Ferenc pápa. konyvesmagazin.hu

Öt év előkészítés és számtalan változtatás után a Vatikán Hittani Dikasztériuma (DDF) hétfőn közzétette Dignitas Infinita (a. m. Végtelen méltóság) című, 20 oldalas nyilatkozatát, melyet március 25-én maga Ferenc pápa is jóváhagyott és elrendelte nyilvánosságra hozatalát. Ebben a katolikus egyház vezetése számos társadalmi kérdésben közli támogató vagy elutasító álláspontját, a migrációtól kezdve az abortuszon át a halálbüntetésig.

Emberi méltóság ellen való

A nyilatkozat elutasítja a „rendkívül veszélyes” genderelméletet, azzal vádolva azt, hogy megpróbálja „tagadni a lehető legnagyobb különbséget, ami élőlények között létezik: a szexuális különbséget”. A dokumentum szerint ez az elmélet és

„a személyes önrendelkezés vágya (...) oda vezet, hogy engedjünk az ősi kísértésnek és önmagunkat Istenné tegyük, szövege

versenybe szállva a Szentírásban számunkra kinyilatkoztatott szeretet igazi Istenével”.

A transznemű embereknek ugyan engedélyezik, hogy megkeresztelkedjenek és keresztszülők legyenek, ám a szöveg leszögezi, hogy Isten a férfit és a nőt biológiailag különböző lénynek teremtette meg, és ezzel a tervvel az emberek nem szállhatnak szembe. Az egyház állítása szerint „rendszerint minden nemváltoztató beavatkozás veszélyezteti azt az egyedülálló méltóságot, amelyet a személy a fogantatás pillanatától kezdve kapott”. A katolikus egyház elismeri ugyan a „nemi rendellenességek” megszüntetésére szolgáló műtét lehetőségét, de hangsúlyozza, hogy „egy ilyen orvosi beavatkozás nem jelentene szándékos nemváltoztatást”. 

A DDF vezetője, Victor Manuel Fernandez bíboros közölte, hogy

a Vatikán nem támogatja a homoszexualitást bűncselekményként kezelő jogszabályokat,

és „komoly problémának” nevezte bevezetésüket, ráadásul ezeket számos országban a helyi katolikus csoportok támogatásával hajtják végre.

A New Ways Ministry nevű, LMBTQ katolikusokból álló érdekvédelmi csoport bírálta a nyilatkozatot, mondván, hogy annak elavult teológiája hozzájárul a nem heteroszexuális emberek folyamatos diszkriminációjához, sőt bántalmazásához. (A pápa márciusban megjelent önéletrajzában azt írta, azonos nemű párok esetén csak a polgári házasságkötést támogatja.)

Nemrég írtunk Judith Butler új könyvéről, melynek címe Who's Afraid of Gender? (Ki fél a gendertől?). A genderelmélet egyik legfontosabb szerzője ezúttal épp azt dolgozza fel, hogy hogyan vált a genderelmélet a keresztény egyházak közvetítésével a konzervatív csoportok és az autoriter hatalmak egyik kedvelt manipulációs eszközévé, teljesen elrugaszkodva az eredeti szövegtől.

Abortusz, béranyák

A dokumentum hasonlóképp ítél néhány önrendelkezéssel kapcsolatos kérdésben is. A béranyaság útján történő gyermekvállalás a Vatikán szerint sérti mind a béranya, mind a gyermek méltóságát, és emlékeztetett arra, hogy Ferenc pápa januárban megvetendőnek nevezte ezt a gyakorlatot és globális betiltását sürgette.

A katolikus egyház szerint az emberi élet – ideértve a magzatét is – szent és sérthetetlen, a terhesség megszüntetése pedig éppen a „legvédtelenebbeket" fosztja meg emberi méltóságuktól.

Párhuzamot vontak az abortusz és a béranyaság között is, azt írva, hogy ilyenkor a gyermeket tárgyként kezelik,

az anyát pedig – egyebek mellett haszonszerzés céljával – megalázzák és kizsákmányolják.

A nyilatkozat továbbra is elítéli az eutanáziát és a halálbüntetést. Az emberi méltóságot fenyegető veszélyként emlíik a „társadalomban széles körben elterjedt” szexuális visszaéléseket – beleértve a katolikus egyházon belül történőket –, valamint a cyberbullyingot és az online visszaélések más formáit. Az utolsó revíziónál a pápa kérésére bekerült többek között a szegénység, a bevándorlók helyzete, a nők elleni erőszak, az emberkereskedelem és a háború elleni kiállás is.

Judith Butler: A gender kifejezést világszerte a félelemkeltés eszközeként használják
Judith Butler: A gender kifejezést világszerte a félelemkeltés eszközeként használják

A genderelmélet egyik megalkotója, Judith Butler eredeti, nagy hatású könyve után 34 évvel újra a genderről írt, ám ezúttal azt vizsgálja, mi lett ebből a kifejezésből olyanok keze között, akik szerint társadalmilag konstruált nemekről beszélni veszélyes.

Tovább olvasok

(Forrás: MTI, Reuters)

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Ferenc pápa önéletrajzában az őt ért kritikákra is reagál

De a memoárban Ferenc pápa kitér az egészségére, az esetleges lemondására és az LMBT párok házasságára is.

...

Ferenc pápa levelet írt a Nobel-díjas Jon Fossénak

Ferenc pápa személyes levelet írt Jon Fosse norvég dráma- és regényírónak, a 2023-as irodalmi Nobel-díj kitüntetettjének. 

...

Ferenc pápa új könyvében fontos társadalmi kérdések mellett Maradona legendás gólja is előkerül

Ferenc pápa ismét könyvet ír, mely várhatóan 2024-ben jelenik majd meg.

Hírek
...

Képes egy növény kommunikálni? – Zoë Schlanger új könyvéből kiderül

...

A háború pokla nyomot hagyott Tolkienben

...

J. K. Rowling ünnepli, hogy a hazájában a transz nők jogilag többé nem nők

...

Pszichológiai könyvet olvasnál? 5 tipp, hogy jól válassz!

...

Felemelő videón, ahogy 300 ember élőláncot alkot, hogy egy könyvesboltnak segítsen

...

Az Amerikai Pszichó rendezője nem érti, hogyan lett egy meleg alkotó szatírájából hipermaszkulin férfiasság

Kiemeltek
...

Hol rontottuk el? 3 könyv, ha foglalkoztat a Föld jövője

A Zöld könyv podcast könyvajánlója.

...

5 kihagyhatatlan könyv Mario Vargas Llosa életművéből

Meghalt Mario Vargas Llosa, a latin-amerikai irodalom világhírű szerzője. Mutatunk 5 könyvet tőle.

...

„Az elég jó utolsó mondat volna, hogy a mindiget javítom örökkére” – Esterházy Péter ma lenne 75 éves

Esterházy Péter a kortárs magyar irodalom egyik legkiemelkedőbb alkotója, a magyar posztmodern meghatározó alkotója. És ma lenne 75 éves. Portré. 

A hét könyve
Kritika
Hány generációra hat egy trauma? - A Long Island-i kompromisszum
Selyem Zsuzsa: Romániát mindenki Drakulával azonosítja – hadd maxoljuk ki orrvérzésig

Selyem Zsuzsa: Romániát mindenki Drakulával azonosítja – hadd maxoljuk ki orrvérzésig

Megjelent Selyem Zsuzsa Kicsi kozmosz című regénye. Interjúnkban a humor felszabadító erejéről, áldozatiságról, valamint a nyelv és a fikció lehetőségeiről is kérdeztük.