2019 őszén nagy várakozás előzte meg Elena Ferrante új könyvének megjelenését. A szerző a Nápolyi regények (Briliáns barátnőm, Az új név története, Aki megszökik és aki marad, Az elvesztett gyerek története) nagy sikere óta most jelentkezett először regénnyel. A felnőttek hazug élete (La vita bugiarda degli adulti) november 7-én jelent meg Olaszországban – a nemzetközi sajtóban lelkes kritikákat olvashattunk, és az olvasói visszhang is pozitív volt. Nem sokkal ezután Ferrante könyveinek kiadói egy közös világpremier tervezésébe kezdtek. A Park Könyvkiadó is csatlakozott a közös megjelenéshez, amelynek dátuma 2020. június 9-e lett volna. A múlt hét végén azonban az a döntés született, hogy a koronavírus-járvány okozta korlátozások miatt a megjelenés eltolódik. A számos kiadó által együttesen kijelölt premierdátum: 2020. szeptember 1.
Eva Ferri (Edizioni E/O and Europa UK) ezt írta a döntésről:
„Ezekben a példátlan, kihívásokkal teli időkben az új regény premierdátumának elhalasztása minden érintett kiadó számára nehéz döntés volt. Egy ilyen fontos könyv dátumának megváltoztatásakor számos kihívással kell szembenéznünk. De mindannyian azt szeretnék, hogy ez a megjelenés az olvasók és a könyvesboltok közös ünnepe lehessen. Mindez nagyobb eséllyel történhet meg szeptemberben, amikor a globális piac működőképesebb lesz. Őszintén nagyra értékelem a világ minden kiadójának erőfeszítését annak érdekében, hogy a közös premier létrejöhessen. Szívmelengető megtapasztalni a kiadókat vezérlő szolidaritást és az irodalom iránti szeretet megtartó erejét, nagyon hálás vagyok azért, hogy egy ilyen kiváló és megfontolt globális irodalmi közösség tagja lehetek. A felnőttek hazug élete egy felnövéstörténet, és azt hiszem, hogy a mostani időszakot követően mi magunk is még »felnőttebbek« leszünk, és sok tapasztalattal leszünk gazdagabbak. Várom, hogy mindezt Elena új könyvének megjelenésével együtt világszerte megünnepelhessük.”
A felnőttek hazug életéről ősszel ezt írtuk:
Hatalmas titkolózás övezi Elena Ferrante új regényét - korábban már mi is beszámoltunk róla, hogy az olasz kiadója előzetesen csak annyit árult el róla, hogy november 7-én fog megjelenni, de akkor sem a címét, sem a cselekményét nem fedték fel.
Közben viszont a kiadó elkezdte csepegtetni az információkat, így ma kiderült, hogy az új Ferrante-kötet címe nem más, mint La vita bugiarda degli adulti, azaz A felnőttek hazug élete. A kiadó nyilvánosságra hozta az olasz borítót is, valamint megerősítette, hogy egy új regényben reménykedhetnek az olvasók, mi pedig most megmutatjuk nektek a kötet első bekezdését:
„Apám két évvel azelőtt, hogy elment otthonról, azt mondta anyámnak, hogy ronda vagyok. Ezt az orra alatt dünnyögte abban a lakásban, amelyet frissen házasodott szüleim Rione Altóban, a via San Giacomo dei Capri tetején vettek. Minden – Nápoly megannyi helye, egy nagyon hideg február kékes fénye, ez a mondat – megmaradt változatlanul. De én elillantam, illanok még mindig e sorokban, amelyekből egy történetet kellene kapnom, de amelyek valójában semmik, semmi, ami az enyém lenne, semmi, ami valóban elkezdődött vagy valóban befejeződött volna: csak egy gubancos csomó, és senki, még a sorokat e pillanatban író sem tudja, hogy benne van-e egy történet megfelelő szála, vagy csupán a megváltás nélküli szenvedés kusza zűrzavara.”
Azóta már a magyar ismertető is elkészült az új regényhez:
Felnőni? Mi végre? Ki mondja meg, hogy mi lesz belőlünk és kire fogunk hasonlítani?
Valami baljós dolog történik Giovanna bájos gyermekarcával, és lassanként kiütközik rajta a kamaszok rusnya undoksága. De vajon tényleg így állnak-e a dolgok? Melyik tükröt válassza az ember, hogy visszataláljon önmagához, és megmeneküljön?
A gyermekarc szépségének elillanását követően az új ábrázat utáni hajsza két Nápoly közt zajlik, amelyeket testvéri szálak kötnek össze, s amelyek kölcsönösen rettegik és gyűlölik egymást.
Az egyik Nápoly odafönt pózol, az erényesség álcáját magára öltve, a másik odalenn található, a mélyben, harsánynak és közönségesnek tettetve magát. Giovanna e két Nápoly közt ingázik, hol alázúdulva a mélybe, hol felkapaszkodva a magaslatokra, és mindeközben eltévelyedve tapasztalja, hogy sem odafönn, sem a mélyben nem talál válaszokra, a város pedig nem nyújt szabadulást.