Királynőként II. Erzsébet rekordot döntött

Királynőként II. Erzsébet rekordot döntött

A hétvégén ünnepelte trónra lépésének hetvenedik évfordulóját II. Erzsébet, aki ezzel a leghosszabb ideig hatalmon lévő brit uralkodónak számít. Az évfordulót egész évben rendezvénnyekkel, koncertekkel ünneplik a szigetországban.

ro | 2022. február 07. |

Erzsébet édesapja, VI. György halálát követően 1952. február 6-án foglalta el a trónt, mindössze 25 éves volt akkor. A koronázásra a gyászév letelte után, 1953. június 2-án került sor a Westminster-apátságban. Bár a botrányt botrányra halmozó brit királyi családot számos kritika érte az elmúlt években, II. Erzsébet a mai napig a legnépszerűbb tagja „A Cégnek” – ahogy a tavaly elhunyt Fülöp herceg nevezte a családot.

A királyi család életét A korona című sorozat mutatja be részletesen, így Erzsébet trónra lépése is fontos szerepet kap benne. Korábban már ajánlottunk könyveket, amelyekkel jobban megérthetjük az uralkodót, egy hamarosan megjelenő kötet pedig Erzsébet magánéletével foglalkozik.

Flora Harding
Erzsébet és Fülöp
Ford.: H. Prikler Renáta, Libri, 2022
-

Flora Harding könyvének fókusza a későbbi királyi pár magánéletén van: Erzsébet és a Királyi Haditengerészet hadnagyának, Fülöpnek a szerelme ugyanis a kezdet kezdetén aggodalommal töltötte el a fiatal hercegnő édesapját, VI. Györgyöt, akárcsak az udvart és a kormányt: gyanús származásával és féktelen természetével Fülöp olyan kockázatot jelentett, amelyet az ifjú hercegnőnek - kritikusai szerint - sosem lett volna szabad vállalnia. Erzsébet azonban bárkivel kész volt szembeszállni ezért a szerelemért, a márciusban megjelenő Erzsébet és Fülöp pedig végigköveti, hogyan kezdődött a világ egyik legismertebb házaspárjának több mint hét évtizeden átívelő története.

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Jogi lépésekre szánhatja el magát II. Erzsébet Harry herceg memoárja miatt

Korábban már írtunk róla, hogy Harry herceg memoárt ír, amely 2022 második felében fog megjelenni a Penguin Random House kiadásában. 

...
Nagy

Három könyv, hogy jobban megértsük a 95 éves Erzsébet királynőt

1926-ban ezen a napon született II. Erzsébet. Ebből az alkalomból most három olyan könyvet ajánlunk, amiből jobban megismerheted nemcsak őt, de A korona világát is.

...
Hírek

Megérkezett a Diana-film első előzetese

Kristen Stewart főszereplésével film készült Diana hercegnő életéről. A Spencer harminc évvel ezelőtt, 1991-ben játszódik. Mutatjuk az első előzetest!

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Krasznahorkai László könyvét lapozgatják a britek az angol könyvesboltokban

Nemrég annak jártam utána, hogyan fogadták a britek Harry herceg memoárját Londonban, most pedig ismét nyakamba vettem a várost, hogy kiderítsem, mit gondolnak a magyar szerzőkről. Így hát könyvesboltról könyvesboltra jártam, hogy felkutassam, mely művek alapján ismerhetnek minket a britek.

...
Nagy

Az utolsó mohikánon nőttél fel, de ezeket nem tudtad

Milyen történelmi előzményei vannak a regénynek? Mi tükröződik abban, ahogyan Cooper az őslakosokat ábrázolja? Az eredeti szöveg melyik rétegével nem találkozhattak Magyarországon azok, akik Réz Ádám átdolgozását olvasták? És mit hagytak ki korábban több magyar fordításból?

...
Nagy

Tar Sándor a térképről leszorult helyek és emberek írója

Tar Sándorról írt monográfiát Deczki Sarolta, akit az elesettek, a kiszolgáltatottak, a periféria írójaként is emlegetett szerző életéről és műveinek erőteljes hatásáról is kérdeztünk. 

...
Nagy

„Kommunista volt-e Petőfi? Néger volt-e Kossuth?”

A Petőfi-délibábok című programsorozat Petőfi politikai emlékezete a dualizmustól napjainkig című nyitórendezvényén kiderült, hogy az évek során Petőfi lobogó helyett sokaknak inkább dobogó volt: emelvény, amelyről ki-ki a maga hasznát remélve szónokolt.

...
Nagy

Fantasztikus írókat adtak a világnak, a britek mégsem falják a könyveket

Az angolok olyan szerzőket adtak a világnak, mint William ShakespeareAgatha Christie, Jane AustenCharles DickensJ. R. R. Tolkien, J.K. Rowling. Ezek alapján joggal hihetnénk, hogy az angolok a világ legnagyobb könyvfogyasztói, de tényleg így van? 

...
Kritika

Fakó lábujjak és parányi nők – Így szól a horror a nagyvilágban

Magyarul is olvasható az amerikai Valancourt kiadó nemzetközi antológiája, amiben Veres Attilától is jelent meg novella. A kötet történetei úgy mesélnek az emberi félelmek és szorongások egyetemességéről, hogy közben sokféle szerző, sokféle stílusában, sokféle horrortradícióhoz kapcsolódnak eredetien. Ez a hét könyve.

A hét könyve
Kritika
Atwood varázstalanítja Odüsszeusz mítoszát
...
Nagy

Krasznahorkai László könyvét lapozgatják a britek az angol könyvesboltokban

Nemrég annak jártam utána, hogyan fogadták a britek Harry herceg memoárját Londonban, most pedig ismét nyakamba vettem a várost, hogy kiderítsem, mit gondolnak a magyar szerzőkről. Így hát könyvesboltról könyvesboltra jártam, hogy felkutassam, mely művek alapján ismerhetnek minket a britek.

Hírek
...
Hírek

Meghalt Ragályi Elemér

...
Hírek

Idén nem adják át a Libri irodalmi díjakat

...
Alkotótárs

Harmadik alkalommal hirdetik meg a Mastercard® - Alkotótárs irodalmi ösztöndíjprogramot

...
Hírek

Tarr Béla: Arra nem vetemednék, hogy Krasznahorkai jelenlétében írjak

...
Hírek

A 23 szerző már írja a 150 éves Budapest nagyregényét

...
Hírek

García Márquez megelőzte Cervantest a legtöbbet fordított spanyol nyelvű írók sorában

...
Zöld

Kilenc állatfaj segíthet a globális felmelegedés korlátozásában

...
Hírek

Csányi Vilmos és Doszpot Péter is elárulta, mi a kedvence a 20 éves Agavétól

...
Panodyssey

Szerényi Tamás: Special Offer [Panodyssey]