Sokan Rowling védelmére keltek, miután exférje a Sun címlapjára került

Számos családon belüli erőszak ellen küzdő aktivista bírálta a The Sun címlapját, amelyen J.K. Rowling volt férje szerepel azzal a címmel, hogy „Megütöttem JK-t és nem bánom”. A cikket rendkívül sokan elítélték, amiért hangot adott az erőszak feltételezett elkövetőjének.

Könyves Magazin | 2020. június 12. |

Rowling a hétvégen került a média kereszttüzébe, miután egyik posztja nagy vitát kavart. Egy cikkre reagált, amelyben „az emberek, akik menstruálnak" szófordulat szerepelt, amire azt írta, hogy egyszerűbb lenne azt a szót használni, hogy „nők". Azt is írta, hogy ha a biológiai nem (sex) nem valóságos, akkor azzal eltörölnék a nők által megélt valóságot is. Mint írta: ismer és kedvel trasznemű embereket, de a biológiai nem fogalmának eltörlése sokak számára lehetetlenné teszi, hogy értelmes vitát folytassanak az életükről.

Családon belüli erőszak áldozata volt Rowling - Könyves magazin

A transzneműekre tett megjegyzéseit sokan felháborodással fogadták, J.K. Rowling ezért egy esszében akarta tisztázni, miért érezte szükségét, hogy megnyilvánuljon a születési és a társadalmi nemmel kapcsolatban. Az írásból egyebek mellett az derült ki, hogy évekkel ezelőtt szexuális bántalmazás áldozata lett. Az egész úgy kezdődött, hogy J.K.

Rowling megjegyzései ellen sokan tiltakoztak, még a Harry Potter címszerepét játszó Daniel Radcliffe és a Legendás állatok egyik sztárja, Eddie Redmayne is elhatárolódott a kijelentéseitől. Rowling ezt követően a saját oldalán egy 3600 szavas esszében írta meg, miként szembesült a saját életében a szexizmussal és a nőgyűlölettel. Itt leírta, hogy tulajdonképpen csak azért reagált arra az ominózus cikkre, mert úgy érezte, hogy az degradáló nyelvezetet használ a nőkkel kapcsolatban. Az írásból kiderült az is, hogy Rowling fiatalon szexuális támadás áldozata lett. Nem konkretizálta a körülményeket, csak annyit írt, hogy a húszas éveiben járt, és olyan időszakban és helyen történt, amikor nagyon sebezhető volt és egy olyan férfi követte el, aki visszaélt a helyzetével. Bár Rowling nem nevesítette az elkövetőt, a brit sajtó szinte tényként kezelte, hogy az író portugál exférjéről van szó, akitől az első gyereke született, de akivel a házassága hamar felbomlott.

Újabb fordulat az ügyben, hogy az exférj ezután a The Sun címlapjára került. Jorge Arantes beismerte, hogy megütötte Rowlingot, ugyanakkor azt nyilatkozta, hogy nem sajnálja, és abúzus nem történt. A címlapot több újságíró és politikus is elítélte. Volt, aki borzalmasnak nevezte, mások felháborodásukat fejezték ki, amiért a cikk az erőszaktevő pártjára állt. A Twitteren csütörtök este felbukkant a #dontbuythesun hashtag is.

Forrás: The Guardian

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Családon belüli erőszak áldozata volt Rowling

Sokan transzfóbnak minősítették J.K. Rowlingot egy hétvégi twitteres bejegyzése miatt, amire most egy hosszú esszében reagált.

...

5 dolog, amit tudnod kell Rowling új meséjéről

A Harry Potter írója pár napja jelentette be, hogy részletekben fogja közzétenni azt az évek óta az asztalfiókban, pontosabban a padláson porosodó meséjét, amelyet eredetileg a gyerekeinek írt. A The Ickabog című történetből jelenleg nyolc fejezet érhető el, de minket máris teljesen beszippantott. Összeszedtük, mit érdemes tudni róla.

...

J.K. Rowling teljesen felépült a koronavírusból

A Harry Potter írójának minden tünetet érzett magán, de már jól van.

Olvass!
...

Amikor Hitler ellopta a rózsaszín nyuszimat: olvass bele a valaha írt egyik legfontosabb gyerekkönyvbe!

 Judith Kerr német származású brit szerző a saját és családja történetét írta meg gyerekkönyvében.

...

Az első szerelem még a gyilkosságnál is erősebb – Olvass bele Clare Leslie Hall romantikus regényébe!

Kártyavárként dől össze Beth világa, amikor a semmiből újra megjelenik az első szerelme. 

...

Ilyenek a mindennapok, ha valaki autizmussal él: olvass bele Andris Kalnozols naplóregényébe!

Autizmussal élni nem betegséget és nem is fogyatékosságot jelent, hanem egy egyedi agyműködésről van szó. Olvass bele!

Polc

Hány generációra hat egy trauma? - A Long Island-i kompromisszum

...

A pokol nem egy fekete vizű tó alján, hanem az emberi lélek legmélyén rejtőzik

...

Hogyan írjon a költő arról, amire gondolni sem merünk? – Bak Róbert ALS-beteg versei a halálról

...

Életközépi válság thriller elemekkel: hogyan is lehetne „normális” az, aki elől elhallgatták a múltat? 

...
A hét könyve
Nagy
Önmagunkba zárva élni nem azt jelenti, hogy magányosak vagyunk
Önmagunkba zárva élni nem azt jelenti, hogy magányosak vagyunk

Önmagunkba zárva élni nem azt jelenti, hogy magányosak vagyunk

A mai világban már nem arról beszélünk, hogy hogyan tudunk egymással kapcsolódni, hanem hogy egyáltalán tudunk-e. Szaniszló Judit A másik ember című kötete a hét könyve.