Delia Owens bestsellere, az Ahol a folyami rákok énekelnek egyértelműen a tavalyi év egyik legnagyobb sikerkönyve volt, Magyarországon is hónapokig szerepelt a sikerlisták élén (a Bookline top50-es listáján még idén júniusban is a 7. helyen állt). A könyvet mi is szerettük, ezt írtuk róla:
„Kya története egy hihetetlen fejlődéstörténet, hiszen mezítlábas hatévesből minden komolyabb segítség nélkül odáig jut, hogy könyveket ad ki, és ismert természettudóssá válik. A regény már ennek a különleges, természetközeli és elszigetelt karakternek a megteremtéséért és kidolgozásáért is figyelmet érdemelne, de Delia Owens nem elégszik meg ennyivel, mert egy krimivonalat is belefűz a regénybe, és a két fő szálat kiváló szerkezeti megoldásokkal építi össze.”
A lápi lány, azaz Kya történetének egyik legnagyobb rajongója Reese Witherspoon, aki korábban már híres könyvklubjába is bevette a regényt, nemrég pedig lecsapott a megfilmesítési jogokra is. Eddig elég kevés információt lehetett tudni az adaptációról, a napokban azonban kiderült néhány fontos részlet, ezért most mi is összefoglaljuk a lényeget:
Miről szól az Ahol a folyami rákok énekelnek?
A regény főhőse, Kya, kinek életét 1952 és 1970 között követhetjük nyomon, nagyjából hattól huszonöt esztendős koráig. Kislányként hagyja magára az anyja, aki egy átlagosnak induló reggelen felhúzza krokodilbőr mintás magassarkúját, és búcsú nélkül maga mögött hagyja népes családját. Az anya nélkül maradt gyerekek aztán sorra útra kelnek, csak a kicsi Kya és részeges apja marad a fűrészpálmák alatt álló kis viskóban, de egy nap a férfi is eltűnik, így a lánynak egyedül kell megtanulnia túlélnie ebben a cseppet sem veszélytelen környezetben.
A közeli kisváros, Barkley Cove lakói nem vesznek tudomást a „lápi proliról”, és Kya is kerüli a várost, ahol lenézik, megalázzák, kigúnyolják. Iskolába nem jár, közösséghez nem tartozik, teljes elszigeteltségben él a mostoha peremvidéken. Itt cseperedik aztán gyönyörű és különleges kamasszá, és kerül közeli kapcsolatba egy Tate nevű fiúval, majd a város szépfiújával, Chase-el is szerelmi kalandba bonyolódik. Életét a cserbenhagyások és megaláztatások kísérik, azt tanulja meg, hogy csak magára és fogadott családjára, a lápra számíthat. Az állatok viselkedését tanulmányozva igyekszik következtetéseket levonni az emberi kapcsolatokra vonatkozóan, hiszen tudása a világnak erről a szegmenséről nagyon korlátozott.
A láp minden fűszálát, kagylóját, teknősét ismeri, képes elrejtőzni, ismeri a természet erőit, meg tud élni a zord vidéken, de az emberekről nagyon keveset tud. Önmaga erejéből, teljesen egyedül marad fenn a természetben, fizikailag jól van, de magánya és elhagyatottsága miatt olyan érzelmi sebeket szerez, melyek nagy része soha nem gyógyul majd be.
Egy gyermek magányos harca a mocsárvilágban - Könyves magazin
Ahol a folyami rákok énekelnek, a mondás szerint az a hely, ami túl van az ember által lakott és ismert vidéken, ott, ahol még érintetlen a természet, a vadon, ez esetben a láp sötétlő mélye. A regényíróként közel hetvenévesen debütáló Delia Owens könyvében az Egyesült Államok délkeleti része, Észak-Karolina láp- és mocsárvidéke lesz a meghatározó helyszín, sőt nem csak helyszín, hanem az egyik főhős maga.
Ki áll az adaptáció mögött?
A film producere Reese Withespoon lesz, aki a Hello Sunshine-nal együtt fogja összehozni az adaptációt. A projektet a Sony ’s 3000 Pictures (Erin Siminoff és Elizabeth Gabler) is felügyeli majd, akiknek már eddig is szuper könyvadaptációkat köszönhettünk. A forgatókönyvet az Oscar-jelölt Lucy Alibar írja.
Kik lesznek a színészek?
Egyelőre erről még nincs információ. Azt sem lehet még tudni, hogy maga Witherspoon szerepelni fog-e a filmben (van rá esély, hiszen korábban már volt arra példa, hogy a produceri feladatok mellett szerepet is vállalt).
Ki lesz a rendező?
Olivia Newman. Az ő nevét egy netfilxes film, a First Match révén lehet ismerni, amelyet ő maga írt és rendezett.
Mikor jön ki a film?
Egyelőre még nincs biztos dátum, csak annyit lehet tudni, hogy a munkálatok már megkezdődtek.
Forrás: Stylist