Ferenc pápa. konyvesmagazin.hu

Öt év előkészítés és számtalan változtatás után a Vatikán Hittani Dikasztériuma (DDF) hétfőn közzétette Dignitas Infinita (a. m. Végtelen méltóság) című, 20 oldalas nyilatkozatát, melyet március 25-én maga Ferenc pápa is jóváhagyott és elrendelte nyilvánosságra hozatalát. Ebben a katolikus egyház vezetése számos társadalmi kérdésben közli támogató vagy elutasító álláspontját, a migrációtól kezdve az abortuszon át a halálbüntetésig.

Emberi méltóság ellen való

A nyilatkozat elutasítja a „rendkívül veszélyes” genderelméletet, azzal vádolva azt, hogy megpróbálja „tagadni a lehető legnagyobb különbséget, ami élőlények között létezik: a szexuális különbséget”. A dokumentum szerint ez az elmélet és

„a személyes önrendelkezés vágya (...) oda vezet, hogy engedjünk az ősi kísértésnek és önmagunkat Istenné tegyük, szövege

versenybe szállva a Szentírásban számunkra kinyilatkoztatott szeretet igazi Istenével”.

A transznemű embereknek ugyan engedélyezik, hogy megkeresztelkedjenek és keresztszülők legyenek, ám a szöveg leszögezi, hogy Isten a férfit és a nőt biológiailag különböző lénynek teremtette meg, és ezzel a tervvel az emberek nem szállhatnak szembe. Az egyház állítása szerint „rendszerint minden nemváltoztató beavatkozás veszélyezteti azt az egyedülálló méltóságot, amelyet a személy a fogantatás pillanatától kezdve kapott”. A katolikus egyház elismeri ugyan a „nemi rendellenességek” megszüntetésére szolgáló műtét lehetőségét, de hangsúlyozza, hogy „egy ilyen orvosi beavatkozás nem jelentene szándékos nemváltoztatást”. 

A DDF vezetője, Victor Manuel Fernandez bíboros közölte, hogy

a Vatikán nem támogatja a homoszexualitást bűncselekményként kezelő jogszabályokat,

és „komoly problémának” nevezte bevezetésüket, ráadásul ezeket számos országban a helyi katolikus csoportok támogatásával hajtják végre.

A New Ways Ministry nevű, LMBTQ katolikusokból álló érdekvédelmi csoport bírálta a nyilatkozatot, mondván, hogy annak elavult teológiája hozzájárul a nem heteroszexuális emberek folyamatos diszkriminációjához, sőt bántalmazásához. (A pápa márciusban megjelent önéletrajzában azt írta, azonos nemű párok esetén csak a polgári házasságkötést támogatja.)

Nemrég írtunk Judith Butler új könyvéről, melynek címe Who's Afraid of Gender? (Ki fél a gendertől?). A genderelmélet egyik legfontosabb szerzője ezúttal épp azt dolgozza fel, hogy hogyan vált a genderelmélet a keresztény egyházak közvetítésével a konzervatív csoportok és az autoriter hatalmak egyik kedvelt manipulációs eszközévé, teljesen elrugaszkodva az eredeti szövegtől.

Abortusz, béranyák

A dokumentum hasonlóképp ítél néhány önrendelkezéssel kapcsolatos kérdésben is. A béranyaság útján történő gyermekvállalás a Vatikán szerint sérti mind a béranya, mind a gyermek méltóságát, és emlékeztetett arra, hogy Ferenc pápa januárban megvetendőnek nevezte ezt a gyakorlatot és globális betiltását sürgette.

A katolikus egyház szerint az emberi élet – ideértve a magzatét is – szent és sérthetetlen, a terhesség megszüntetése pedig éppen a „legvédtelenebbeket" fosztja meg emberi méltóságuktól.

Párhuzamot vontak az abortusz és a béranyaság között is, azt írva, hogy ilyenkor a gyermeket tárgyként kezelik,

az anyát pedig – egyebek mellett haszonszerzés céljával – megalázzák és kizsákmányolják.

