Könyvmoly-problémák, vagyis olyan hétköznapi helyzetek, amikbe csak a lelkes olvasók keverednek, ők viszont rendszeresen. Számodra melyik ismerős? Mit hagytunk ki?
Egyszerre túl lassan és túl gyorsan haladsz a könyvvel
Alig várod, hogy kiderüljön a következő fordulat, falod az oldalakat, közben pedig nem akarod, hogy véget érjen a könyv, és ott kelljen hagynod a világot és a szereplőket.
Végtelen mennyiségű könyvjelződ van – amiket nem használsz
Minden ismerősödtől kaptál már valamilyen vicces, menő, drága vagy személyes könyvjelzőt, de amikor szükség van rá, mégis mindig vonatjegyet, blokkot vagy a zsebedben talált más cetlit teszed be az oldalak közé? Hiszen a profik tudják, hogy bármi lehet könyvjelző – a könyvtárosoknak pedig tárgyi bizonyítékaik is vannak erre.

Mindig több könyvet vásárolsz, mint amennyit elolvasol
Pusztán az a tény, hogy még egy teljes könyvespolcnyi kötet vár arra, hogy végre legyen időd rájuk, egy pillanatig sem tart vissza, hogy lecsapj a kedvenc szerződ legújabb kötetére, a barátnőd által ajánlott regényre vagy impulzusvásárlással kilépj a komfortzónádból, mert úgy érzed, most fogsz rákapni a mexikói neorealista horrorra.
A feketeövesek a könyvtárból is a maximális számű kötetet kölcsönöznek ki ezek mellett.
Nincs mit olvasnod! / Nem tudod, mit olvass!
Míg mások azon keseregnek, hogy nincs egy rongyuk, amit felvegyenek, te a roskadozó könyvespolc előtt állsz teljesen kétségbeesve, mert valahogy semmi sem szólít meg. Mindez az előző pontban említettekkel együtt.
Mindig van nálad könyv
Csak akkora táskád van, amibe belefér egy könyv!
Teljesen magától értetődő, hogy nem veszünk akkora retikült, amibe ne tudnánk elsüllyeszteni egy átlagos méretű könyvet. Vagy ne lenne egy olyan táskánk, amibe akár A Gyűrűk Ura egykötetes díszkiadását is magunkkal tudjuk vinni. Hiszen bármikor kerülhetünk olyan helyzetbe, hogy akad egy kis időnk olvasni, például sorban állás közben vagy metrón.
Könyvmásnaposság
Az angolul book hangovernek hívott jelenség egyfajta kábulatszerű állapot, amikor
lélekben és fejben még az olvasottak hatása alatt vagy, a testednek azonban a valóságban kell léteznie.
Egy magával ragadó könyv esetében akár órákkal a befejezése után is ezen gondolkozol. Ez az állapot okozhatja azt is, hogy képtelen vagy belekezdeni egy következő könyvbe, olyan mély hatással volt rád az előbb elolvasott történet.
Valódi érzések képzelt szereplők miatt
Éreztél már őszinte kétségbeesést, amikor az egyik kedvenc karakteredet váratlanul megölte a szerző? Máig eszedbe jut, milyen felkészületlenül ért Hedvig halála vagy nem vagy hajlandó elolvasni a Bridget Jones utolsó kötetét, mert addig nem hal meg Mark Darcy? Nem vagy egyedül! Bármit is állítson a környezeted.
Csak még egy oldal / fejezet!
Amikor egész egyszerűen képtelen vagy letenni egy könyvet, hiába tudod, hogy másnap dolgoznod kell menned, hogy már csak 4 órád lesz aludni. Egyszerűen nem bírsz a kíváncsiságoddal, és a csak még egy oldalakból éjszakába nyúló olvasás lesz. Durvább esetben a sorozat következő részének előkeresése a másik szobából.

Felejtettél már el leszállni, mert olvastál
A cselekmény fordulatai olyan ütemben követték egymást, hogy a megállókra már nem maradt időd figyelni? Jobb esetben csak néhány percet vesztesz és pár villamosmegállót kell visszautaznod. Rosszabb esetben a szomszédos városból gyalogolhatsz vissza.
Éreztél már nosztalgiát egy olyan hely után, ahol még sosem jártál a valóságban
Lehet az Avonlea, a 18. századi Anglia vagy más valós vagy elképzelt táj, ez a nosztalgiához hasonló vágyódás, ami elfog, szinte honvágynak is nevezhető. És a tudósok szerint létező érzés.
Te mivel folytatnád a sort?