Ezért kérik a gyerekek mindig ugyanazt a mesét

Ezért kérik a gyerekek mindig ugyanazt a mesét

Minden szülő számára ismerős érzés, amikor a gyerek nyolcszázadjára is ugyanazt a mesét kéri este. Mutatjuk, miért hasznos ez a kicsiknek, és mit tehetünk, hogy felnőttként ne unjuk halálra magunkat az ismétléstől.

bzs | 2025. június 13. |

Számos pszichológiai haszna van annak, hogy a gyerekek ragaszkodnak a megszokott rutinjukhoz még az olyan apróságokban is, mint az esti mese kiválasztása. A folytonos újraolvasások során a kicsinek alkalma van felfedezni a történetet és a képek új részleteit, de biztonságot is nyújt számára a könyv ismerőssége. Mutatjuk, miért hasznos, ha sokszor újraolvassátok ugyanazt a történetet. 

Biztonságot nyújtó szokások

A kisgyerekekre pozitív hatással vannak a jól körülhatárolt keretek. 1950 és 2020 között 170 tanulmány vizsgálta a napi rutin hatását a gyerekek életére.

Az eredményeik azt mutatták, hogy a rutin segít a gyerekek fejlődésében, jobbak lesznek a kognitív, érzelmi és szociális készségeik, de a fizikai egészségüket is jótékonyan befolyásolja amellett, hogy segít nekik megküzdeni a stresszes környezettel. 

A rutin megadja a kicsiknek a kontroll érzését, hogy van befolyásuk a saját életükre. Például azzal, hogy megmondhatják, mit olvassanak nekik este

A gyerekek megnyugvást és az irányítás érzetét kapják az ismerős és kiszámítható dolgoktól – állítják a kutatók, köztük Aliza Pressman, egy szülőknek szóló tanácsadókönyv szerzője. 

Ugyanannak a szövegnek a hallgatása vagy akár kántálása szinte végtelenítve javítja a gyerekek nyelvi készségeit is. Segít, ha velünk együtt mondják a szöveget, énekelik a dalokat vagy idézik fel a mondókákat akár más tevékenységek, például öltözködés, fürdés közben. Ráadásul ezek a közös olvasások segíthetnek megalapozni a gyerekben az idő fogalmát

Ahogyan a felnőttek is minden egyes újraolvasáskor valami mást találhatnak ugyanabban a könyvben, úgy a gyerekek is minden mese alkalmával egy kicsit mást kaphatnak ugyanabból a történetből. Minden este új jelentésrétegek felfedezésére ad alkalmat, ráadásul ahogy a gyerekek nőnek, annál többet értenek meg a könyvből. 

Ahogy jobban ismerik a sztorit, akár meg is jegyeznek bizonyos részeket, egyre magabiztosabbá válnak. Megtanulják, hogy működnek a mesék, milyen fordulatok várhatóak. Ez segít a későbbi olvasóvá válásukban is. 

Tippek, hogy a szülő se unja

  • Legyetek aktívak!

Kövesd az ujjaddal a szöveget, mutogassátok meg a képeket! Tegyél fel kérdéseket a szövegről vagy az illusztrációkról! A nagyobbak akár cserélhetnek is, hogy ők olvassanak fel a szüleiknek. 

  • Figyeld meg, mennyit tanult!

A sokszor ismételt történetek jó alkalmat biztosítanak arra, hogy lemérd, mennyit fejlődött a gyerek, mennyivel többet ért meg ugyanabból a meséből, ugyanazokból a képekből.

  • Veszítsd el a könyvet!

Ha nincs más kiút, rejtsd el a könyvet egy időre és keressetek egy másikat! A szakember szerint ezzel a gyereknek nem ártunk, viszont a saját mentális egészségünk megőrzésében segíthet. 

  • Mindjárt vége!

Reményt adhat az a gondolat is, hogy hamarosan túlleszünk a gyereknevelésnek ezen a szakaszán. Ha megtanul olvasni, akkor már önállóan fogja falni a könyveket, hiszen a tizenévesek már nem igénylik a közös felolvasást.

(Popular science)

Nyitókép forrása: pexels.com

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Ezek a gyerekek megmutatják, miért nem kell félni az ismeretlentől

A Titkos jótevők sorozatában néhány bátor és együttérző jóbarátra hárul a feladat, hogy megmentsék azokat a varázslatos lényeket, akiket a gonosz királynő és katonái foglyul akarnak ejteni. Íme az új rész! 

...

Tippek szülőknek, ha a gyerek unja az esti felolvasást

Felvehetik a versenyt a könyvek a netes tartalmakkal?

...

A szülők több mint fele nem élvezi, ha fel kell olvasnia a gyerekének

Már sok kutatás kimutatta, fontos, hogy a szülők felolvassanak a gyerekeiknek. Viszont egy friss brit felmérés szerint egyre kevesebb szülő szeret könyvet olvasni a gyerekének. 

KÖNYVHÉT
...

Ezt hallgasd a foci-vb után: Tíz meccs, száz év politika – Podcast Kele Jánossal

A foci-vb véget ért, de a Flair még mindig tartogat újabb részeket: Kele János futballszakíró is a vendégünk volt.

...

Kömlődi Ferenc jövőkutató: Az evolúció nem áll meg az embernél

Kömlődi Ferenccel az evolúció, a mesterséges intelligencia és a sci-fi kérdéseit jártuk körül.

...

Menekülés Újlipótból Manhattenbe – Köves Gábor és a New York-i viszketés

Megjelent Köves Gábor első regénye, az Apropó, New York – erről is beszélgettünk a Flair podcastben.

...

Test, hatalom és Kolozsvár – így épül fel a Tompa Andrea-univerzum

Valuska László Visy Beatrixszel beszélgetett frissen megjelent Tompa Andrea-monográfiájáról.

...

Függőség, traumák, eszképizmus: Tolvaj Zoltán harminc év szövegdzsungelét formálta regénnyé

Újabb elsőregényes a Flairben: hallgasd meg az epizódot!

...

Identitáskeresés Manhattan és a Lipótváros között – Garaczi László és Nagy Ildikó Noémi közös regényt írtak!

A szerzőpárossal könyvheti podcastünkben, a Flairben beszélgettünk.

Hírek
...

A könyveladások szerint a Z-generációt egyre jobban érdekli a vallás

...

Kik nyerik a 2026-os Mastercard–Alkotótárs ösztöndíjat? Bemutatjuk a jelentkezőket! (4. rész)

...

Tompa Andrea: „Szeretnék ebből a pizsamázásból megélni”

...

Ezt lehet tudni eddig a Percy Jackson és az olimposziak 3. évadáról

...

Liszt Ferenc levelezése és Jókai Mór sci-fi regénye is elérhetővé vált

...

A Heated Rivalry sztárja fogja játszani az új Carley Fortune-adaptáció főszerepét

Listák&könyvek
...

5 regény, ami újrameséli az Odüsszeiát – a kisembertől a bátor nőkig

...

Rémeket rejt a magyar vidék – 5 hátborzongató könyv

...

6 könyv a balatoni történetek rajongóinak

Polc

Magány, szex, szorongás, avagy így éld túl a fiatal éveid – Adorjáni Panna első regényéről

...

Miért fáj ennyire nőnek lenni? – A Nacu nyara című bestseller regényről

...

Tompa Andrea dühvel és reménnyel: Kolozsvárról, hatalomról és homoszexualitásról

...

Megtalálni a halálban az életet – Szentesi Éva új regényéről

...