A nyilatkozat továbbra is elítéli az eutanáziát és a halálbüntetést. Az emberi méltóságot fenyegető veszélyként emlíik a „társadalomban széles körben elterjedt” szexuális visszaéléseket – beleértve a katolikus egyházon belül történőket –, valamint a cyberbullyingot és az online visszaélések más formáit. Az utolsó revíziónál a pápa kérésére bekerült többek között a szegénység, a bevándorlók helyzete, a nők elleni erőszak, az emberkereskedelem és a háború elleni kiállás is.

Judith Butler: A gender kifejezést világszerte a félelemkeltés eszközeként használják
Judith Butler: A gender kifejezést világszerte a félelemkeltés eszközeként használják

A genderelmélet egyik megalkotója, Judith Butler eredeti, nagy hatású könyve után 34 évvel újra a genderről írt, ám ezúttal azt vizsgálja, mi lett ebből a kifejezésből olyanok keze között, akik szerint társadalmilag konstruált nemekről beszélni veszélyes.

Tovább olvasok

(Forrás: MTI, Reuters)

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Ferenc pápa önéletrajzában az őt ért kritikákra is reagál

De a memoárban Ferenc pápa kitér az egészségére, az esetleges lemondására és az LMBT párok házasságára is.

...

Ferenc pápa levelet írt a Nobel-díjas Jon Fossénak

Ferenc pápa személyes levelet írt Jon Fosse norvég dráma- és regényírónak, a 2023-as irodalmi Nobel-díj kitüntetettjének. 

...

Ferenc pápa új könyvében fontos társadalmi kérdések mellett Maradona legendás gólja is előkerül

Ferenc pápa ismét könyvet ír, mely várhatóan 2024-ben jelenik majd meg.

Hírek
...

Olga Tokarczuk lengyel író egy párizsi egyetem díszdoktora lett

...

Az új Dumbledore szerint a Harry Potter sorozat méltó lezárása lesz a karrierjének

...

Te is hazaviheted a Radnóti Színház nézőterének egy darabját

...

A patriarchális elnyomásról szóló kötettel zárul Jack Ketchum kannibálhorror trilógiája

...

Odüsszeia: hiába az „őrült pénz”, Nolan nem hallgat a stúdióra

...

Cenzúrával vádolják a francia kormányt egy mese miatt

Kiemeltek
...

A gyászban elsősorban magunkat értjük meg - Olvass bele Horváth Florencia verseskötetébe!

A gyász az egyik legösszetettebb emberi érzés, sokkal több mint, amit általában felfogunk belőle. Horváth Florencia versei megmutatják, hogy mennyi mindent tartalmaz ez az érzés.

...

A lengyel Édes Anna és az író, akit Ady mentett meg a háborútól – 6 izgalmas szerző a lengyel női irodalomból

Petneki Noémi új kötetéből kiderül, hogy nő lehetett az első lengyel író, hogy miért volt olyan jelentős Adyt fordítani a háború alatt, és hogyan kergetett a 20. század valakit abba, hogy nemet váltson.

...

Egy nő csak akkor értheti meg betegségét, ha szembenéz a háborúval és az apjával - Olvass bele Bánki Éva új kötetébe!

Bánki Éva új regényében személyes család- és betegségtörténetben mutatkoznak meg az elhallgatott traumák és titkok, és főleg az apa árnyékot vető hatalmas alakja. Olvass bele!

A hét könyve
Kritika
Életközépi válság thriller elemekkel: hogyan is lehetne „normális” az, aki elől elhallgatták a múltat? 
Nádas, Spiró és az AI – jön a Tavaszi Margó!

Nádas, Spiró és az AI – jön a Tavaszi Margó!

A fesztiválon szó lesz a magyar irodalmat meghatározó, évfordulós művekről és az új megjelenésekről is. Mutatjuk!