Meghalt David Lynch, a Twin Peaks rendezője

Meghalt David Lynch, a Twin Peaks rendezője

Néhány nappal 79. születésnapja előtt elhunyt David Lynch amerikai filmrendező, a Kék bársony, az Elefántember, a Mulholland Drive és a Twin Peaks című kultsorozat rendezője. 

bzs | 2025. január 17. |

Az amerikai filmet radikalizáló író-rendező sajátosan sötét hangvételű, szürreális filmjeiről volt ismert, mint a Radírfej vagy a Kék bársony, illetve ikonikus sorozatáról, a Twin Peaksről. David Lynch 78 éves volt. Önéletrajzi könyve 2018-ban jelent meg magyarul. A kötetről itt és itt írtunk.

Lynch 2024-ben jelentette be, hogy tüdőtágulatot diagnosztizáltak nála az egész életen át tartó dohányzás következtében, emiatt már nem valószínű, hogy elhagyja az otthonát, hogy rendezzen. A családja egy Facebook-posztban tette közzé a hírt. 

Egy hatalmas lyuk marad a világban most, hogy ő már nincs velünk. De, ahogy ő mondaná: »Tartsd a szemed a fánkon, ne a lyukon.« " 

Négyszer volt házas, két lánya és két fia gyászolja. 

David Lynch eredetileg festőnek készült. Első filmjeit, a Radírfejet és Az elefántembert fekete-fehérben készítette, de a későbbi jellegzetes lynch-i jegyek, a szürrealitáshoz, a titkokhoz, a bizarr témákhoz való vonzalma már ezekben megmutatkozott.

A Radírfej egy csapásra kultuszfilmmé vált, kedvező szakmai fogadtatása után a rendezőt felkérték Az elefántember elkészítésére, amely 8 Oscar-jelölést kapott.

1984-ben mutatták be a Frank Herbert írásaiból készült Dűne című sci-fijét Kyle MacLachlannel és Stinggel a főszerepben. 1986-ban került a mozikba a Laura Dern, Isabella Rossellini és Kyle MacLachlan közreműködésével készült Kék bársony, amelyért Lynchet újra Oscarra jelölték. 

A Kék bársonnyal követte a Radírfejjel elkezdett vonulatot: a szex és az erőszak furcsa viszonya, az elfojtások világa, tudatos és a tudattalan kapcsolata, a látszatok és a perverziók összefonódása, a groteszk, gyakran démonikus karakterek, a szövevényes szálakon futó cselekmény, a nyugtalanító végkifejlet a rendező majd minden filmjének sajátja.

1990-ben készült el a Veszett a világ, amely a lynch-i hagyományokkal ellentétben happy enddel zárul, és Cannes-ban elnyerte az Arany Pálmát.

Az 1990-es években Lynch újabb vállalkozásba kezdett: Mark Frosttal együtt útjára indította televíziós sorozatát, a Twin Peakset. Lynch a popkultúra ikonja lett, képe megjelent a Time címlapján, a kérdés, hogy ki ölte meg Laura Palmert, az egész világot foglalkoztatta. 

A két évadot megért sorozat három Golden Globe-díjat kapott, Angelo Badalamenti kísérőzenéje is hatalmas siker lett.

Lynch 1992-ben filmet is forgatott Twin Peaks: Tűz, jöjj velem címmel, amely tőle az előzményeket boncolgatta. Negyedszázaddal később pedig, a producerekkel folytatott huzakodások után elkészítette a sorozat harmadik évadát is, a 18 epizódból álló, 2017-ben bemutatott Twin Peaks: Visszatérést.

A Lost Highway - Útvesztőben című filmben a megszokott utat folytatta, majd az Igaz történettel az egyszerűbb történetvezetéshez tért vissza. 2001-ben került a mozikba Mulholland Drive című erotikus thrillere.

A rendezőt 2006-ban a velencei filmfesztiválon életműdíjjal tüntették ki, és itt mutatták be versenyen kívül háromórás Inland Empire című alkotását, amelyben a tőle megszokott sötét, látomásokkal, erotikával és rémálmokkal zsúfolt világba viszi a nézőt. Lynch 2019-ben tiszteletbeli Oscar-díjat kapott, amiért egyedülálló filmes látomásának követése közben félelem nélkül lépte át a határokat. (Erről itt írtunk.)

A festőként és fotósként is ismert David Lynch fényképeit 2019-ben Budapesten, a Műcsarnokban nyílt kiállításon is láthatta a közönség.

Az 1970-es évektől kezdve a transzcendentális meditáció híve volt, a keleti gyakorlat népszerűsítésére létrehozta David Lynch Alapítványát, és olyan sztárokat hívott meg adománygyűjtő koncertekre, mint Paul McCartney, Ringo Starr és Donovan.

Annak ellenére, hogy a Twin Peaks 2017-es befejezése után folyamatosan új játékfilmes és televíziós projektekről pletykáltak, Lynch a zenei videók készítésére és zeneszerzésre koncentrált.

Forrás: MTI, Variety

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

David Lynch a világ legkedvesebb embere, akibe minden nő szerelmes

...

David Lynch ingyenesen elérhetővé tette új kisfilmjét - Nézz bele!

...

Sting és Isabella Rossellini is elmondta a véleményét David Lynchről

SZÓRAKOZÁS
...

Ettől a hollywoodi színésznőtől azért váltak el, mert túl sokat olvasott

Mennyi pontosan a túl sok olvasás?

...

Ősszel jön a Stephen King-regény, amit eddig soha nem filmesítettek meg

A könyvnek és a megfilmesítésének a története is legalább olyan fordulatos, mint a regény. 

...

Idén is lesz magyar film a Cannes-i fesztiválon: felújították A napfény ízét

Ezúttal Szabó István A napfény íze című filmjét nézheti meg a nagyközönség.

7 történelmi fikció, ha a Hunyadi-sorozat után többre vágynál

7 történelmi fikció, ha a Hunyadi-sorozat után többre vágynál

Lovagok, festők, szentek vagy épp orosz politikusok adják egymásnak a kilincset ebben a listában. Ha történelmi kalandot keresel, itt érdemes kezdened!

Szerzőink

Kolozsi Orsolya
Kolozsi Orsolya

Egy mélyen eltemetett, megrázó emlék éled fel egy anya-lánya kapcsolat útvesztőjében

Szabolcsi Alexander
Szabolcsi Alexander

Christoph Ransmayr: Ez a könyv vitt közel az élethez, aminek már azt hittem, vége

Hírek
...

Channing Tatum egy egész jó verset írt Istenről

...

Margó-díj 2025: Gyakran ismételt kérdések

...

Isten is visszatér a Földre A háromtest-probléma szerzőjének új kötetében

...

Filmmel ér véget a netflixes Heartstopper

...

A könyv, ami előre látta Hitler rémtetteit

...

Ezeket még a családja sem tudta Vészi Margitról, Molnár Ferenc feleségéről