A szülők több mint fele nem élvezi, ha fel kell olvasnia a gyerekének

Már sok kutatás kimutatta, fontos, hogy a szülők felolvassanak a gyerekeiknek. Viszont egy friss brit felmérés szerint egyre kevesebb szülő szeret könyvet olvasni a gyerekének. 

sza | 2025. május 05. |

Egy friss felmérés szerint a 0-13 éves kor közötti gyereket nevelő szülők 40%-a állítja azt, hogy szórakoztatónak találja, ha felolvashat a gyerekének. Az angol Nielsen közvéleménykutató és a HarperCollins kiadó által végzett felmérés szerint nagyban csökken azoknak a szülőknek a száma, akik szívesen olvasnak kiskorú gyerekeiknek. A kutatásban 1596 szülő vett részt, akiknek 0-13 éves közötti gyerekük van. 

A felmérés szerint nagy visszaesés látható a 0-4 éves között korosztálynál: itt ugyanis 2012-ben még a szülők 64%-a olvasott szívesen, ma már csak 41%. De a nemek között is észlelhető eltérés: a 0-2 éves lányoknak általában a szülők 44%-a olvas minden nap, a fiúknak pedig csak 29%-a.

A HarperCollins igazgatója szerint ez azért jelenthet problémát, mert ha nem olvasunk fel a gyerekeknek, akkor annál nagyobb a valószínűsége, hogy később az olvasást a házifeladattal vagy egyéb kötelező cselekvésekkel azonosítják.

A felolvasás viszont megtaníthatja őket, hogy ez egyszerre hasznos és szórakoztató is lehet.

Az igazgató szerint továbbá az is fontos, hogy a Z generációs szülők már a digitális kultúrával (okostelefonok, internet) együtt nőttek fel, így annál nagyobb a valószínűsége, hogy maguk is úgy tekintenek a szórakozásra, mint ami csak digitális lehet.

A szülők egyharmada állította azt, hogy több időt szeretne felolvasással tölteni, azoknak a szülőknek pedig, akik azt állítják, hogy a gyerek házifeladatai miatt nem jut idő az olvasásra, megduplázodott a számuk 2012-höz képest. Akkor a megkérdezettek 25%-a állította ezt, ma már 49%.

Nemrég mi is írtunk arról, hogy az apák szuperereje lehet az esti olvasás, sőt egy olvasáskutatóval is beszélgettünk a gyerekek és a könyvek kapcsolatáról.

(Guardian)

Fotó: Pexels

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Amikor életveszélyes volt az ágyban olvasás

A 18. század éjszakai veszélyei: regények, macskák, maszturbáció.

...

Dragomán György szerint ez a titka annak, hogy az olvasás a mindennapjaink részévé váljon

Van saját tipped, ami lemaradt a listáról?

...

Az esti meseolvasás lehet az apák egyik szuperereje

Az apás mesélésekhez ajánlunk egy nemrégiben megjelent, kortárs antológiát, az Apa olvas című kötetet. 

Hírek
...

Meghalt Gálvölgyi Judit műfordító

...

Jön a Nobel-díjas Han Kang gyászról szóló lírai könyve

...

Ekkor érkezik magyarul Ann Patchett új regénye, a Whistler

...

Itt vannak Barack Obama idei kedvenc nyári olvasmányai

...

Terrorizmus miatt is elítélték Salman Rushdie merénylőjét

...

Odüsszeia-vita: Joyce Carol Oates kiállt Nolan mellett a műfordító lesújtó kritikája után

A hét könyve
Kritika
Érdemel megértést, aki megöli három fiát?
Mechiat Zina költő: Az foglalkoztat, ami elől nem tudok menekülni

Mechiat Zina költő: Az foglalkoztat, ami elől nem tudok menekülni

David Lynch, Kassák Lajos, Latinovits Zoltán, a tudatallatti és a mindezekből megszületett versek. Interjú Mechiat Zinával. 

Olvass!
...

Ha lány, tegyék ki a hegyre: Olvass bele az Atalanta című fantasy regénybe!

Atalanta igazi túlélő: a hegyoldalon hagyják, egy anyamedve neveli, majd Artemisz istennő veszi pártfogásába.

...

Milyen élet vár rád, ha Joseph Goebbels a férjed? – Olvass bele Nora Bossong regényébe!

Van visszaút, ha beleszerettél Hitler propagandaminiszterébe? Olvass bele!

...

„Próbálta felkészíteni magát a csalódásra” – részlet az Egy kis élet című regényből

Olvass bele Hanya Yanagihara Egy kis élet című regényébe!