Ismail Kadare 1936-ban született a dél-albániai Gjirokaster városában, 1990-ben Franciaországban kapott politikai menedékjogot, később Párizsban és Tiranában élt.
Életmű a diktatúra szorításában
A hatvanas években kezdett prózát írni. Első regénye, A halott hadsereg tábornoka 1963-ban jelent meg, az Enver Hodzsa diktatúrája idején. A kötet hőse egy olasz tábornok, aki húsz évvel a háború után azt a megbízást kapja a kormánytól, hogy gyűjtse össze és szállítsa haza az Albániában elesett olasz katonák hamvait.
Könyveit negyvennél is több nyelvre fordították le, 2005-ben neki ítélték az első nemzetközi Booker-díjat,
és több alkalommal emlegették a Nobel várományosai között.
A Balkán és a történelem
A már említett A halott hadsereg tábornoka mellett számos könyve elérhető magyar nyelven is. A fellegvár egy évvel az 1448-as rigómezei ütközet után játszódik, A piramis Kheopsz fáraó korába kalauzol, a Kettétört április pedig egy vérbosszú történetén keresztül
vetíti elénk a Balkán semmihez sem hasonlítható világát.
Tavalyi tiranai hivatalos látogatásakor Emmanuel Macron francia elnök a Becsületrend főtiszti fokozatával tüntette ki az írót, aki már korábban több francia kitüntetést vehetett át. Számos nemzetközi elismerésben is részesült, több mint nyolcvan regénye mellett színdarabokat, forgatókönyveket, verseket és esszéket is írt.
Ismail Kadare egy tiranai kórházban hunyt el, 88 évesen.
Forrás: MTI
Nyitókép: Wikipedia