Alig lábaltunk ki, ha egyáltalán kilábaltunk, a pandémia okozta egészségügyi krízisből, máris egy újabb válságban vagyunk, ezúttal pénzügyiben. Teljesen érthető módon sokan szeretnék most világosabban látni, hogyan működik a gazdaság, mi befolyásolja például az inflációt vagy az árfolyamot, mindez ugyanis most a túlélés záloga is lehet. Négy könyvet ajánlunk, amely ebben segíthet.
Kertész Balázs: Közgazdaságtan lelkes amatőröknek
Kertész Balázs
Közgazdaságtan lelkes amatőröknek
Libri, 2022, 221 oldal
Szeptemberben Kertész Balázs kötete lett
az első a Bookline havi sikerlistáján, ebből is látszik, hogy nagyon megnőtt az igény arra, hogy valaki közérthetően elmagyarázza, hogyan is működik a gazdaság. Mire jók a közgazdászok? Hogyan alakult ki a gazdasági világrend, amelyben élünk? Mitől lesz értékes egy áru? Miért fizetünk annyit érte, amennyit? Mi a fene az az extraprofit? Mikor jó ötlet az árstop? Mitől megy fel az infláció? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre ad választ ez a könyv, amely azt is feszegeti, hogy miként működik a kapitalizmus és vajon van-e jobb rendszer ennél. A szerző szerint mindannyiunk számára elengedhetetlenül fontos, hogy megismerjük a kapitalizmus működését, elemi játékszabályait. Könyvéből megtudhatjuk például, hogyan működik a pénz és a bankrendszer, és gyakorlati tanácsokat meríthetünk, hogy mibe fektessük a pénzünket.
Tim Hardford: A gazdaság rejtett logikája
Tim Hardford
A gazdaság rejtett logikája
Ford.: Pétersz Tamás, HVG Könyvek, 2022, 352 oldal
Mi történne, ha a Földön hirtelen leállna a GPS? Hogyan alakította eddig életünket a robotok térhódítása, és mire számíthatunk a jövőben? Miként segít túlélnünk a kollektív intelligencia? Tim Harford, az oknyomozó írásairól és podcastjáról ismert közgazdász ismét meglepő összefüggéseket tár elénk az életünket megváltoztató innovációkról. A téglától és a postai bélyegtől a szemüvegen és az adománygyűjtésen át a csetbotig, a napelemekig és a blokkláncig számos találmányról és jelenségről mesél izgalmas történeteket. A bemutatott összefüggések megváltoztathatják a világról és jövőnk alakulásáról alkotott felfogásunkat, és irányt mutathatnak a korunk innovációihoz való alkalmazkodáshoz.
Pogátsa Zoltán: Válság és infláció
Pogátsa Zoltán
Válság és infláció
Kossuth, 2022, 320 oldal
Milyen a globalizált gazdaság pénzügyi rendszere? Hasznosak-e a jegybankok, vagy az állami elnyomás eszközei? Tényleg stabilitást ad-e, ha az aranyhoz kötjük a valutáinkat? Hogyan alakult ki a dollár egyeduralma a világgazdaságban? Melyek az eurózóna súlyos belső szerkezeti problémái? Többek közt ezekre a kérdésekre is választ ad Pogátsa Zoltán kötete. A közgazdász, szociológus ezek mellett olyan témákat is vizsgál a könyvben, mint hogy kinek előnyös az euró, hogyan károsítja meg a világgazdaságot az offshore, vajon a szabadság záloga-e a kriptovaluta, és hogy egyáltalán meddig lesznek még bankok a világon.
Jan Miles-Kingston: Közgazdaságtan könnyedén
Jan Miles-Kingston
Közgazdaságtan könnyedén
Ford.: Nagy Márta, Scolar, 2022, 32 oldal
Ha valaki csak nagyon kevés idő és energiabefektetéssel szeretne többet megtudni a közgazdaságtanról, annak Jan Miles-Kingston kisokosa való. Ez a könyv segít megérteni, milyen döntéseket hozunk vásárláskor, hogyan működik a gazdaság, és sok más érdekesség mellett azt is megtudhatjuk belőle, mi az a fenntartható fejlődés, illetve méltányos kereskedelem. A Szuper okos tudomány-sorozat bonyolult dolgokat magyaráz el világosan és érthetően egyszerű ábrák és a mindennapi életből vett példák segítségével.