Gutenberget ünnepli a Google Doodle

Gutenberget ünnepli a Google Doodle

Johannes Gutenbergre emlékezik a mai napon a Google: a napi grafikában a könyvnyomtatás feltalálója és egy kézisajtó látható, a logót pedig a hagyományos Gutenberg-betűtípussal jelenítették meg.

ro | 2021. április 14. |

Johannes Gutenberg életének több részlete is homályba vész, a születési évét 1400-ra teszik, a pontos nap ugyanakkor nem ismert. A Google viszont azért a mai napon emlékezik rá, mivel 2000-ben a mainzi Gutenberg Múzeum ezen a napon nyitotta meg a feltalálóról szóló retrospektív kiállítását.

Az OSZK honlapja azt írja, hogy a patrícius családból származó nyomdász már az 1430-as évek végén kísérletezett a nyomtatással, de nyomtatványai csak az 1440-es évekből ismeretesek: "Főműve, a napjainkban is az egyik legszebbként számon tartott nyomdai munka, a gazdagon díszített, 42 soros Biblia, amely 1450-1456 között készült. Gutenberg találmánya rövid időn belül ismerté vált Európa számos országában. Mai ismereteink szerint 1500-ig 18 ország 260 városában 1125 nyomda működött." Szakértők úgy becsülik, hogy az általuk megjelentetett művek száma 28 ezer körülire tehető, amely 400 ezer példányban jelenhetett meg.

Gutenberg és találmánya teljesen új korszakot indított a művelődéstörténetben, hiszen a betűk sorozatgyártása, azaz az azonos betűknek a sokszorosítása, lehetővé tette a szövegek kiszedését, majd a sajtó felhasználásával ezekről több, elvileg azonos példányt lehetett elkészíteni. A kézzel írott könyv (kódex) mellett így tehát megjelent a nyomtatott könyv, és bár az elmúlt évtizedekben sokszor temették már a Gutenberg-galaxist, a nyomtatott könyv továbbra is köszöni, jól van, és töretlenül tartja magát.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Szabó Magdára emlékezik a Google is

...

Költészet lett a Google-keresésekből

...

Művészeti albumot ihletett a Google képkeresője

A hét könyve
Nagy
Önmagunkba zárva élni nem azt jelenti, hogy magányosak vagyunk
Ferenc pápa, az elnyomottak védelmezője: 7 könyv a szentatya iránymutatásairól 

Ferenc pápa, az elnyomottak védelmezője: 7 könyv a szentatya iránymutatásairól 

Kedves, egyszerű, toleráns embernek mutatta magát, ez pedig az írásaiban is visszaköszön. Könyveket ajánlunk Ferenc pápától. 

Így változtasd az életed filmmé/könyvvé – A narratív agy

Így változtasd az életed filmmé/könyvvé – A narratív agy

Milyen műfajú lenne az életed?

Szerzőink

Szabolcsi Alexander
Szabolcsi Alexander

Önmagunkba zárva élni nem azt jelenti, hogy magányosak vagyunk

Tasi Annabella
Tasi Annabella

Selyem Zsuzsa: Romániát mindenki Drakulával azonosítja – hadd maxoljuk ki orrvérzésig

Kiemeltek
...

Az LMP-s Ungár Péter versben mondja el, mi a baj a világgal - Olvass bele!

Politikusnak lenni nem egyszerű, főleg akkor, ha utána rögtön költőnek áll az ember. Ungár Péter az LMP társelnöke nemrég versekbe foglalta azt, hogyan látja a világot. Olvass bele!

...

A Föld napja: 7+1 könyvújdonság, amivel visszatalálhatunk a természethez és az egyszerűbb élethez

A bolygónk csodálatos hely: ha egy kicsit túllátnánk a saját kis valóságunkon, észrevehetnénk, milyen intelligens növényekkel és állatokkal vagyunk körülvéve. 

...

Önmagunkba zárva élni nem azt jelenti, hogy magányosak vagyunk

A mai világban már nem arról beszélünk, hogy hogyan tudunk egymással kapcsolódni, hanem hogy egyáltalán tudunk-e. Szaniszló Judit A másik ember című kötete a hét könyve.