A zsánerek szerinti lista pontos számokkal a következő:
- Fantasy - 49%
- Romantika - 42%
- Történelem - 39%
- Sci-fi - 36%
- Vígjáték - 33%
- Rejtély - 17%
A ThriftBooks megbízásából végzett felmérésből az is kiderült, hogy egy átlagos embernek 36 perc és 29 oldal kell ahhoz, hogy teljesen belemerüljön a könyvbe, amit olvas. A történetek, amelyekben a legkönnyebben el lehet veszni, azok a sztorik, melyek a második világháború idején (44%), az 1970-es évektől napjainkig (42%) és a nagy gazdasági világválság idején játszódnak (42%).
De nem igazán számít, mennyire reális a történet, a válaszadók több mint fele azt mondta, hogy a fiktív és a valósághű irodalmi helyszínek egyaránt menekülést jelentenek, és ezt a varázslatot az újraolvasás sem csökkenti. A megkérdezettek közel fele (48%) azt mondta, hogy az új és a régi kedvencekbe is ugyanolyan könnyű belemerülni.
Az emberek harmada a könyvekhez menekül akkor, amikor rossz passzban van. A Publishers Association felmérése úgy találta, hogy az olvasás népszerűbb, mint a moziba járás vagy a közösségi oldalak böngészése, és a tévézés után a második helyen áll.
Az azonban, hogy az emberek hol olvasnak, befolyásolhatja élményüket. A megkérdezettek nagyobb valószínűséggel merülnek el egy könyvben otthon (40%), mint máshol. A Z generáció több mint fele (54%), és a férfiak több mint negyede (26%) mondta azt, hogy általában a fürdőszobájában olvas könyveket. A kinti időjárás is közrejátszhat abban, mikor olvasunk, hiszen egy havas nap tökéletes katalizátornak bizonyulhat a könyvekben való elmerüléshez (46%). Míg a legtöbben általában otthon olvasnak (76%), azért a könyvtárakat (60%) és az utazásaikat (58%) is kihasználják az emberek, hogy belelapozzanak kedvenceikbe. 58 százalékuk pedig még azt is bevallja, hogy munka közben olvas. Összességében négyből csaknem három válaszadó elmélyült már egy könyvben.
A megkérdezettek 63 százaléka képzelte már magát a szereplők közé, ugyanennyien utaztak el képzeletben a könyv helyszínére, 58 százalékuk pedig szinte hallotta, hogyan szólal meg a narrátor vagy a szereplők. Az irodalmi világok valóságosnak képzelése azonban nemcsak gyerekeknek való – sőt, tízből hét válaszadó szerint az életkor előrehaladtával egyre könnyebben lehet belemerülni a könyvbe. A férfiak nagyobb arányban osztották ezt az érzést, mint a nők.
„A könyvek, akárcsak a filmek, órákkal, napokkal, sőt hetekkel később is képesek erős érzéseket kelteni bennünk” – mondta a ThriftBooks szóvivője.„Függetlenül attól, hogy mi történik az életünkben, ez egy olyan utazás, amelyre a legtöbben szívesen vállalkozunk. A történetmesélés szépsége abban rejlik, hogy bármikor és bárhol képes lekötni az olvasókat korosztálytól függetlenül” – folytatta a szóvivő. „Az olvasás szokása pedig nemcsak, hogy soha nem hagy el bennünket, de kutatásaink szerint az évek múlásával egyre fontosabbá válik.”
A neurológusok szerint irodalmi szövegek elmélyült olvasása segíthet abban, hogy megőrizzük a memóriánkat, valamint empatikusabbak, rugalmasabbak legyünk.
Tovább olvasokForrás: yahoo news