esszében írta meg, miként szembesült a saját életében a szexizmussal és a nőgyűlölettel. Itt leírta, hogy tulajdonképpen csak azért reagált arra az ominózus cikkre, mert úgy érezte, hogy az degradáló nyelvezetet használ a nőkkel kapcsolatban. Az írásból kiderült az is, hogy Rowling fiatalon szexuális támadás áldozata lett. Nem konkretizálta a körülményeket, csak annyit írt, hogy a húszas éveiben járt, és olyan időszakban és helyen történt, amikor nagyon sebezhető volt és egy olyan férfi követte el, aki visszaélt a helyzetével. Bár Rowling nem nevesítette az elkövetőt, a brit sajtó szinte tényként kezelte, hogy az író portugál exférjéről van szó, akitől az első gyereke született, de akivel a házassága hamar felbomlott.
Újabb fordulat az ügyben, hogy az exférj ezután a The Sun címlapjára került. Jorge Arantes beismerte, hogy megütötte Rowlingot, ugyanakkor azt nyilatkozta, hogy nem sajnálja, és abúzus nem történt. A címlapot több újságíró és politikus is elítélte. Volt, aki borzalmasnak nevezte, mások felháborodásukat fejezték ki, amiért a cikk az erőszaktevő pártjára állt. A Twitteren csütörtök este felbukkant a #dontbuythesun hashtag is.
Forrás: The Guardian