Videó készült a nemrégiben felújított Villa Esterházyról, Esterházy Péter egykori otthonáról, amely jelenleg is alkotóházként üzemel.
A videót a hosszúlépés.járunk? elnevezésű, városi sétákat és egykori híres épületeket bemutató programokat szervező csapat készítette. Ebből megismerhetjük röviden a ház történetét, ahogyan eladásra szánt lakóházból közcélú épületté vált, illetve a megújult terekbe is egy kis betekintést kaphatunk.
Az Esterházy villa sorsa még két évvel ezelőtt bizonytalannak látszott, akkor a család el akarta adni, viszont Vámos Miklós és a ház megmentésére alakult Magyar Irodalom Barátainak Alkotóháza alapítvány, illetve a helyi önkormányzat megmentette. Először tavaly júniusban volt megtekinthető a ház, ekkor nagyívű kiállítás és sokszínű program várta az érdeklődőket, idén januárban pedig át is adták mint alkotóházat. És már a ház első lakója be is költözött ideiglenesen.
Mitől lesz egy épület műemlék és a közös örökségünk része? Esterházy Péter egykori otthonában járva egyértelmű lett: nem a tégla és a beton, hanem az emberek tesznek értékessé egy házat"
- olvasható a hosszúlépés posztjának leírásában.
A ház jövőjéről korábban Dragomán Györgyöt és Vámos Miklóst is kérdeztük: várhatóan közösségi programoknak ad majd teret a ház, illetve rendszeresen laknak majd itt külföldi írók, alkotók.
Fotó: Valuska Gábor